Oblečenie v islamskom svete: Jemen patri k regiónom konzervatívneho islamského sveta a preto je odievanie v týchto končinách trochu odlišné od toho, na aké sme zvyknutí doma. Vezmite si so sebou ľahké, letné, vzdušné oblečenie, ktoré oceníte na prehliadku miest, kedy bude vzduch okolo vás horúci. Cestujeme, učíme sa a preto je vhodné, aby sme dodržiavali aj my odlišnosti tohto sveta a rešpektovali zvyky krajín, v ktorých sme hostia. Dajte si pozor na to, aby ste si do regiónu nevzali krátke odevy či príliš vyzývavé šaty alebo iné doplnky. Neberte si so sebou krátke nohavice, sukne, výstrihy a pamätajte na to, že Jemen tieto veci nechápe. Možno vám bude občas teplo, ale na strane druhej sa nespálite a ukážete domácim rešpekt. 

Zrejme si aj tak na mieste kúpite lokálne odevy a muži si oblečú svoju dišdašu či thóbu a ženy si cez vlasy prehodia šatku a na seba hodia abáju. Uvidíte ako splyniete s Jemenom.

Na obutie odporúčame pohodlnú a kvalitnú obuv, ktorá sa vám hodí počas peších prehliadok miest a určite využijete aj sandále alebo šľapky či žabky. Určite bude počas vašej cesty na niektorých miestach aj horúčava a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Ak budete mať so sebou plavky, na Sokotre ich na krásnych plážach budete vedieť využiť. 

Vezmite si so sebou aj niečo teplejšie (mikina, tričko s dlhým rukávom...) kvôli klimatizácii alebo aj kvôli chladnejším večerom, ak cestujete počas zimných mesiacov

Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V týchto končinách vôbec nie je bežné, aby vás okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. Osvedčila sa nám špeciálna kapsička, ktorá sa dá nosiť na tele a v nej viete mať nielen peniaze, ale aj pas alebo letenku či inú dôležitú drobnosť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Zástrčky v Jemene h sú 220 V – 240 V anglického typu, ak máte príslušnú redukciu nezabudnite si ju pribaliť. Redukcie sa dajú zakúpiť aj na letisku vo Viedni, prípadne aj doma v obchodoch s elektronikou. Nespoliehajte sa na to, že si ich kúpite v Jemene. Pripravte sa aj na to, že budú výpadky elektriny. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

2450
Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…