BUKUREŠŤ

Rumunské hlavné mesto už dávno nie je tým ošumelým a zaostalým mestom ako sa o ňom zvyklo hovoriť. Dnes vás privíta nádhernými miestami, noblesou a občas vám dokonca bude pripadať ako Paríž. Vyberte si niektorú z kaviarničiek, sledujte pulz mesta a pohľadajte aj najslávnejšie pamiatky. Práve tu stojí obrovitánsky, chladný palác, ktorý preslávil Ceaușescu, no nájdete tu aj zaujímavé kostoly akým je Curtea Veche či Stavropoleos. Bukurešť má aj svoj Víťazný oblúk, skanzen s drevenou architektúrou a ak si chcete posedieť na historickom mieste, vyberte si Hanul lui Manuc, kde je perfektná reštaurácia. Nikde inde vám Bukurešť nebude pripomínať Paríž ako na pešej zóne Calea Victorie. Za nás je Bukurešť jedno perfektné miesto a dokonalé prekvapenie.

KLUŽ

Kluž ležiaca na severovýchode krajiny neďaleko maďarských hraníc je mesto, kde cítiť Rakúsko-Uhorsko. Jeho maďarský názov je Koložvár a ak vám niečo povie koložvárska kapusta, tak tá pochádza práve odtiaľto a originál si tu viete vychutnať bez problémov. Kluž je rodiskom Mateja Korvína a dodnes jeho socha zdobí hlavné námestie vedľa Katedrály. Mesto má svoju dynamiku a napísali sme o ňom aj blog.

TULCEA

Tulcea má v Rumunsku unikátnu povesť, pretože je to mesto, ktoré sa stalo bránou k Delte Dunaju. Mnohí sem prichádzajú práve za týmto skvelým miesto a Tulcea bude posledným väčším mestom pred tým, než sa nechajú unášať Dunajom hlbšie a hlbšie na miesta, kam ešte miestami neprišla civilizácia 21.storočia. Mesto má však 2700 ročnú históriu a dokonca tu aj nájdete zopár ruín starovekého mesta Aegyssus, ktoré tu kedysi bolo. Tulcea je iná ako zvyšok krajiny a rozhodne stojí za to

BRAŠOV

Známy Brašov leží v turisticky obľúbenej Transylvánii a rozhodne patrí medzi najkrajšie a najzaujímavejšie mestá celého Rumunska. Ak sem prídete na niekoľko dní, budete mať množstvo nápadov na výlety v okolí, ale ak by ste sa zastavili len na deň či dva, zamilujete si toto miesto. Mesto založil Rád nemeckých rytierov ako Kronstadt a hoci mal byť spočiatku pevnosťou, neskôr sa z neho stalo mesto, ktoré je dnes 6.najväčším v celom Rumunsku. Jeho výsadou je však malebnosť a kompaktnosť. Vyberte sa a pahorok s výhľadom, kde leží pevnosť a potom sa nechajte zlákať uličkami či námestiami, ktoré ponúkajú množstvo skvelých momentov. Pohľadajte Čierny kostol, úzku uličku v starom meste a na hlavnom námestí si vychutnajte transylvánske jedlo.

TEMEŠVÁR

Temešvár (rumunsky Timișoara) je zaujímavým turistickým cieľom s koreňmi v 11.storočí. Srdcom mesta je dnes obrovské námestie Piata Unirii, teda Námestie zjednotenia, kde máte nielen kostol, ale aj plejádu farebných domov a reštaurácii. Strávite tu viac času, než ste si pôvodne mysleli. Temešvár má kvalitné železničné spojenie so zvyškom krajiny, takže je jednoduché vybrať sa za ním. K najkrajším miestam patrí aj Víťazné námestie, kde sa v roku 1989 vyhlásilo Rumunsko bez komunizmu. Námestie zdobí niekoľko palácov a rozhodne by ste si ho nemali nechať ujsť. V Temešvári nájdete aj pevnosť, krásnu synagógu, viacero budov postavených v štýle Art Noveau, secesnú vodnú vežu a rozhodne si nenechajte ujsť Múzeum Banátu so svojimi tradíciami a skanzenom.

BRAN

Rumunsko a jeho príbeh sa veľmi prepletá s Vladom Tepešom, teda Drakulom a ak sa chcete vydať v jeho stopách, skôr či neskôr skončíte v mestečku Bran. Na kopci nad mestom sa týči nádherný hrad. Práve on inšpiroval Brama Stokera, keď potreboval Drakulov hrad. Prvý hrad pochádza z 12.storočia, no tak ako vyzerá dnes je výsledok neskoršej prestavby a tak má v sebe Bran nádych 14.storočia. Príbehy Drakulu sú dnes skreslené a ak naozaj chcete vidieť hrad, kde mohol žiť, musíte si pozrieť hrad Poenari. Bran je však turistické miesto a rozhodne lákavé a preto by ste ho nemali obísť.

TRANSFAGARASAN

Ak milujete prírodu a spojenie slovného spojenia „cesta je cieľ“, potom by ste sa v Rumunsku mali rozhodne vydať do oblasti Transfagarasan. Cesta cez tento región sa často skloňuje ako jedna z najdokonalejších a najkrajších na svete. Označuje sa ako DN7C a prechádza cez Južné Karpaty pričom najvyšším priesmykom je Urdele, ktorý leží v nadmorskej výške 2145 metrov nad morom. Budete mať pocit, že každú chvíľku chcete zastaviť, no najkrajšie fotografie spravíte z vyhliadky, kde pod sebou budete mať fantastický výhľad na to ako sa cesta kľukatí krajinou a vlní ako had. Keď budete cestu prechádzať, nebudete už tak ďaleko od Drakulovho hradu Poenari.

SUCEAVA

Možno je Suceava na prvé počutie neznáme miesto, ale ak milujete staré kostoly pomaľované freskami, potom presne viete o čom je reč. Suceava je totiž bránou do regiónu s najkrajšími sakrálnymi stavbami celého Rumunska. Sama o sebe je zaujímavá. Má v sebe pevnosť, skanzen, námestia aj príjemné reštaurácie s lokálnym jedlom a môžete sa odtiaľto vydať do Moldavska, ktoré už nie je ďaleko. Vyberte sa na spoznávanie okolia a navštívite tie najkrajšie kostolíky zapísané v UNESCO. Skúste si pozrieť Sucevitu, Voronet alebo Humorului.

Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli Blog

Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli

Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…

Ľuboš Fellner 60 min. čítania
Kluž - mesto Mateja Korvína aj koložvárskej kapusty Kluž

Kluž Kluž - mesto Mateja Korvína aj koložvárskej kapusty

Rumunský Kluž je nenápadné miesto, no kto má rád neopozerané európske destinácie, toho dokáže nadchnúť. Za neznámym miestom sa napokon skrýva…

Tomáš Kubuš 8 min. čítania
Ako bolo v Rumunsku Blog

Blog Ako bolo v Rumunsku

Príbeh z našej cesty z roku 2002 do rumunských hôr.