AKO SA ZBALIŤ DO GUYANY

Chystáte sa do krajiny, ktorá je známa svojim rovníkovým pásmom a teda tu môžete očakávať takmer konštantné teploty a vlhkosť. Ak cestujete do Guyany počas obdobia sucha bude tu horúco a ak sa sem vyberiete počas mesiacov, kedy viac prší, bude horúco a k tomu budete občas mokrí. Myslite na to už pri balení. Do Guyany si nemusíte vziať teplé oblečenie, no v lietadle, ktorým sem priletíte bude klimatizácia a ak si ho zbalíte, tam ho využijete, no inde už nie.

Zbaľte sa tak, že nebudete na hmotnostnom maxime. Najlepšie čo spravíte je ak si so sebou vezmete ľahké, vzdušné šaty, tričká, košele alebo sukne. Buďte pripravení na to, že počas dňa sa spotíte už len tým, že vyjdete na ulicu a nechcete mať oblečené ťažké materiály, ktoré vás budú „dusiť“. Bavlnené košele sú pre mužov najlepšou voľbou a ženy si prídu na svoje pri šatách, prípadne voľných nohaviciach a tričkách. Pribaľte si viacero krátkych tričiek a pokojne majte jedno pre každý prípad vo svojom batohu v meste, kde sa viete podľa potreby prezliecť.

Vezmite si sebou aspoň jednu bielu košeľu či slušnejšie šaty, ak si poviete, že si v hoteli Marriott dáte luxusnú večeru alebo ochutnáte miestny fine dining. Pre mužov sa najčastejšie využijú krátke nohavice, no nespravíte chybu, ak budete mať aspoň jedny dlhé. Na obutie stačia jednoduchšie topánky, sandále alebo šľapky, ktoré využijete pri hotelovom bazéne. Ak viete, že pôjdete do džungle v Guyane, vezmite si aj topánky, ktoré vám budú chrániť členky a na seba aj niečo s dlhými rukávmi proti hmyzu. Guyana leží v pásme, kde sa môže objaviť malária a práve v oblastiach, kde je džungľa sa treba lepšie chrániť. Proti dažďu vám pomôže ľahká vetrovka z nepremokavých materiálov, pršiplášť alebo dáždnik.

V Guyane viete využiť aj plavky, ak sa pozriete na miestnu pláž alebo si vychutnáte hotelový bazén. Chráňte sa proti slnku a tak nezabudnite na kvalitný opaľovací krém, pokrývku hlavy, no vezmite si aj repelent, krém po opaľovaní či vlhčené obrúsky, ktoré budete vedieť počas horúcich a sparných dní využiť na osvieženie. Nabíjačky, powerbanka, mobilný telefón, fotoaparát, to všetko so sebou budete mať, aby ste si mohli svoje zážitky doma kedykoľvek pripomenúť.

Na cestovný pas si dávajte mimoriadny pozor. Na izbe si cennosti zamknite do kufra na vlastný zámok a nedôverujte hotelovému trezoru.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať všetky lieky, ktoré pravidelne užívate. Pred odchodom odporúčame navštíviť svojho zubára a lekára a dať si skontrolovať svoj zdravotný stav.

Guyana má iné zástrčky ako Slovensko, a tak si nezabudnite vziať redukciu. Najčastejšie sú tu zástrčky typu A, B, D a G. Na recepcii lepších hotelov nájdete možnosť zakúpiť si redukciu, ale nespoliehajte sa na to a radšej to vyriešte ešte doma. Ak máte viacero vecí na nabíjanie, vezmite si pre istotu rozdvojku, aby ste si všetko na svojej izbe stihli nabiť.

BATOŽINA V LIETADLE

Odporúčame max. 10-15 kg batožiny na osobu (batožina do lietadla je limitovaná na 20 kg/osoba). Nechajte si priestor na darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Ak by ste niečo zabudli, nemusíte sa vôbec strachovať. Na mieste dostanete kúpiť väčšinu vecí, čo by ste mohli potrebovať.  

Vezmite si teda jeden kufor alebo cestovnú tašku + malý ruksak ako príručnú batožinu na palubu lietadla, ktorý využijete aj do mesta a na výlety. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky vrátane externých nabíjačiek tzv. power-bankov. 

Ostré predmety a nádoby s tekutinami, ktoré majú objem viac ako 100 ml (napr. krémy, fľašky s vodou a pod.), si počas leteckého presunu odložte do veľkej batožiny, nakoľko by Vám ich na bezpečnostnej kontrole v príručnej batožine našli a z bezpečnostných dôvodov odobrali. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Toto Vám pomôže prekonať prvé dni krízy a čakanie na batožinu. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

13 dní

Trvanie

3787 5410€
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

9 dní

Trvanie

3101 4560€
Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany
Blog

Blog Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany

Exotické Guyany patria medzi najmenej navštevované štáty Južnej Ameriky. Ide o lahôdku pre skutočných cestovateľov - autentické krajiny takmer bez…

Ľubor Kučera 10 min. čítania
Ako vybaviť víza
Blog

Blog Ako vybaviť víza

Do niektorých krajín je k vstupu potrebné byť držiteľom víz. Prečo sa nebáť navštíviť krajiny, ktoré majú vízovú povinnosť zavedenú? Uznávam,…

Martin Lipinský 5 min. čítania
 Divoká Guyana
Blog

Blog Divoká Guyana

Vedeli ste, že krajiny Surinam (predtým Holandská Guyana), Guyana (predtým Anglická Guyana) a Francúzska Guyana sú spoločne známe ako Guyanas?…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek