Stredomorské horúčavy vo Fínsku nečakajte, ale z hľadiska počasia je na cestovanie po Fínsku, samozrejme, najlepšie leto. Nekonečné dni, polnočné slnko a teploty okolo 20 stupňov robia z Fínska dokonalú letnú destináciu. Zima má svoje špecifiká a tiež vám ukážu unikátny pohľad na tieto končiny. 

Do severnej Európy sa nechodí za slnkom a treba sa pripraviť na náhle zmeny počasia. Býva tu o niečo chladnejšie ako v strednej Európe, keď však vykukne slnko je oblasť nádherná. Vyššia je pravdepodobnosť zrážok. Pripravte sa, prosím, na náhle zmeny počasia. Ráno môže byť desať stupňov a pršať, popoludní dvadsaťpäť a svietiť slnko.

Jarné mesiace (marec – máj) je ešte na mnohých miestach Fínska chladné počasie. Helsinki majú na začiatku jari teplotu okolo 8-10 °C, neskôr sa to zlepší o pár stupňov. Jar je typickým príkladom zmeny počasia v krátkej dobre a rýchlo môže spŕchnuť. V máji je už v Helsinkách často príjemne teplo.

Letné mesiace (jún – august) sú na cestovanie v regióne najlepšie. Všetko funguje, užijete si dokonca aj príjemné slnko a teplé počasie - a čím idete ďalej na sever, tým sa predlžujú dni až po polnočné slnko. V mestách je letné počasie veľmi príjemné a teploty sa pohybujú medzi 20-25 °C.

Jesenné mesiace (september – november), keď teploty začínajú po lete klesať, ale stále sa v Helsinkách držia na príjemných 15-20 °C, čím neskôr počas jesene ste tu, tým padá teplota nižšie a pre november už nie je problém nájsť aj mráz. 

Zimné mesiace (december – február) sú obdobím pre fajnšmekrov. Helsinki sú teplejšie, než by ste čakali vzhľadom na ich zemepisnú šírku (do mínus 10), no vo vnútrozemí vie byť poriadna zima. Už sme tu bežkovali aj pri mínus 35. Dni sú krátke. Slnko vychádza v Helsinkách v decembri o 9:30 a zapadá okolo 15:20. 

Nikdy si nenechajte počasím pokaziť dovolenku. Ak prší, prší, ak je strašne teplo, je teplo. Skúste si, prosím, užívať momenty také, aké sú. Ani najlepšia štatistika vám nezaručí, že v daný deň bude presne to vaše ideálne počasie. Polárna žiara je takisto prírodný fenomén, ktorej výskyt nedokážete ovplyvniť.

Počasie

Helsinky - Počasie

Teplota vzduchu - Helsinky

jan — -5°C
feb — -6°C
mar — -2°C
apr — 3°C
máj — 10°C
jún — 13°C
júl — 16°C
aug — 15°C
sep — 10°C
okt — 5°C
nov — 0°C
dec — -3°C

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
E

Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2124 2499€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2636 3295€
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Arktída, Švédsko, Nórsko, Fínsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3196 3995€
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1441 1695€
Helsinki – dcéra Baltu Helsinki

Helsinki Helsinki – dcéra Baltu

S majestátnou loďou spoločnosti Tallink - MS Silja Serenade sa zo Štokholmu plavíme naprieč Botnickým zálivom, s medzi zastávkou na súostroví…

Eva Andrejcová 13 min. čítania
Hľadá sa Santa! Prémiový blog

Prémiový blog Hľadá sa Santa!

Kto nosí darčeky? A kde tento pánko žije? Na svojich cestách smerom k pólom som ho hľadal a aj viackrát našiel. Uveríte, že BUBO naučilo…

Desať dôvodov, prečo ísť v lete do Škandinávie Blog

Blog Desať dôvodov, prečo ísť v lete do Škandinávie

Ktoré ročné obdobie je najlepšie na návštevu Škandinávie? Klienti sa ma túto otázku pýtajú často. Niektorí chcú pozorovať polárnu žiaru, iní zase…

Peter Droba 16 min. čítania
TOP 10 Helsínk Blog

Blog TOP 10 Helsínk

Plánujete návštevu fínskeho hlavného mesta Helsinki? Vybrali ste si dobre. Čarovná atmosféra severnej Európy, staro-ruské i snehové chrámy, okolitá…