V Škótsku sa zvyknú turisti pohybovať v jeho južnejších častiach ako je Edinburgh, ale aj v Škótskej vysočine či v najsevernejších oblastiach celej krajiny. Aj preto sa bude počasie veľmi často a pomerne rýchlo meniť. Pre Škótsko je veľmi typická náhla zmena počasia a kým ráno svieti slnko, o hodinku na to už môže krajinu bičovať dážď, aby sa o polhodinu dážď zmenil na mrholenie či hmlu. Do Škótska sa nechodí za slnkom, ale počas leta ho tu samozrejme viete zažiť a o to viac si vychutnať. Nezabudnite si preto zobrať pršiplášť a jarnú bundu s teplým pulóvrom. Rátajte s teplotami okolo 18-24 stupňov Celzia s možným dažďom.

Jarné mesiace (marec – máj) je v Škótsku ešte cítiť chladnejšie počasie a priemerná teplota sa pohybuje v oblasti okolo 7 – 13 °C. Aj napriek tomu je jar v Škótsku krásnym obdobím, pretože v tomto období kvitnú kvety, stromy, príroda sa prebúdza a všetko je zelené, dravé a živé. Apríl je mesiac, kedy často spŕchne, ale to k Škótsku patrí.

Letné mesiace (jún – august) sú najteplejšími mesiacmi na cestovanie Škótskom, hoci nečakajte počasie ako v južnej Európe. Priemerné teploty v Škótsku sa pohybujú v lete okolo 16 – 19 °C, ale samozrejme keď je pekné počasie, teplomer stúpne aj vyššie a viete si tu užiť aj príjemný, letný deň s 23-25 °C. Aj napriek tomu, že je leto môže kedykoľvek padať dážď.

Jesenné mesiace (september – november) sú premenlivé a pokojne sa môže stať, že prídete do pekného počasia a o pár hodín sa všetko zmení. Teploty sa pohybujú medzi 8 – 15 °C, ale odmenou za jeseň budú nádherné pohľady na farebnú krajinu, stromy, lesy a Škótsku vysočinu.

Nikdy si nenechajte počasím pokaziť dovolenku. Skúste si užívať momenty také, aké sú. Ani najlepšia štatistika Vám nezaručí, že v daný deň bude presne to Vaše ideálne počasie.

Počasie

Edinburgh - Počasie

Teplota vzduchu - Edinburgh

jan — 3,9°C
feb — 4,2°C
mar — 5,8°C
apr — 7,9°C
máj — 10,6°C
jún — 13,2°C
júl — 15,1°C
aug — 15°C
sep — 12,9°C
okt — 9,6°C
nov — 6,4°C
dec — 3,9°C

Aktuálne počasie

Edinburgh Počasie

oblačno

oblačno

14°C

Predpoveď 27.May

Východ slnka 04:41

Západ slnka 21:38

Edinburgh - čo vidieť a rady v najkrajšom meste Škótska Edinburgh

Edinburgh Edinburgh - čo vidieť a rady v najkrajšom meste Škótska

Edinburgh je hlavným mestom Škótska už po takmer 6 storočí. Nachádza sa na juhovýchode krajiny, v blízkosti zálivu Firth of Forth a Severného mora.…

Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO) Blog

Blog Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO)

Čo nové ešte o našej „matičke“ povedať? Veď o Európe už aj tak všetci všetko vedia... Nie, nie, nemýľte sa! Aj na Starom kontinente sa dá stále…

Ľuboš Fellner 6 min. čítania