Najlepšie počasie na cestovanie po regiónoch Strednej Ázie je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a zima je skutočne zima a preto to mnohých odradí.

Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia (klimatizácia) aj do letného a horúceho počasia. Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že dážď sa môže objaviť, najmä, v jarných termínoch.

Jarné mesiace (marec – máj) - v regióne začína plná sezóna a najmä na konci apríla a v máji je v regióne hlavná turistická sezóna. Netreba sa však báť, že by navštívené miesta boli preplnené, pretože Stredná Ázia a najmä Turkmenistan je stále ešte mimo dosah masového turizmu a aj počas sezóny tu stretnete len pár ľudí. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie, no počítajte s tým, že v marci v Turkmenistane už o tomto čase môže byť príjemných 20-23 °C. Apríl a neskôr máj zohreje krajinu.

Letné mesiace (jún – august) sú v regióne Strednej Ázie veľmi horúce. Ide o suché horúčavy bez vlhkosti, takže sa nebudete potiť ako v juhovýchodnej Ázii, ale stále bude horúco. V púštnom Turkmenistane bez problémov zažijete 40-45 °C. Tieto teploty možno nie sú pre každého, ale horšie to znie, ak to čítate, ako keď ste na mieste. 

Jesenné mesiace (september – október) - letné horúčavy už skončili a hoci vyššie teploty stále pokračujú, už sa stráca horúci vzduch typický pre leto. Teplota klesá o niekoľko stupňov a v septembri je v Turkmenistane už o čosi príjemnejšie, no stále sa teploty pohybujú okolo 30 °C. Najhorúcejšie bude v okolí Mervu - 32-34 °C. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny, ktorá sa po lete opäť môže začať.

Zimné mesiace (november - február) sú v Turkmenistane pomerne chladné. Prázdna step aj púšť Karakum dá o sebe v zime vedieť a Ašchabad má v zime priemerné teploty okolo 5-10 °C. Žiadnym prekvapením nie je ani to, ak v hlavnom meste bude mrznúť. Ak sa sem teda vyberiete v zime, zabudnite na poučky o neznesiteľnom a horúcom lete a vezmite si so sebou teplé oblečenie. 

Počasie

Askabat - Počasie

Teplota vzduchu - Askabat

jan — 3,5°C
feb — 5,5°C
mar — 10,4°C
apr — 17,4°C
máj — 23,3°C
jún — 29°C
júl — 31,3°C
aug — 29,6°C
sep — 23,6°C
okt — 16,5°C
nov — 10,2°C
dec — 5,1°C

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

4920
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3147 4495€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan


náročnosť

10 dní

Trvanie

2461 3515€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

3987 5695€
Merv. Fantastické ruiny plné príbehov Merv

Merv Merv. Fantastické ruiny plné príbehov

Turkménsky Merv patrí k takmer neznámym mestám. Je to však zvláštne, pretože Merv patrí k najdôležitejším oázam celej Hodvábnej cesty, poznal ho už…

Ašchabad - mramorové mesto lásky Ašchabad

Ašchabad Ašchabad - mramorové mesto lásky

Turkmenistan – 5-miliónová krajina približne desaťkrát väčšia ako Slovensko, je spomedzi všetkých stredoázijských zemí asi najväčšou neznámou. No…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC