Najlepšie počasie na cestovanie po regiónoch Strednej Ázie je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a zima je skutočne zima so snehom a mrazom, a preto to mnohých odradí.

Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia (Almaty, klimatizácia) aj do letného a horúceho počasia. Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia, ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že sa dážď najmä v jarných termínoch objaviť môže.

Jarné mesiace (marec – máj) V regióne začína plná turistická sezóna. Netreba sa však báť, že by navštívené miesta boli preplnené, pretože Stredná Ázia je stále ešte mimo dosah masového turizmu. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie, no počítajte s tým, že v marci môžete v Kazachstane zažiť teploty pokojne aj okolo 10-15 °C (budeme pod vysokými, zasneženými horami).

Letné mesiace (jún – august) Kazachstan má v letnom období na juhu krajiny ešte stále príjemné počasie, teda cca 23-26°C. Centrálny a západný Kazachstan sužujú neskutočné horúčavy a nie je žiadnym prekvapením ak teplota atakuje 45-50 stupňov. Výhodou leta je to, že v Strednej Ázii nie je sezóna, a tak mnohé pamiatky budú len a len vaše a to skutočne stojí za to. 

Jesenné mesiace (september – október) Teplota klesá o niekoľko stupňov. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny, ktorá sa po lete opäť môže začať.

Počasie

Almati - Počasie

Teplota vzduchu - Almati

jan — -6°C
feb — -4°C
mar — 3°C
apr — 12°C
máj — 17°C
jún — 21°C
júl — 24°C
aug — 23°C
sep — 18°C
okt — 10°C
nov — 3°C
dec — -3°C

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.