Cestovanie do Východného Timoru je celoročnou záležitosťou, hoci iné počasie tu musíte očakávať počas zimných a iné počas letných mesiacov. Počasie v krajine ovplyvňuje monzún a tak sú mesiace, kedy máte väčšiu šancu na zrážky, inokedy zase panuje sucho a horúčavy. Medzi najlepšie mesiace na návštevu krajiny patrí obdobie medzi aprílom a júlom.

Východný Timor môžete vnímať ako tropickú krajinu, kde sa teplota pohybuje v „konštantných“ číslach a kam sa pohnete, tam budete zažívať teplé až horúce počasie. Nie je prekvapením ak bude vaša denná teplota medzi 26 – 32 °C a to každý jeden deň. Niekedy môže byť o kúsok chladnejšie, ak zaprší, ale inokedy sa teplota ešte o dva či tri stupne zvýši. Preto pri balení myslite na to, akoby ste sa balili do nášho leta (hoci pozor na klimatizáciu, ktorá býva nastavená pokojne aj na 20-22 °C). V oblastiach blízko k rovníku treba počítať s krátkymi, ale silnými prehánkami prakticky  po celý rok – typické rovníkové počasie.

Zimné mesiace (november – máj) sú vo Východnom Timore vnímané ako obdobie dažďov. Počasie je stále veľmi teplé, miestami horúce a hoci je vonku príjemnejšie, vlhkosť sa nestráca. Dážď sa môže objaviť kedykoľvek, ale netreba toto obdobie vnímať tak, že by pršalo niekoľko dní v kuse, vôbec nie. Skôr je typické zažiť niekoľko menších, no výdatných dažďov počas dňa. Teploty sa pohybujú v rozmedzí okolo 22-30 °C, Častejšie treba počítať s občasným dažďom či zatiahnutým počasím. Je to zaujímavé obdobie na návštevu, no počítajte s tým, že more môže byť rozbúrenejšie a podnebie veternejšie.

Letné mesiace (máj – október) sa vo Východnom Timore zmenia na obdobie sucha. Hlavný dážď je už preč a mesiace medzi júnom a augustom sú najideálnejšie na cestovanie do týchto končín. Október sa dokonca považuje za najteplejší mesiac z celého roku s priemernou teplotou v Dili okolo 31 °C. Inak je počas letných mesiacov teplota v priemere 27-33 °C. Aj napriek tomu, že je sucho treba počítať s vlhkosťou a občasné zrážky sa môžu kedykoľvek objaviť.

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
K

Ázia  

Východný Timor, Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

12 dní

Trvanie

4395
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Kde sa kúpe krokodíl Blog

Blog Kde sa kúpe krokodíl

Východný Timor. Malá krajinka na samom chvoste roztrúsených ostrovov Indonézie. Z mojich školských čias si pamätám, ako sa v roku 2002 hovorilo o…

Juraj Ondrejčík 6 min. čítania