Stredoázijská kuchyňa nie je prispôsobená pre turistov, ktorí vyhľadávajú a uprednostňujú vegetariánsku stravu, ale k šalátu sa dostanete takmer vždy. Sú to mäsové krajiny a v niektorých menších, lokálnych podnikov je na výber iba šašlík alebo šašlík. Mäsožravci si prídu na svoje.

Najtypickejšími jedlami Strednej Ázie a je jedno či hovoríme teraz o Kirgizsku, Kazachstane, Uzbekistane, Tadžikistane alebo Turkmenistane, pretože to platí pre všetky je najmä šašlík na viacero spôsobov alebo plov. Šašlíky tu nájdete z mletého (hovädzie alebo baranie) mäsa a vtedy ich volajú lule kebab, alebo sú šašlíky z kúskov baranieho, jahňacieho, hovädzieho a v Turkmenistane aj bravčového mäsa a tie často dostanete ak si pýtate „kuskovoj“. Najlepšie šašlíky na svete robia práve v oblasti Strednej Ázie, tak si ich zamilujete a ochutnáte ich na mnohých miestach, aby ste si vedeli určiť vlastného favorita. Aj domáci často zájdu len na šašlíky, k tomu misku čaju, chlieb a skvelá hostina je na svete. Plov predstavuje „rizoto“, ale nie také aké poznáte z Talianska, no rizoto, ktoré pozostáva z dusenej zeleniny, kusov mäsa, hrozienok alebo cíceru a môžeme k nemu dostať aj maličké, prepeličie vajcia. Plov je jedlo, ktorým tieto národy často oslavujú akúkoľvek príležitosť a podľa nás ho robia famózny práve v Samarkande, kde ho viete ochutnať. Pre Uzbekistan budú okrem šašlíkov a plovu typické aj Manty, taštičky plnené buď kúskami mäsa alebo v sezóne dokonca aj s tekvicovou plnkou. Zaujímavým jedlom je aj Karahan, samarkandská špecialita s hovädzím mäsom na cibuľke s marhuľami a ryžou. Z polievok vám bude chutiť Šorpa, silný vývar s hovädzím alebo baraním mäsom, mrkvou a zemiakom, no nájdete tu aj ruský Boršč alebo Mastavu, polievku s ryžou.

Nápoje v Strednej Ázii sú skutočne rozmanité a za najobľúbenejší a najbežnejší nápoj sa tu považuje čaj. V celom regióne sa najviac pije zelený čaj, ale samozrejme nájdete aj čierny, no nie všade. Čaj sa tu pije na litre od rána do noci a aj vy podľahnete tomuto príjemnému rozmaru. Sedieť v Buchare pod starými morušami a sŕkať misky zeleného čaju bude patriť k dokonalým zážitkom. Obľúbené nealkoholické nápoje sú aj kompóty alebo čerstvé šťavy z ovocia. Hoci je región Strednej Ázie moslimskou oblasťou, alkohol tu nie je žiaden problém a nájdete tu takmer všetko od značkového alkoholu až po rôzne lokálne varianty. Obľúbený je koňak, ktorý nájdete aj v Uzbekistane a samozrejme, aj vodka. Ak máte radi pivo, nie je problém nájsť tu lokálne pivá (Sarbast) a často ich dokonca aj čapujú. Nájdete tu aj víno (Samarkand – Chovrenko), ale región nie je vinárskou oblasťou. Ak milujete kvalitnú kávu, tú nájdete vo veľkých mestách v novovzniknutých kaviarničkách (kaviarenská kultúra tu prakticky roky neexistovala), ale mimo nich si musíte vystačiť so zalievanou kávou.

Základnou vecou je, že vodu pite počas celého pobytu z fliaš. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpeme a väčšinu vecí budeme konzumovať až po tepelnom spracovaní.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Uzbekistane:

Afsona (Taškent) – T. Shevchenko St.,30, Tashkent, Uzbekistan – Chcete ochutnávať tradičnú uzbeckú kuchyňu v príjemnom a tradičnom prostredí? To presne ponúka Afsona. Zamilovali si ju nielen domáci, ale aj zahraniční návštevníci a určite tu ochutnajte ako sa popasujú so šašlíkmi, plovom alebo lagmanom. Ponúkajú aj chutné šaláty, uzbecké víno, a tak zážitok je na svete.

Caravan (Taškent) – Abdulla Qahhor 22, Tashkent, Uzbekistan -  Podobne ako Afsona, aj Caravan sa pýši ponukou tradičných jedál, no kým Afsona zláka aj luxusnejšiu klientelu, Caravan je veľmi jednoduchý, tradičný podnik so skvelou kuchyňou. Dajte si polievku Šorpa, ryžový Plov alebo Manty a skúste či majú čerstvé Somsy, buchtičky plnené mletým mäsom. K tomu misku čaju a viete, že ste tu dobre. Za obed zaplatíte cca 5 EUR.

MONA Restaurant and Lounge (Taškent)Yusuf Hos Hojib 69, Tashkent 100031, Uzbekistan – Kto sa preje šašlíkov a plovu, alebo si len chce posedieť v štýlovom podniku, toho zachráni MONA so svojou ponukou európskeho, ale aj ázijského jedla. Jedlo je krásne naaranžované, a tak poteší aj oko, no dôležitá je chuť a tá je tu výborná. Stejky sú tu veľmi obľúbené, no pripravia tu aj čerstvé suši a azda najlepšie šaláty v meste.

Bazár Čorsu (Taškent) – Ak chcete zažiť nefalšovanú atmosféru uzbeckého trhoviska a najesť sa priamo na ňom, tak bazár Čorsu v srdci mesta vám tento zážitok ponúkne. Na okraji trhoviska si stačí všimnúť grily, z ktorých sa dvíha jemný dym a to znamená, že tam grilujú šašlíky. Často iné jedlo ako šašlík na viac spôsobov ani nemajú, no stojí to za to. K tomu chlieb, nakrájaná zelenina a čaj. Nič viac, nič menej. Takéto miesta navštevujú domáci a najete sa tu mimoriadne lacno, kedy za porciu zaplatíte cca 1-2 EUR.

Registon (Samarkand) – Registan st. 5, Samarkand 140164, Uzbekistan – Tento podnik máme radi kvôli jeho polohe priamo oproti slávnemu námestiu Registan, a tak viete večeru na tomto mieste spojiť aj s prechádzkou k týmto monumentov. Registon je malý, rodinný podnik, kde čapujú miestne pivo. Ale dostať tu na ochutnávku aj Karahan, mäso na cibuľke s marhuľami alebo Chatlamu, slané palacinky plnené syrom. Ochutnajte tu aj boršč, je vynikajúci! Za večer tu zaplatíte cca 4-5 EUR.

Plov Center (Samarkand) – Plov Center je kultová záležitosť a v Samarkande ich nájdete niekoľko. Stačí povedať domácemu túto čarovnú formulku a on vám ukáže najbližší z nich. Plov Center je miesto, kde dostať iba Plov, uzbecké rizoto v najdokonalejšej forme. Pozor! Ak ho chcete ochutnať, tak na Plov choďte maximálne okolo 12:00, pretože okolo jednej ho už takmer nikde nenájdete. Plov, chlieb, čaj a zážitok.

Platan (Samarkand) – Pushkin 2, Samarkand 140100, Uzbekistan – Platan patrí medzi najlepšie podniky celého Samarkandu. Ponúka veľmi príjemný interiér a okrem uzbeckých jedál tu nájdete aj európsku stravu na prestriedanie. Skúste plnené vínne listy alebo jahňacie kotlety a nezabudnite aj na samarkandské a uzbecké vína.

Minzifa (Buchara) – Old Town 1st trading dome, Bukhara 200118, Uzbekistan – Minzifa umiestnená v starom srdci Buchary, len pár krokov od námestia Ljabi Chauz, patrí medzi najlepšie podniky mesta. Nájdete tu špeciality uzbeckej, ale aj európskej kuchyne, a tak si tu budete vedieť rozhodne vybrať. Majú dokonca čo to aj pre vegetariánov. Je drahšia ako priemerné podniky v meste, ale stále sa bavíme o sume 8-15 EUR za večeru.

Chinar (Buchara) – Bakhowuddin Nakshabandi, Bukhara, Uzbekistan – Podnik zvaný Chinar sa nachádza vo veľmi príjemnom prostredí starého domu neďaleko hlavného námestia. Prevláda tu uzbecká strava a výborne tu pripravia manty, šašlíky aj Jiz z pečeného mäsa. Na výber máte veľké množstvo šalátov a lokálnu atmosféru.

Dolon Restaurant (Buchara) – Khakhikat Str. 27, Bukhara, Uzbekistan – Reštaurácia Dolon leží v starom meste, neďaleko starobylého hammamu v bazárových uličkách. Je niekoľko poschodová a z vrchnej terasy máte dokonca príjemný pohľad na Bucharu. Podávajú tu rôzne šašlíky, šaláty, ale skúste ochutnať aj mäsové jedlo Jiz, grilovaný baklažán alebo Kazan Kebab. Jedlo vás vyjde v priemere cca 5 EUR. Majú tu aj pivo, víno či iný alkohol.

Silk Road Teahouse (Buchara) – Halim Ibodov 5, Bukhara, Uzbekistan – Čajovňa Hodvábnej cesty ako znie názov tohto miesta v preklade nie je reštauráciou, ale fantastickým miestom. Ak si chcete odpočinúť od Buchary v krásnom, prostredí tradičného domu, vojdete dnu a ucítite vôňu korenín a čajov. Namiešajú vám tu čaj so šafranom, škoricou a ponúknu miestne sladkosti. Zaplatíte za kanvicu čaju, a keď sa vám minie, automaticky vám ju znovu doplnia.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Uzbekistan


náročnosť

10 dní

Trvanie

2460
K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

9 dní

Trvanie

1995
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

4260
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3870
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Marco Polo Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty Kyzylkum

Kyzylkum Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty

Ísť zo Samarkandu do Buchary priamou cestou je najjednoduchšie, čo môžete spraviť, ale otázka znie, prečo by ste to robili, keď sa môžete odkloniť…

Tomáš Kubuš 12 min. čítania
Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty Samarkand

Samarkand Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty

Ak sa ocitnete v legendárnom, uzbeckom Samarkande, pripadáte si ako v inom svete. Pôsobí okúzľujúco a rozpráva príbehy Hodvábnej cesty. Rozprávkové…

Tomáš Kubuš 15 min. čítania

UŽITE SI DOVOLENKU V EXOTIKE

Utečte pred zimou za najlepšiu cenu