Jedlo v juhoamerickej Guyane má v sebe azda všetko, čo si tento región prežil. Mieša sa v ňom nielen koloniálna chuť Veľkej Británie, ale predovšetkým vplyvy Indie, Afriky, ale aj krajín akými sú Portugalsko, Čína či oblasti Karibiku. Guyana má všetko a spoločne vytvára exotický mix jedál.

JEDLO V GUYANE

K najtypickejším jedlám na ktoré v Guyane natrafíte patrí kasava a sladké zemiaky. Často sú prílohou k jedlám a mnohí chudobní obyvatelia sa živia prakticky iba nimi. Výhodou miestnej klímy je aj to, že je krajina plná ovocia a aj to sa objavuje vo viacerých jedlách. Tým, že má Guyana kilometre a kilometre morského pobrežia, žiadnym prekvapením nie sú ani ryby a morské plody na mnohé spôsoby. Najobľúbenejšie sú kombinácie čili, cesnaku, byliniek a do tejto zmesi si môžete predstaviť takmer čokoľvek. Skvelým guyanským jedlom je krevetové kari s ryžou alebo chlebovými plackami. Ako kari tu nájdete aj kura, jahňa, kačicu či dokonca kozie mäso. Indickú stopu v sebe nesie šošovicový dhál a k najtypickejším jedlám sa zaradí aj Pepperpot. Má v sebe korene jedla pôvodných obyvateľov Amerindiánov a chutí po kasave a pikantných papričkách. Metamgee má v sebe totálnu exotiku, pretože spája chlebovník, plantány, kasavu aj jamy. Obľúbené a jednoduché jedlo v Guyane je aj ryža s fazuľou. 

NÁPOJE V GUYANE

Množstvo ovocia vás v Guyane presvedčí, že najviac exotiky nájdete v čerstvých džúsoch od manga cez papáju až po šťavu z cukrovej trstiny. Ak radi ochutnávate, skúste aj nápoj zvaný Mauby, ktorý má v sebe kôru lokálneho stromu, ktorá sa vyvarí a osladí. Skúsite? Guyana sa môže popýšiť aj perfektným rumom Demerara, ktorý patrí medzi najlepšie v regióne. Aspoň jednu fľašku si odtiaľto vezmite aj domov a pokojne to viete vybaviť aj na medzinárodnom letisku. Obľúbené miestne pivo je Banks Beer. Vyvarujte sa nápojom s ľadom.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Hibiscus (Georgetown) – ak hľadáte modernejšiu reštauráciu v centre hlavného mesta, potom sa skúste prísť najesť sem. Sedieť môžete vonku alebo vo vnútri okolo veľkého baru a vychutnať si tu nielen európsku či západnú stravu, ale aj niekoľko vynikajúcich jedál miestnej kuchyne. Dáte si stejk? Grilované mäso so šalátom? Alebo podľahnete krevetovému kari s plackami a šošovicovým dhálom?

M&M (Georgetown) – nenápadný podnik na ulici East Bank Road neďaleko hotela Ramada má v sebe indickú stopu, ktorá je tak typická pre Georgetown. Príďte sem ochutnať miestne roti, ale aj rôzne druhy indického kari s exotickou guyanskou chuťou.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

5445
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

4150
Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany Blog

Blog Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany

Exotické Guyany patria medzi najmenej navštevované štáty Južnej Ameriky. Ide o lahôdku pre skutočných cestovateľov - autentické krajiny takmer bez…

Ľubor Kučera 7 min. čítania
Ako vybaviť víza Blog

Blog Ako vybaviť víza

Do niektorých krajín je k vstupu potrebné byť držiteľom víz. Prečo sa nebáť navštíviť krajiny, ktoré majú vízovú povinnosť zavedenú? Uznávam,…

Martin Lipinský 5 min. čítania
 Divoká Guyana Blog

Blog Divoká Guyana

Vedeli ste, že krajiny Surinam (predtým Holandská Guyana), Guyana (predtým Anglická Guyana) a Francúzska Guyana sú spoločne známe ako Guyanas?…