Rumunsko je u nás ešte stále krajina, ktorá sa neteší najlepšej povesti, no ak sa sem vyberiete, zistíte, že často sú to len akési fámy. Rumunsko je bezpečná, príjemná krajina na východe Európy, ktorá má samozrejme svoje špecifiká, ale nepatrí medzi nebezpečné miesta. Samozrejme zdravý rozum a opatrnosť je na mieste, ale povesť je horšia, než skutočnosť.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Rumunsko, podobne ako mnohé iné európske krajiny, je bezpečnou krajinou, no na pozore sa treba mať najmä na turistickejších miestach a teda v Bukurešti, Brašove, Temešvári, v Kluži, teda tam, kde je vyššia koncentrácia turistov, ktorá priláka pouličných vreckárov. Stačí používať sedliacky rozum a dávať si pozor na svoje vlastné veci, aby ste sa vyhli problémom. Okradnúť vás však môžu a zvýšenú opatrnosť venujte na trhoviskách, v dave ľudí či v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy. Noste so sebou menej hotovosti, netreba vystavovať na obdiv zlaté šperky a dobrou pomôckou sú aj kópie dokladov. V mestách počas letnej sezóny stretnete aj viacero žobrákov, ktorí sú súčasťou žobráckej mafie.

Pozor si dávajte na taxikárov a na ich premrštené ceny. Vždy sa s taxikárom dohodnite vopred na cene a ak sa vám niečo nepozdáva, jednoducho nenasadnite a počkajte na ďalšieho. Najhorší taxikári sú v Bukurešti pred hlavnou železničnou stanicou a na letisku. Často klamú turistov, majú zle nadstavený taxameter, aby sa na ňom ukázalo viac ako sa reálne prejde a takto vás vedia okradnúť. Stále je lepšie a bezpečnejšie využiť niektorú z aplikácií, kde si zavoláte lacnejší taxík Funguje tu Uber, Grab aj Startaxi.

Ak sa chystáte do rumunskej prírody, vždy si skontrolujte predpoveď počasia, pretože hory sú zradné a hoci je ráno krásne, o pár hodín sa môže všetko radikálne zmeniť. Majte so sebou aj teplejšie oblečenie v prípade núdze a počas letnej sezóny si dávajte pozor aj na kliešte a používajte repelent. Ak sa chystáte sa na komplikovanejšie trasy, všetko si vopred zistite, kde budete spať, ako tam prísť atď, alebo si so sebou vezmite lokálneho horského vodcu.

Dávajte si pozor na túlavých psov. Občas je to v Rumunsku problém, najmä na vidieku a vo vidieckych oblastiach. Nepokúšajte sa ich provokovať, pretože často sú vo svorkách a nemusí to dopadnúť najlepšie. Najlepšie je sa im vyhnúť, aby ste od nich mali pokoj.

Pozor si dávajte na horúčavy, ktoré môžu sužovať pobrežie počas letnej sezóny. Dodržiavajte pitný režim, vyhýbajte sa najhorúcejším hodinám dňa a pite dostatok tekutín. Ani na pláži nemusíte byť desať hodín denne.

Pas si nechávajte v hoteli a ak by ho niekto od vás žiadal, ukážte mu jeho kópiu. Nepotrebujete ho mať neustále so sebou.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Vaša osobná lekárnička na dlhší pobyt v Rumunsku: Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen (zobrať viac!), antibiotiká, ktoré zvyknete užívať – najlepšie širokospektrálne alebo na tetracyklínovej báze (dobré aj na zažívacie ťažkosti), kvapky do očí., repelent, opaľovací krém, niečo proti hnačke (Reasec, Immodium), leukoplast na otlaky a jeden elastický obväz. Taktiež lieky, ktoré pravidelne doma užívate. Nezabudnite na repelent proti komárom aj proti kliešťom, ak sa chystáte do prírody.

Prevencia je prioritou. Odporúčame Vám uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli Blog

Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli

Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…

Ľuboš Fellner 60 min. čítania
Kluž - mesto Mateja Korvína aj koložvárskej kapusty Kluž

Kluž Kluž - mesto Mateja Korvína aj koložvárskej kapusty

Rumunský Kluž je nenápadné miesto, no kto má rád neopozerané európske destinácie, toho dokáže nadchnúť. Za neznámym miestom sa napokon skrýva…

Tomáš Kubuš 8 min. čítania
Ako bolo v Rumunsku Blog

Blog Ako bolo v Rumunsku

Príbeh z našej cesty z roku 2002 do rumunských hôr.