Najlepšie počasie na cestovanie po regiónoch Strednej Ázie je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a zima je skutočne zima so snehom a mrazom, a preto to mnohých odradí.

Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia (Almaty, klimatizácia) aj do letného a horúceho počasia. Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia, ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že sa dážď najmä v jarných termínoch objaviť môže.

Jarné mesiace (marec – máj) V regióne začína plná turistická sezóna. Netreba sa však báť, že by navštívené miesta boli preplnené, pretože Stredná Ázia je stále ešte mimo dosah masového turizmu. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie, no počítajte s tým, že v marci môžete v Kazachstane zažiť teploty pokojne aj okolo 10-15 °C (budeme pod vysokými, zasneženými horami).

Letné mesiace (jún – august) Kazachstan má v letnom období na juhu krajiny ešte stále príjemné počasie, teda cca 23-26°C. Centrálny a západný Kazachstan sužujú neskutočné horúčavy a nie je žiadnym prekvapením, ak teplota atakuje 45-50 stupňov. Výhodou leta je to, že v Strednej Ázii nie je sezóna, a tak mnohé pamiatky budú len a len vaše a to skutočne stojí za to. 

Jesenné mesiace (september – november) Teplota klesá o niekoľko stupňov. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny, ktorá sa po lete opäť môže začať. Almaty má stále začiatkom jesene veľmi príjemné počasie, no v októbri už cítiť chlad z okolitých hôr. Astana je teplejšia, no v zime sa naplno prejaví to, ako sa dokáže step premeniť na chladný priestor.

Zimné mesiace (december- február) v Kazachstanu predstavujú "off season" a nestretnete tu veľa turistov. Hoci má Kazachstan povesť rozpálenej stepi, v zime sa správa celkom inak a prináša so sebou veľmi chladné počasie. Astana je miestom, kde to v strede zimy poriadne pocítite a bez problémov tu v zime zažijete -10 či -20 °C! Almaty má príjemnejšiu klímu, no aj tu v zime očakávajte nulu či mínusové teploty. 

Počasie

Almati - Počasie

Teplota vzduchu - Almati

jan — -6°C
feb — -4°C
mar — 3°C
apr — 12°C
máj — 17°C
jún — 21°C
júl — 24°C
aug — 23°C
sep — 18°C
okt — 10°C
nov — 3°C
dec — -3°C

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2076 2595€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3756 4695€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4319 5759€
Šimkent - v treťom najväčšom meste Kazachstanu Šimkent

Šimkent Šimkent - v treťom najväčšom meste Kazachstanu

Po tom ako si človek užije Almaty, ukrytú pod horami, zaujímavé je ísť aj pozrieť iné časti tejto obrovskej krajiny. Nasadnime do kazašského vlaku…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Aralské jazero - čo spôsobilo ekologickú tragédiu storočia? Blog

Blog Aralské jazero - čo spôsobilo ekologickú tragédiu storočia?

Aralské jazero je podľa OSN miestom, kde sa odohrala najväčšia ekologická katastrofa 20. storočia. Plocha slanej vody, ktorá leží v srdci strednej…

Martin Lipinský 9 min. čítania
Umelo vytvorené hlavné mestá Blog

Blog Umelo vytvorené hlavné mestá

Keď cestujete, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa stanete milovníkmi architektúry. Chodíme po mestách ako Jeruzalem, Damask, Váránasí či Arbíl,…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania