Najlepším obdobím na absolvovanie legendárnej cesty Pamír Highway je práve leto, (apríl až október) - viď nižšie) kedy sú všetky cesty prístupné a všetky horské sedlá otvorené. Zima ich zatvára a tak je Pamír Highway neprejazdná. 

Ideálne obdobie je stred apríla až stred októbra. Na treking vo Fanských horách je najlepší začiatok júna až koniec septembra, s tým, že v medzných dátumoch si vezmite lepšie oblečenie. V máji všetko rastie, kvitne, rieky sú priezračne modré a úzke, je menej znečistenia, a to je ideálne pre fotografov prírody. Neskôr už je viac zamračené. V polovici apríla a v októbri je väčšia šanca vidieť divé zvieratá vo voľnej prírode. V septembri a októbri sú rieky opäť užšie (do Afganistanu sa dostanete skoro suchou nohou), stromy sú nádherne oranžové, červené… Jednoducho každá sezóna tu má čosi do seba!

Pripravte sa na to, že keď budete prechádzať Pamír Higway, budeme často vo vysokých polohách a teda aj keď bude stred leta, večer sa v mestečkách či dedinkách môže ochladiť na 10 – 15 stupňov. Myslite na to už pri balení a určite so sebou majte aj niečo teplejšie na oblečenie.

Najteplejšie počasie zažijete v Dušanbe alebo na severe krajiny v Chudžande. Teploty sa v Dušanbe počas leta pohybujú okolo 25-30 °C. Počas trekovania vo Fanských horách sa pripravte na to, že za pekného počasia budete mať teploty pokojne okolo 25 °C, ale môže sa ochladiť a v noci sa určite ochladí. Pamír Highway je nevypočítateľný a aj počas leta môžeme zažiť teploty od 10 °C do 30 °C. Khorog v prvej polovici cesty má cez leto teploty okolo 20-27 °C, ale vzdialenejší Murghab spadá dokonca pod alpínsku klímu a teda teploty sa pohybujú okolo 10-12 °C. Na ceste prejdete niekoľko horských sediel s nadmorskou výškou cez 4000mnm, tak sa pripravte, že tam zažijete chladné a studené počasie a podnebie. Cez leto v týchto končinách padne najmenej zrážok.

Hory Tadžikistanu - kedy vyraziť:

Termín: ideálne obdobie je stred apríla až stred októbra. Na trekking vo Fanských horách je najlepší začiatok júna až koniec septembra, s tým, že v medzných dátumoch si vezmite lepšie oblečenie. Lovecká sezóna je október, november, december - kozy marco polo, ibex, morchor (toto je najdrahšie). V máji všetko rastie, kvitne, rieky sú priezračne modré a úzke, je menej znečistenia, a to je ideálne pre fotografov prírody. Neskôr už je viac zamračené. V polovici apríla a v októbri je väčšia šanca vidieť divé zvieratá vo voľnej prírode. V septembri a októbri sú rieky opäť užšie (do Afganistanu sa dostanete skoro suchou nohou), stromy sú nádherne oranžové, červené… Jednoducho každá sezóna tu má čosi do seba!

Počasie

Tadzekistan – Taskent - Počasie

Teplota vzduchu - Tadzekistan – Taskent

jan — 2,1°C
feb — 2,2°C
mar — 9°C
apr — 16,3°C
máj — 22,1°C
jún — 26,9°C
júl — 28,4°C
aug — 25,6°C
sep — 21,2°C
okt — 14,3°C
nov — 7,8°C
dec — 2,5°C

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.