Východný Timor a gastronómia? Však by ste nevedeli z hlavy povedať ani jedno jediné jedlo, ktoré vystihuje túto krajinu? Nelámte si hlavu, pretože sem máte namierené a môžete čo to z lokálnej kuchyne ochutnať! Miestna kuchyňa je fúziou ázijských chutí (najčastejšie indonézskych) s portugalskými vplyvmi, ktoré po sebe nechali Portugalci, kolonizátori tohto regiónu. Miestna kuchyňa zaujme aj mäsožravcov, rovnako ako aj vegetariánov. Najčastejšou surovinou je ryža, sladké zemiaky, kukurica a taro. Z mäsa tu nájdete najmä kuracie aj bravčové chuťovky a samozrejme ryby či dary mora. Z tradičných jedál skúste Batar Daan, kde sa mieša chuť kukurice, mungo klíčkov a tekvice, Budu s rajčinami, limetkou a cibuľkou alebo Tapai, jedlo z fermentovanej ryže, ktorá jemne sladkastú príchuť a nádych alkoholu. Ak máte radi ryby, zaujme vás Ikan Sabuko, makrela v jemne kyslej tamarindovej omáčke s lokálnou bazalkou. Portugalci tu po sebe zanechali Feijoadu z bravčového mäsa a fazule. Skúste aj rôzne druhy kari omáčok pri ktorých sa fantázii medze nekladú. Kto má rád sladké, poteší sa aj kultovému portugalskému koláčiku Pasteis de Nata. Národným nápojom Timoru je káva, ktorá sa tu pestuje a ktorú krajina aj vyváža. Ochutnajte aj timorské pivo.

Reštaurácie, ktoré odporúčame vo Východnom Timore:

Dilicious (Dili) – Rua D. Boa Ventura Dili, Timore Leste – Lokálny podnik v hlavnom meste, ktorý je známy u domácich pre svoju typickú, timorskú kuchyňu a tak, ak chcete ochutnávať ako chutí Timor, toto je miesto pre vás. Príjemné prostredie navodí skvelú atmosféru a môžete sa tak pustiť od jedla. Ochutnajte miestne tekvicové kari alebo kuracie kari s lokálnymi koreninami. Obľúbené sú tu aj dary mora, mušle či grilované ryby.

Padaria Brasao (Dili) – Av. Presidente Nicolau Lobato 83, Dili, East Timor – Najlepšia pekárnička nielen hlavného mesta, ale podľa mnohých celého Východného Timoru. Dnu vás bude navigovať príjemná vôňa skvelého pečiva, no zastavte sa tu najmä na koláčiky a dezerty, pretože v sebe nesú portugalskú stopu a tak si práve tu môžete vychutnať skvelé, portugalské koláčiky Pasteis de Nata. Na toto miesto sa po prvej návšteve určite znovu vrátite.

Panorama Restaurant (Dili) – Comoro Rd | Timor Plaza Hotel, Dili, East Timor – Už samotný názov podniku napovie, že okrem zaujímavého jedla si v ňom užijete aj výhľad. Uvidíte z nej hlavné mesto, ale aj krajinu naokolo a neďaleké hory. Ochutnať tu môžete medzinárodnú aj ázijskú kuchyňu a vyberte si buď dobrý stejk alebo stejk z čerstvého tuniaka či rôzne zeleninové jedlá. Reštaurácia slúži aj ako pub, tak sa sem vyberte aspoň na drink či pivo.

Manukoko (Atauro) – R. Ilimano, Vila Maumeta, Atauro, East Timor – Unikátne miesto na ostrove Atauro, pretože je jedinou reštauráciou na tomto krásnom mieste. Funguje tak, že si svoje jedlo musíte objednať vopred. Buď deň pred tým, alebo aspoň pár hodín pred vašim príchodom. Má svoju osobitú atmosféru, ktorá sa prepletá celým ostrovom. Jedlá sú jednoduchšie, ale chutné. Skúste grilované kura, dusenú zeleninu, no vedia vám dokonca pripraviť aj pizzu.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Východný Timor, Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

12 dní

Trvanie

4395
TOP 10: najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Kde sa kúpe krokodíl Blog

Blog Kde sa kúpe krokodíl

Východný Timor. Malá krajinka na samom chvoste roztrúsených ostrovov Indonézie. Z mojich školských čias si pamätám, ako sa v roku 2002 hovorilo o…

Juraj Ondrejčík 6 min. čítania