Hotely v Uzbekistane, ktoré podľa nás spĺňajú dobrý pomer ceny a kvality:

Hotel City (Samarkand) – Hotel City na konci známeho Univerzitného bulváru predstavuje kvalitné, komfortné ubytovanie. Leží na hlavnej ulici moderného Samarkandu, no nečakajte, že by k vám doliehal zvuk ulice, pretože je položený v pokojnej štvrti. Izby majú vlastné WC, sprchu, TV aj klimatizáciu. V hoteli sa dá posedieť aj v malej, skrytej záhradke na čaji alebo priamo v lobby hotela. Hotel City má pripojenie na wifi. Pár desiatok metrov od hotela (smerom vľavo na bulvár) nájdete malé potraviny a na konci bulváru aj reštauráciu. Peši sa odtiaľto dostanete na slávne námestie Registan za cca 25-30 minút.

Jurta (Kyzylkum) – Ubytovanie v jurtách je jednoduché, ale to je presne to, čo Vás na tomto zážitku možno láka. Tábor s jurtami sa nachádza na okraji púšte Kyzylkum, pár kilometrov od známeho jazera Aidarkul. Súčasťou tábora je takmer 20 júrt, a tak treba počítať s tým, že okrem Vás tu môže byť aj ďalšia skupina ľudí. V strede tábora nájdete ohnisko a jurty sú rozložené okolo neho v bezpečnej vzdialenosti. Na okraji tábora je „hlavný stan“, kde sa podáva večera aj raňajky. Môžete si tu posedieť na tapčanoch, drevených trónoch, kde si viete ľahnúť alebo sadnúť a popíjať nekonečné dúšky čaju. Samotná jurta je postavená tradične, aby ste sa nadýchli nomádskej atmosféry. Na zemi sú koberce a na nich položené matrace (alebo postele). Máte tu k dispozícii čisté periny, deky, plachty, vankúš aj uterák. V jednej jurte môže byť miesto pre 4 alebo 6 osôb. Jurty sa zdieľajú. Spoločná je aj toaleta, ktorá sa nachádza mimo júrt na okraji tábora. Vezmite si so sebou pre istotu aj toaletný papier. Zíde sa dezinfekcia či vlhčené obrúsky. V jurtách nečakajte telefónny signál, a teda samozrejme, ani wifi. U domácich si môžete kúpiť aj vychladené pivo, vodku alebo nealkoholické nápoje.

Hotel Komil (Buchara) – Buchara vo svojom starom meste ukrýva niekoľko krásnych, tradičných domov prerobených na butikové hotely. Komil je jedným z nich a očarí nás svojou výzdobou, ktorá bude pripomínať orientálne príbehy. Nachádza sa v starom meste, len pár minút chôdze od hlavného námestia Ljabi Chauz, ktoré sa každý večer prebúdza k podmanivému životu. Izby sú menšie ako v klasickom hoteli, ale sú štýlovo zariadené. Nechýba v nich nič základné od vlastného sociálneho zariadenia, sprchy, klimatizácie, TV a iných drobností. Súčasťou hotela sú aj raňajky, je tu wifi a môžete si objednať aj masáž.

Hotel Rovshan (Taškent) – Hotel Rovshan patrí medzi jednoduchšie ubytovania, no zaujímavosťou hotela je jeho poloha v štvrti Mirobod, kde to nie je ďaleko na lákavý bazár alebo k ortodoxnej katedrále. Hotel Rovshan pripomína penzión, kde sú izby umiestnené do troch poschodí a niektoré z nich sú aj vo vnútornej záhradke. Vybavenie izieb je jednoduché, no nechýba v nich vlastné sociálne zariadenie, sprcha, chladnička, klimatizácia, TV a nie je problém sa tu pripojiť ani na wifi. Na raňajky je často na výber mäso, syry, vajcia, ale aj jogurty, palacinky, oriešky či ovocie. Od hotela stačí kráčať cca 300 metrov a ocitnete sa priamo pred supermarketom, reštauráciou a malou predajničkou alkoholu.

Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Marco Polo Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty Kyzylkum

Kyzylkum Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty

Ísť zo Samarkandu do Buchary priamou cestou je najjednoduchšie, čo môžete spraviť, ale otázka znie, prečo by ste to robili, keď sa môžete odkloniť…

Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty Samarkand

Samarkand Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty

Ak sa ocitnete v legendárnom, uzbeckom Samarkande, pripadáte si ako v inom svete. Pôsobí okúzľujúco a rozpráva príbehy Hodvábnej cesty. Rozprávkové…