TAŠKENT 

Uzbecký Taškent nie je len hlavným mestom krajiny, ale zároveň najväčším mestom celej Strednej Ázie. V časoch Sovietskeho zväzu bol štvrtým najväčším mestom celej sovietskej mašinérie. Dejiny Taškentu siahajú niekoľko storočí dozadu, kedy tadiaľto viedla jedna z častí Hodvábnej cesty, ale veľa pamiatok na slávne doby nezostali, pretože v roku 1966 veľkú časť Taškentu zničilo ničivé zemetrasenie. Nájdete tu predsa len historický areál Chošt Imom s Piatkovou mešitou či medresou Barakhon zo 16. storočia a unikátom bude najstarší Korán sveta v maličkom múzeu. Taškent dnes nesie výraznú pečať typického, moderného, sovietskeho mesta, pretože po zemetrasení sa začalo s jeho prestavbou podľa najnovších ideálov. Lenina v meste nahradila socha Matky s dieťaťom, teda novonarodenou nezávislosťou a Taškent sa v 21. storočí uberá moderným smerom, hoci stále levituje medzi starým a novým svetom. Odvezť sa tu môžete aj sovietskym metrom, prvým v Strednej Ázii, pozrieť sa na sochu Timura Veľkého a ovocie, oriešky alebo chlieb nakúpite na bazáre Čorsu, najväčšom v celom Uzbekistane.

SAMARKAND 

Legendárny Samarkand je niečo, čo si neviete predstaviť, pokiaľ sa v ňom neocitnete. Prekvapí vás svojou monumentalitou, krásou a nábojom stredoázijskej exotiky. Aj Alexander Veľký sa tu zastavil, ešte v starovekom Afrosiyabe a povedal, že je krajší, než si myslel a podobné pocity budete zdieľať aj vy. Na počiatku Samarkandu bol sen Timura Veľkého vytvoriť mesto, aké mu bude závidieť celý svet. Podarilo sa mu to a do Samarkandu prúdili karavany naplnené bohatstvom, kultúrou a prachom nesmrteľnosti, ktorého sa Samarkand nadýchol. Timur tu po sebe zanechal neuveriteľné mauzóleum Gur Emir a hoci nebolo pôvodne pre neho, ocitol sa pod jeho rebrovanou kupolou aj on v roku 1405, keď zomrel na zápal pľúc v kazašskom Otrare. Námestie Registan, ktoré tu na vás čaká, je najkrajším v celej Strednej Ázii, ak nie na svete. Dýcha tu reč storočí stojacich oproti sebe a vy si uvedomíte, akí ste maličkí. Sadnete si do tieňa veľkolepých budov a zamyslíte sa nad tým, ako to tu muselo vyzerať v časoch, kedy práve tu karavany vykladali svoj nepredstaviteľný tovar. Ruiny mešity Bibi Chanum, nakupovanie na bazáre Siob, kde nájdete tie najlepšie oriešky, marhule či sladkosti celého regiónu. Poznáte Ulugbega? Timurovho vnuka a slávneho astronóma? Pozrieme sa na miesto, odkiaľ pozoroval hviezdy. Ochutnajte najlepší plov Uzbekistanu na mieste, kam chodia takmer len domáci a napokon sa stratíte medzi fantastickými hrobkami. Je Samarkand skutočný alebo ste sa ocitli len v sne?

BUCHARA 

Buchara je doslova nabitá pamiatkami. Spoločne so Samarkandom tvoria dušu Hodvábnej cesty celého regiónu, no sami uvidíte, ako veľmi sú tieto nádherné miesta rozdielne. Samarkand je rozsiahly, Buchara je unikátna svojou kompaktnosťou a stredovekým nádychom. Kráčajúc mestom máte pocit, že sa niektoré miesta za stáročia vôbec nezmenili a odolávajú času. Dokonale cestovanie v čase na vlastnej koži, len bez strachu z toho, že by ste sa znepáčili emírovi. Najväčší súbor budov zapísaných v UNESCO v celej krajine a my ich budete hľadať jednu za druhou. S noblesou a príťažlivou atmosférou sa stretnete hneď na hlavnom námestí Ljabi Hauz, kde si pri miske čaju poseďte pod mohutnými morušami. Kryté bazárové križovatky, bazárové uličky, vôňa korenín, ostré bucharské nože, koberce, čaje alebo chlpaté, karakolské čapice pastierov. V Buchare nakúpite najviac suvenírov. Ak budete unavení, môžete skončiť v stredovekom hammame zo 16. storočia a zažiť to, čo zažívali aj obchodníci na Hodvábnej ceste. Verte, že toto je unikátny zážitok! Rozprávky o kupcoch, chánoch, emíroch či Džingischánovi a nechýba tu ani Hodža Nasreddín. Uvidíme hrobku dynastie Samanidov, posvätný Jóbov prameň, panovnícku rezidenciu na Citadele, medresy, ktoré nechal stavať Ulugbeg, Abdulazizáchán alebo Nadir Divanbeg a medzi TOP pamiatky patrí 47-metrov vysoký minaret Kalon z 12. storočia. Nezdolal ho ani Džingischán. Nazrite do mešity Kalon, najväčšej v celej Buchare, a nenechajte si újst ani architektonický mix v Magoki Attari. Prekvapí vás aj Čár Minár stratený v uličkách starého mesta. Z tohto mesta sa vám nebude chcieť odchádzať.

ARALSKÉ JAZERO 

Aralské jazero patrí medzi najunikátnejšie oblasti západného Uzbekistanu. Každý o ňom počul, ale viete si túto oblasť reálne predstaviť? Už nemusíte, pretože sa vyberieme na miesta, kde kedysi slávne jazero bolo a ukážeme si miesta, ktoré sa s nim kedysi spájali. Aralské jazero bolo obrovské a bola skutočne významnou vodnou plochou na západe krajiny. Na počiatku katastrofy bola bavlna a sovietski plánovači, ktorí využili vodu z jazera aj mnohých riek na zavlažovanie púšte. Voda sa strácala až sa svet dočkal obrovskej ekologickej katastrofy. Tam, kde poznali vodu sa vytvorila nová púšť Aralkum (prejdeme sa po nej) a tam, kde boli prístavy zostali len hrdzavé cintoríny lodí. Mestá aj dediny sa vyľudnili, ľudia sa stratili a to je to, čo nás láka. Pozrieť si túto odľahlú časť Uzbekistanu. Nazrieme do rybárskeho mestečka Urga, pozrieme si jeho slávnu továreň, bizarné skaliská v opustenej krajine a nevynecháme ani Moynaq, ktorý sa stal symbolom Aralského jazera. Na tieto  miesta rozhodne nezabudnete.

CHIVA 

Samarkand a Bucharu pozná každý, ale Chiva patrí medzi najkrajšie a najzaujímavejšie miesta nielen Uzbekistanu, ale celej Hodvábnej cesty! Práve preto sme ju dali aj do našej cesty, pretože poznávať legendárnu cestu bez Chivy by bolo takmer nemysliteľné. Chiva leží na zaujímavom mieste, kde doznieva púšť Kyzylkum, neďaleko preteká mohutná Amu Darya a do Turkmenistanu je to len pár kilometrov. Chorezm bola dokonalá križovatka obchodných ciest a preto si Chiva vydobyla svoje miesto medzi bazárovými mestami Hodvábnej cesty. Nikde nebol tak obrovský a známy trh s otrokmi ako práve v uliciach Chivy. V 19.storočí bolo mesto dokonca tak neprístupné, že kým do Buchary už prenikli prví Európania, Chiva bola stále vzdialená a nedostupná takmer ako dnešný severokórejský Pchjongjang. Všetci vedeli, že tam leží, no dostať sa do nej bolo mimoriadne náročné. Dnes je Chiva absolútnou rozprávkou Tisíc a jednej noci. Chiva je symbolom kompaktnosti a keď prejdeme za jej múry, ocitneme sa v stredovekom meste vyplnenom mešitami, medresami, panovníckym palácom, čajchánami, kúpeľmi či hrobkami svätcov. Minaret Kalta Minor je symbolom Chivy, objavíme aj palác Toš Hovli a vylezieme na minaret Islam Hodža s fantastickým výhľadom. Na Chivu budete spomínať ešte aj v uliciach Buchary a Samarkandu.

K

Uzbekistan


náročnosť

10 dní

Trvanie

2760
K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2545
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

5035
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3287 4695€
Najväčší európsky cestovateľ
Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo
Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty
Kyzylkum

Kyzylkum Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty

Ísť zo Samarkandu do Buchary priamou cestou je najjednoduchšie, čo môžete spraviť, ale otázka znie, prečo by ste to robili, keď sa môžete odkloniť…

Tomáš Kubuš 12 min. čítania
Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty
Samarkand

Samarkand Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty

Ak sa ocitnete v legendárnom, uzbeckom Samarkande, pripadáte si ako v inom svete. Pôsobí okúzľujúco a rozpráva príbehy Hodvábnej cesty. Rozprávkové…

Tomáš Kubuš 15 min. čítania
Mešita Bibi Khanum

01

13:37

okt

2024

Uzbekistan Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Vedeli ste, že najväčšia historická mešita v strednej Ázii sa nachádza v uzbeckom Samarkande? Počas našej BUBO prehliadky mesta ju s našimi lovcami zážitkov samozrejme…