Cesta na Blízky Východ je celoročnou záležitosťou, ale v počasie sa tu mení podobne ako u nás a teda zima je naozaj chladným obdobím a naopak leto je horúcejšie ako u nás. Jar a jeseň sú ideálnym obdobím a je tu top sezóna. Všetko má svoje dve strany a svoje silné aj slabé stránky. Všetky termíny zájazdu sú nami odporúčane a vhodné na cestu.

Čo sa týka počasia, tak sú na tom krajiny ako Izrael aj Palestína takmer rovnako. Ležia vedľa seba, nie je medzi nimi žiaden veľký rozdiel v lokalite a preto ich môžeme zhrnúť do jedného blízkovýchodného regiónu aj čo sa počasia týka. Pri balení myslite na to, že aj počas jari, leta či jesene môže byť niekde pustená silná klimatizácia a je dobré mať so sebou aj niečo teplejšie, aby ste si to v prípade potreby mohli vybrať.

Zimné mesiace (december – február) je v regióne obdobie mimo sezóny, pretože teploty na týchto miestach klesajú pod 10 stupňov, v dobe najväčšej zimy dokonca atakujú aj nulu a nie je prekvapením ak prší či dokonca vo vyšších polohách sa raz za čas môže objaviť aj sneh. Je chladno, sychravo, ale ak má niekto rád chladnejšie počasie pri objavovaní miest, tak je to zaujímavá časť roka, kedy si môžete byť istí, že tu nestretnete veľa turistov. Určite si však na cestu do regiónu v týchto mesiacoch pribaľte sveter aj bundu alebo pršiplášť, pretože Jeruzalem leží v nadmorskej výške cez 800 mnm a zimu tam môže byť cítiť. Večer sa zvykne ochladiť.

Jarné mesiace (marec – jún) jar je v regióne Blízkeho Východu veľmi príjemným obdobím. Zima sa rýchlo stratí a už v marci a začiatkom apríla cítiť príjemne teplo a teplotu ideálnu na poznávanie krajiny. Teploty sa bežne počas tohto obdobia pohybujú medzi 16 – 25 stupňov a čím je dátum bližšie k júnu, tým rastú vyššie. V júni už bude okolo 30 – 32 stupňov. Vo vyšších polohách, ako Jeruzalem, je stále príjemne a podvečer dokonca chladnejšie. Marec alebo apríl ešte môže spŕchnuť, ale máj a jún sú už suché mesiace (hoci občasná prehánka nie je vylúčená). Sezóna je v plnom prúde a tak je v regióne viac turistov, ale nie je to nič, čo by malo zmeniť váš pohľad na cestovanie. Práve jar je jeden z najideálnejších období ak si chcete Blízky Východ dokonale užiť.

Letné mesiace (júl – august) patri k najhorúcejším a práve tu na Blízkom Východe je to skutočne cítiť. Letá sú tu dlhé, horúce a suché bez vlhkosti a tak máte naozaj aj pocitovo okolo seba horúčavu. Teploty sa tradične pohybujú okolo 30-40 stupňov. Letné mesiace prestávajú byť sezónou. Počet návštevníkov sa preriedi a preto máte opäť pocit, že mnohé miesta sú tu len a len pre vás a to za to rozhodne stojí. Aj napriek tomu, že bude horúco, verte nám, že si letné mesiace na Blízkom Východe dokážete užiť naplno.

Jesenné mesiace (september – november) sú opäť podobne ako jar TOP sezónou v celom  regióne Blízkeho Východu. Letné horúčavy sa stratia a hoci bude začiatkom jesene stále horúco, teda okolo cca 30 stupňov, na mnohých miestach sa bude najmä podvečer a večer ozývať chladnejšie a príjemnejšie podnebie. Jeruzalem už v strede jesene má typickú teplotu okolo 24-26 stupňov, ideál na túlanie sa mestom. V novembri sa môžu objaviť prvé zrážky, ale stále je aj jeseň v regióne pomerne suchá.

Nikdy si nenechajte počasím pokaziť dovolenku.  Ak prší, prší, ak je strašne teplo, je teplo. Skúste si prosím užívať momenty také, aké sú. Ani najlepšia štatistika Vám nezaručí, že v daný deň bude presne to Vaše ideálne počasie.

Počasie

Jeruzalem - Počasie

Teplota vzduchu - Jeruzalem

jan — 9,5°C
feb — 9,5°C
mar — 12°C
apr — 16°C
máj — 21°C
jún — 23°C
júl — 24°C
aug — 24°C
sep — 23°C
okt — 21°C
nov — 16°C
dec — 11,5°C

← Počasie (zoznam krajín)

===========

Aktuálne počasie

Nazaret Počasie

jasná obloha

jasná obloha

35°C

Predpoveď 23.Jul

Východ slnka 05:46

Západ slnka 19:43

Jeruzalem Počasie

jasná obloha

jasná obloha

32°C

Predpoveď 23.Jul

Východ slnka 05:49

Západ slnka 19:41

========
K

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

2860
K

Ázia  

Palestína, Izrael


náročnosť

6 dní

Trvanie

1740
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

3995
B

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

6085
Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Najväčší európsky cestovateľ Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem Prémiový blog

Prémiový blog Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem

Jeruzalem je nevyčerpateľné mesto. Má v sebe všetko od príbehov, legiend, histórie, turbulencií až po niečo neopísateľné a podmanivé. Jeruzalem je…

TOP 10: najkrajšie a najvýznamnejšie mešity sveta Blog

Blog TOP 10: najkrajšie a najvýznamnejšie mešity sveta

Mešity. Krásne architektonické diela s ohromnou históriou sú pýchami moslimského sveta. Svätostánky islamu vedia byť ohromným turistickým lákadlom…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania