SOKOTRA

Ostrov Sokotra v Indickom oceáne dnes patrí k najdostupnejším miestam celého Jemenu. Je to malý zázrak a niektorí o ňom spoločne s Madagaskarom hovoria ako o ôsmom svetadiely. Má unikátnu flóru a jej symbolom sa stali nádherné stromy, ktoré nosia prezývku „stromy dračej krvi“. Z tej variability budete nadšení. Unikátne stromy, jazierka s vodou, kopce aj pahorky a najkrajšie biele pláže bez akýchkoľvek turistov. Ak vám to bude málo, objavíte tu obrovské pieskové duny. Sokotra je ako stratený svet, ktorý sa znovu objavil. Top zážitky!

SANÁ

Hlavné mesto Saná si za posledné roky vytrpelo viac než dosť, ale stále patrí k najunikátnejším mestám celého Arabského polostrova. Hovorilo sa o ňom ako o „perníkovom“ meste, pretože tradičné domčeky naukladané jeden vedľa druhého pripomínali perníky. Práve táto architektúra robí zo Sany jedno dokonalé miesto. Jeho história má viac než 2000 rokov a dnes dýcha starobylosťou. Bazárové ulice bez turistov, typické hlinené domy, islamská architektúra aj zabudnuté staré štvrte, no aj moderné mešity a moderné mesto. Saná bude mať znovu čo ponúknuť.

ADEN

Aden je jedným z najdôležitejších prístavov Arabského polostrovu a dodnes nie je nič dlžný svojej vzácnej povesti. Ak by nebola v Jemene vojna, Aden by bol navštevovaný asi tak ako saudskoarabská Džidda. Vládli mu Osmani aj Briti a ešte dávno pred nimi ho poznali Portugalci a vďaka jeho prístavu sem do „šťastnej Arábie“ prúdilo bohatstvo. Spája v sebe azda všetko čo vystihuje Jemen. Exotiku, krásnu krajinu, históriu a prírodu.

MUKALLA

Mukalla možno nepatrí medzi najznámejšie miesta, ale patrí medzi dôležité jemenské centrá. Žije tu takmer pol milióna obyvateľov, no jeho krásu drží v rukách fantastická poloha na prahu vysokých pahorkov. Vďaka ním bol prístav Mukalla už v minulosti perfektne chránený a dnes, ak prichádzate do mesta na lodi, otvorí sa pred vami zátoka vyplnená tradičnými domami, ktoré z tejto panorámy spravia azda najkrajšiu scénu celého Jemenu.

ŠIBAM

Šibam je jedno z najfantastickejších miest v celom Jemene. Má viac než 1700 rokov a je ozdobou vzácneho regiónu menom Hadramaut. Ak ste počuli o meste, ktoré má prezývku „Manhattan púšte“, tak ste počuli o Šibame. Je to miesto posiate výškovými budovami, ktoré si však zachovávajú svoj tradičný štýl a niektoré z nich sú vysoké až 30 metrov. Vezmite si, že ich postavili z blata a hliny a vtedy pochopíte o aký svetový unikát ide. Nie nadarmo sa o Šibame hovorí aj ako o mieste, kde stáli najstaršie „mrakodrapy“ sveta. Domy museli byť vysoké, pretože slúžili aj ako obranné veže pred nájazdníkmi z púšte. Šibam obkolesujú staručké hradby a nikto sa nebude čudovať, ak spomenieme aj to, že je dnes mesto v UNESCO.

MARIB

Jemen má viacero historických miest a Marib je jedným z tých najdôležitejších. Boli časy, kedy bol Marib dokonca kráľovským mestom a hlavným centrom rovnomenného kráľovstva Sába. Leží cca 120 kilometrov východne od hlavného mesta Saná a má skvelú polohu, pretože sa dotýka pohoria Sarawat. Dodnes je v Maribe a v blízkom okolí veľké množstvo archeologicky zaujímavých miest a nájdete tu stopy pevností aj chrámov. Staré mesto sa pozvoľna rozpadlo už v 6.storočí, no stále tu ešte žili ľudia a ostali tu dodnes. Architektúra z nepálených tehál, tradičné jemenské domy a miesto, kde čas prestal existovať, to je Marib dneška.

E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

2450
Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…