Kuchyňa Jemenu je preslávená v priestore Arabského polostrovu aj Blízkeho Východu a často nájdete jemenské reštaurácie roztrúsené aj v arabských krajinách sveta. Historicky ju ovplyvnili Osmani aj India a je pomerne regionálna a teda sa v nej nájde celkom slušná variabilita. Bravčové mäso aj alkohol sú z náboženských dôvodov zakázané, no ak milujete jahňacie alebo baranie mäso či ryby, prídete si tu na svoje. Ani milovníci zeleniny nebudú v Jemene sklamaní, pretože Jemenčania majú veľké množstvo chutných, zeleninových jedál. Tradične sa v Jemene servíruje jedlo na zem. Všetci sedia okolo neho a keďže je ho často veľa, naberáte si z neho pravou rukou a spoločne jete.

Najobľúbenejším jemenským jedlom je Fahsa, ktorá je typická najmä v severných častiach Jemenu. Ide o dlho varené jahňacie alebo teľacie mäso, ktoré sa podáva s čerstvými chlebovými plackami. Za takmer národné jedlo sa považuje Saltah. Vývar z kuracieho alebo jahňacieho mäsa sa dotvorí koreninami, zemiakmi, ryžou, vajcami a pikantnou omáčkou Sahawiq a máte dokonalé jedlo. Milovníci ryžových jedál si prídu na svoje pri jedle zvanom Zurbian, ktoré trochu pripomína indické biriyani. Jedlo pochádza z prístavného mesta Aden a má v sebe ryžu, mäso, zemiaky, cibuľku, mandle, arašidy či hrozienka a chuť mu dotvoria orientálne koreniny. Ďalšou ryžovou klasikou je Mandi, ktoré nájdete aj v krajinách Perzského zálivu.

Obľúbeným sladkým jedlom je Zalabia, ktorá pripomína šišky a jedáva sa ráno s medom a čajom. Druhým najlepším dezertom je Bint Asahn a ak si ho objednáte, dostanete jemné pečivo poskladané do niekoľkých vrstiev s medom a ghee.

Jemen je krajina, kde sa pije čaj a káva. Najlepším nápojom je Shahi Haleeb, teda mliečny čaj, ktorý sa najčastejšie servíruje po tom ako si domáci dajú svoju dávku qatu. Obľúbený je aj čierny čaj do ktorého sa pridá kardamóm, klinčeky alebo mäta. Typickým nápojom je qahwa, arabská káva alebo kardáde, teda ibištekový čaj. Káva sa s Jemenom spája už stáročia a káva, ktorú tu dostanete sa považuje za jednu z najlepších na svete. Jemen sa stal aj synonymom pre kávu. Kto by nepoznal kávu Mokka, však? Presne tak sa totiž volá jemenský prístav, odkiaľ sa káva dostávala do mnohých častí sveta. 

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

2450
Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…