VÝCHODNÝ TIMOR

História Timoru spred 16. storočia je málo známa. Timor obsadili Holanďania a Portugalci, ktorí si ostrov rozdelili na dve časti. Portugalsku pripadla východná časť, čo bolo ratifikované v roku 1904 vzájomnou dohodou. V 60-tych rokoch 20. storočia začali na Timor prenikať prvé správy o oslobodeneckom hnutí portugalských kolónií. Keď sa 25. apríla 1974 v Portugalsku začala revolúcia, Timorčania založili niekoľko strán, ktoré intenzívnejšie bojovali za nezávislosť Timoru. Hnutie za nezávislosť Timoru FRETILIN vyhlásilo 28. novembra 1975 Timor za nezávislý štát, čo akceptovali len niektoré z bývalých kolónií Portugalska. Krátko nato bol Timor (7. 12. 1975) násilne obsadený indonézskou armádou a 15. 7. 1976 pripojený k Indonézii. Udelenie Nobelovej ceny za mier opozičnému vodcovi José Ramosovi Hortovi a katolíckemu biskupovi Carlosovi Belovi obrátilo pozornosť svetovej verejnosti na ostrov, ktorý bol anektovaný Indonéziou. Januárové rozhovory v roku 1995 medzi Indonéziou a Portugalskom o štatúte Východného Timoru sa skončili bezvýsledne. Oslobodenecký boj proti anexii vtedajšej portugalskej kolónie, ktorú neuznala ani OSN, si vyžiadal do roku 1997 asi 250 000 obetí z radov obyvateľstva Východného Timoru. Krajina bola 23 rokov vo vojnovom stave a sužovaná brutálnym útlakom. Na Timore má silnú pozíciu katolícka cirkev na čele s biskupom Carlosom Belom, vodcom národného oslobodeneckého hnutia Timor Leste Independente (FRETELIN) José A. X. Gusmaom a Jose Ramosom Hortom. V roku 1999 Indonézia konečne vyhlásila referendum, v ktorom sa väčšina obyvateľov vyslovila za nezávislosť. Dňa 25. decembra OSN vytvorila štáb UNTAET, aby pomohla premene krajiny na demokratický režim. V auguste 2001 sa uskutočnili prvé slobodné voľby, ktoré boli významným krokom k nastoleniu demokratického režimu v krajine. 20. mája 2002 bol Východný Timor vyhlásený za demokratický štát.

DILI

Dili ako hlavné mesto málo známeho Východného Timoru je jedno z najmenej navštevovaných miest juhovýchodnej Ázie. Mesto poznali Portugalci už v 16.storočí, kedy sem čoraz častejšie prenikali námorné expedície a Dili na severe exotického ostrova malo v sebe veľké množstvo vzácnych komodít od santalového dreva po koreniny. Dnes tu žije cez štvrť milióna a Dili je najväčším mestom celého Východného Timoru. Nájdete tu niekoľko pamiatok, no žiadna z nich nie je tak slávna, že by ste si ju vedeli predstaviť. Nad mestom sa týči 27 metrov vysoká socha Krista v uliciach stretnete Katedrálu, zaujímavé múzeum dokumentujúce boj za nezávislosť, unikátny hinduistický chrám Pura Girinatha a napokon aj Guvernérov palác postavený počas éry portugalského kolonializmu.

ATAURO

Neznámy ostrov Atauro severne od hlavného mesta Dili je absolútnym pokladom, ktorý v sebe Východný Timor ukrýva. Ostrov je len 25 kilometrov dlhý a 9 kilometrov široký, no má v sebe neskutočnú biodiverzitu, najmä čo sa týka jeho podmorského sveta. Ak milujete potápania či šnorchlovanie, ocitnete sa v raji, z ktorého sa vám nebude chcieť vracať domov. To čo tu zažijete pod vodou, uvidíte málokde na svete! Ostrov má aj krásne panenské pláže a lokálne dedinky, ktoré tu môžete navštíviť sú stále autentické bez turistických príkras. Atauro patrí k vrcholom celej našej cesty.

K

Ázia  

Východný Timor, Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

12 dní

Trvanie

4395
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Kde sa kúpe krokodíl Blog

Blog Kde sa kúpe krokodíl

Východný Timor. Malá krajinka na samom chvoste roztrúsených ostrovov Indonézie. Z mojich školských čias si pamätám, ako sa v roku 2002 hovorilo o…

Juraj Ondrejčík 6 min. čítania