Najlepšie počasie na cestovanie po regiónoch Strednej Ázie je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a zima je skutočne zima a preto to mnohých odradí.

Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia (klimatizácia) aj do letného a horúceho počasia. Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že dážď sa môže objaviť, najmä, v jarných termínoch.

Jarné mesiace (marec – máj) - v regióne začína plná sezóna a najmä na konci apríla a v máji je v regióne hlavná turistická sezóna. Netreba sa však báť, že by navštívené miesta boli preplnené, pretože Stredná Ázia a najmä Turkmenistan je stále ešte mimo dosah masového turizmu a aj počas sezóny tu stretnete len pár ľudí. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie, no počítajte s tým, že v marci v Turkmenistane už o tomto čase môže byť príjemných 20-23 °C. Apríl a neskôr máj zohreje krajinu.

Letné mesiace (jún – august) sú v regióne Strednej Ázie veľmi horúce. Ide o suché horúčavy bez vlhkosti, takže sa nebudete potiť ako v juhovýchodnej Ázii, ale stále bude horúco. V púštnom Turkmenistane bez problémov zažijete 40-45 °C. Tieto teploty možno nie sú pre každého, ale horšie to znie, ak to čítate, ako keď ste na mieste. 

Jesenné mesiace (september – október) - letné horúčavy už skončili a hoci vyššie teploty stále pokračujú, už sa stráca horúci vzduch typický pre leto. Teplota klesá o niekoľko stupňov a v septembri je v Turkmenistane už o čosi príjemnejšie, no stále sa teploty pohybujú okolo 30 °C. Najhorúcejšie bude v okolí Mervu - 32-34 °C. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny, ktorá sa po lete opäť môže začať.

Počasie

Askabat - Počasie

Teplota vzduchu - Askabat

jan — 3,5°C
feb — 5,5°C
mar — 10,4°C
apr — 17,4°C
máj — 23,3°C
jún — 29°C
júl — 31,3°C
aug — 29,6°C
sep — 23,6°C
okt — 16,5°C
nov — 10,2°C
dec — 5,1°C

Aktuálne počasie

Merv Počasie

zamračené

zamračené

27°C

Predpoveď 09.May

Východ slnka 05:47

Západ slnka 19:48

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.