Najlepšie počasie na cestovanie po regiónoch Strednej Ázie je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a zima je skutočne zima a preto to mnohých odradí.

Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia (klimatizácia) aj do letného a horúceho počasia. Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že dážď sa môže objaviť, najmä, v jarných termínoch.

Jarné mesiace (marec – máj) - v regióne začína plná sezóna a najmä na konci apríla a v máji je v regióne hlavná turistická sezóna. Netreba sa však báť, že by navštívené miesta boli preplnené, pretože Stredná Ázia a najmä Turkmenistan je stále ešte mimo dosah masového turizmu a aj počas sezóny tu stretnete len pár ľudí. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie, no počítajte s tým, že v marci v Turkmenistane už o tomto čase môže byť príjemných 20-23 °C. Apríl a neskôr máj zohreje krajinu.

Letné mesiace (jún – august) sú v regióne Strednej Ázie veľmi horúce. Ide o suché horúčavy bez vlhkosti, takže sa nebudete potiť ako v juhovýchodnej Ázii, ale stále bude horúco. V púštnom Turkmenistane bez problémov zažijete 40-45 °C. Tieto teploty možno nie sú pre každého, ale horšie to znie, ak to čítate, ako keď ste na mieste. 

Jesenné mesiace (september – október) - letné horúčavy už skončili a hoci vyššie teploty stále pokračujú, už sa stráca horúci vzduch typický pre leto. Teplota klesá o niekoľko stupňov a v septembri je v Turkmenistane už o čosi príjemnejšie, no stále sa teploty pohybujú okolo 30 °C. Najhorúcejšie bude v okolí Mervu - 32-34 °C. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny, ktorá sa po lete opäť môže začať.

Zimné mesiace (november - február) sú v Turkmenistane pomerne chladné. Prázdna step aj púšť Karakum dá o sebe v zime vedieť a Ašchabad má v zime priemerné teploty okolo 5-10 °C. Žiadnym prekvapením nie je ani to, ak v hlavnom meste bude mrznúť. Ak sa sem teda vyberiete v zime, zabudnite na poučky o neznesiteľnom a horúcom lete a vezmite si so sebou teplé oblečenie. 

Počasie

Askabat - Počasie

Teplota vzduchu - Askabat

jan — 3,5°C
feb — 5,5°C
mar — 10,4°C
apr — 17,4°C
máj — 23,3°C
jún — 29°C
júl — 31,3°C
aug — 29,6°C
sep — 23,6°C
okt — 16,5°C
nov — 10,2°C
dec — 5,1°C

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

3936 4920€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3756 4695€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan


náročnosť

10 dní

Trvanie

2742 3515€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4319 5759€
Merv. Fantastické ruiny plné príbehov Merv

Merv Merv. Fantastické ruiny plné príbehov

Turkménsky Merv patrí k takmer neznámym mestám. Je to však zvláštne, pretože Merv patrí k najdôležitejším oázam celej Hodvábnej cesty, poznal ho už…

Ašchabad - mramorové mesto lásky Ašchabad

Ašchabad Ašchabad - mramorové mesto lásky

Turkmenistan – 5-miliónová krajina približne desaťkrát väčšia ako Slovensko, je spomedzi všetkých stredoázijských zemí asi najväčšou neznámou. No…

10 najmenej navštevovaných krajín sveta Prémiový blog

Prémiový blog 10 najmenej navštevovaných krajín sveta

Organizácia Spojených národov (UNWTO - UN World Tourism Organisation) vedie dlhé roky štatistiky počtu turistov v krajinách celého sveta. Najviac…

20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…