Seriál Wednesday láme rekordy na Netflixe a je jedným z najsledovanejších vôbec aj napriek tomu, že na platforme vyšiel len koncom roka 2022. Príbeh, ktorý sa točí okolo…
Strava, jedlo a reštaurácie Rumunsko
Rumunská kuchyňa je vynikajúca a hoci možno teraz neviete vymenovať ani jedno jediné rumunské jedlo, ak sa sem vyberiete spoznáte na vlastnej koži, že patrí k tým najchutnejším aké ste v Európe ochutnali. Má v sebe balkánske vplyvy, na západe ju ovplyvnili maďarské chute a rozhodne tu počas dovolenky nezhodíte zo svojej váhy. Ochutnávajte a vychutnávajte si.
JEDLO V RUMUNSKU
Rumunská kuchyňa je zaujímavá a hoci je občas pomerne ťažká, veľmi rýchlo si ju zamilujete. K národným jedlám v krajine patrí Mamaliga, miestna verzia polenty, ktorá môže byť hlavným jedlom, no zároveň aj prílohou ku grilovanému mäsu. Mamaliga sa často podáva s čerstvou smotanou a výborne sa hodí aj k syrom. Ďalším národným jedlom je Sarmale, plnené kapustné listy. Do veľkých kapustných listov sa zabalí zmes mletého mäsa s ryžou, bylinkami a koreninami a všetko sa spolu prepojí. Toto jedlo má osmanský pôvod a nájdete ho aj inde, no Rumuni ho povýšili na piedestál. Ak sa budete pohybovať v okolí Klužu, rozhodne by ste mali skúsiť Koložvársku kapustu (Kluž sa v maďarčine volá Koloszvár), kde dominuje kyslá kapusta a mleté mäso s prílohou. Milovníci grilovaného mäsa si prídu na svoje pri jedle zvanom Mici, kedy dostanete kúsky grilovaného, mletého mäsa na spôsob balkánskeho čevapčiči. K tomu stačí len horčica, čerstvý chlieb a v Rumunsku si radi k jedlu dajú aj nakladanú zeleninu a jednoduchá, no chutná hostina je na svete. Obľúbeným rumunským jedlom je aj Ciorba de Fasole, teda hustá fazuľová polievka v ktorej často nájdete aj kus údeného bravčového mäsa. Milovníci polievok a držiek si prídu na svoje aj pri polievke Ciorba de Burta. Celkovo je v krajine bravčové mäso veľmi obľúbené a nájdete ho na mnohých miestach a v rôznych jedlách. Ak milujete sladké, potom má Rumunsko skvelý dezert, ktorým je Papanasi. Ide o takmer klasické šišky, ktoré sa ozdobia šľahačkou a džemom. Placinte sú palacinky, ktoré môžu mať slanú aj sladkú náplň.
NÁPOJE V RUMUNSKU
Rumunsko je krajina, kde sa domácemu alkoholu vyhnete iba ak budete chcieť. Ak práve naopak, veľmi radi ochutnávate miestne chuťovky, budete mať z čoho vyberať. Rumuni majú svoje vlastné pivá, známe vína a ani tvrdého alkoholu tu nie je málo. Tradičným alkoholom je Tuica, ktorá patrí zároveň k najpopulárnejším nápojom. Najčastejšie sa vyrába zo sliviek a niektoré verzie dosahujú až 80% alkoholu. Druhým najpopulárnejším alkoholickým nápojom je Palinca, ktorú poznajú Rumuni už od stredoveku a v rôznych obmenách aj mimo hraníc Rumunska. Ide o alkohol z vypáleného ovocia. Pivo je v Rumunsku obľúbené a spomedzi značiek vyčnieva Ursus alebo Ciuc. Rumunsko sa možno nezdá, ale v Európe je na piatej priečke v produkcii vína. Nájdete tu kvalitné biele aj červené víno, no práve to červené je obľúbenejšie. Skúste značky Feteasca Neagra, Budureasca alebo Aurelia Visinescu. Z nealkoholických nápojov si obľúbite ovocné šťavy, kompót, no dnes tu nájdete aj kvalitné kaviarne so špičkovou kávou.
Rumunsko - pripravte sa na dovolenku
Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli
Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…
Kluž Kluž - mesto Mateja Korvína aj koložvárskej kapusty
Rumunský Kluž je nenápadné miesto, no kto má rád neopozerané európske destinácie, toho dokáže nadchnúť. Za neznámym miestom sa napokon skrýva…
Blog Ako bolo v Rumunsku
Príbeh z našej cesty z roku 2002 do rumunských hôr.
Hlavným božstvom Dákov bol boh Zalmoxis. Bol to dácky muž, otrok Pythagora. Po tom, ako ho prepustili, sa vrátil medzi Dákov, ktorým povedal, že po smrti odídu na miesto…
O Drakulovom hrade som napísal správu priamo z miesta pred pár rokmi. Teraz vám napíšem zopár informáci…
Koložvárska kapusta je fenoménom, o ktorý sa dodnes sporia stovky ľudí. Patrí viac k Maďarsku, alebo k Rumunsku? Poch…