Uzbekistan je krajina, kde sa viete dostať pod kožu nomádskym tradíciam a kde to zažijete lepšie, než v jurte? Tá sa v Strednej Ázii stala symbolom nomádov a hoci sú…
Batožina Uzbekistan
Oblečenie: Stredná Ázia je región, kde zažijete počas jari aj jesene príjemné, teplé podnebie a počas leta vysoké horúčavy a podľa toho si viete so sebou vziať aj veci na oblečenie. Má to jeden háčik, a to konzervatívna povaha viacerých krajín na našej ceste. Stredná Ázia je o čosi otvorenejšia než, napríklad, konzervatívny Irán, ale stále musíte dbať na dodržiavanie určitých pravidiel, aby ste zbytočne neprovokovali vyzývavým oblečením, ale ukázali rešpekt k miestnym kultúram. V Uzbekistane je v poriadku, ak máte so sebou krátke nohavice a krátke tričko alebo ľahkú košeľu s krátkym rukávom. Nezabudnite si aj dlhé, pohodlné nohavice pre návštevu svätýň, mešít alebo posvätných hrobiek. Tielko, vyzývavé výstrihy, krátke sukne alebo legíny môžete nechať doma. Tu nevidia radi takýto typ oblečenia, a tak to treba rešpektovať. Čo sa týka topánok, je dobré so sebou mať aj uzatvorenú obuv a najčastejšie zrejme v teplých mesiacoch využijete sandále alebo pohodlné šľapky. Pri vstupe do niektorých hrobiek či mešít sa musíte vyzúvať (ak máte ponožky, môžete ich mať na nohách), a tak je to pre vás rýchlejšie než neustále rozväzovanie a zaväzovanie šnúrok. Nezabudnite aj na niečo teplejšie. Vezmite si so sebou ľahkú mikinu, nepremokavú, tenkú bundu (jarný či jesenný dážď) alebo niečo v čom vám bude teplo v prípade chladného počasia. Takýto odev viete využiť aj vo vlaku či v klimatizovanom autobuse, pretože každý má inde svoju hranicu a ide o váš komfort. Určite bude počas našej cesty horúčava, a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a aj opaľovací krém. Na tejto ceste nás nečaká žiaden trek ani nič podobné, a preto netreba so sebou brať podobné veci. Ak cestujete v marci, tak počítajte s tým, že počasie bude naozaj chladnejšie a treba mať aj teplé veci.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť. Oplatí sa mať aj malú baterku nakoľko pouličné osvetlenie na mnohých miestach v noci vypínajú.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbanky).
V Strednej Ázii nájdete rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás, a preto nebudete potrebovať žiadnu redukciu.
Maximálna povolená hmotnosť batožiny je často 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Uzbekistan - pripravte sa na dovolenku
Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo
Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.
Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ
Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…
Kyzylkum Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty
Ísť zo Samarkandu do Buchary priamou cestou je najjednoduchšie, čo môžete spraviť, ale otázka znie, prečo by ste to robili, keď sa môžete odkloniť…
Samarkand Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty
Ak sa ocitnete v legendárnom, uzbeckom Samarkande, pripadáte si ako v inom svete. Pôsobí okúzľujúco a rozpráva príbehy Hodvábnej cesty. Rozprávkové…
Uzbekistan je najčarovnejšia krajina Strednej Ázie a hoci sa všetky oči upierajú na Samarkand či Bucharu, prípadne Chivu, čím dlhšie tu ste, tým viac krásnych a…
Uzbecká Buchara na Hodvábnej ceste patrí k miestam, ktoré musíte zažiť a vidieť. Očaria vás pamiatky, no dostanú vás aj príjemné podniky s jedlom či kávou, kde si…
Ak as vydáte z Buchary na sever cez mesto Navoi, musíte prechádzať okolo starobylého miesta zvaného Malikrabot (niekedy aj Malik-i-Rabot), ktoré kedysi stálo na…