Overte si, aká je maximálna povolená hmotnosť batožiny na vašej letenke, často je to 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg).  Ak túto váhu prekročíte, musíte si doplatiť za nadváhu. Zbaľte sa preto minimálne.

Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejšia je cestovná taška a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch. Kufor, hlavne s tvrdým obalom (škrupinový) sa ťažko nakladá do batožinového priestoru.

Pokiaľ ste sa rozhodli a poletíte air-taxi, na takomto miestnom prelete je maximálna povolná váha batožiny 15kg a musí byť v cestovnej taške. 

Batožinu budete väčšinou len nakladať a vykladať z prenajatej dopravy do hotela alebo z hotela. Vždy však ide len o niekoľko desiatok metrov. Aj napriek tomu sa zbaľte, tak aby ste už na začiatku vašej cesty neboli na hmotnostnom maxime. Môže sa nám však stať aj to, že náš autobus nebude môcť zastaviť priamo pred hotelom a vtedy si batožinu odnesieme sami, niekoľko desiatok alebo stoviek metrov.

Oblečenie:

Teplé veci (jedny dlhé nohavice, košeľa s dlhými rukávmi a jeden teplejší sveter či mikina a tenká nepremokavá vetrovka) sa Vám zídu v klimatizovanom autobuse, večer vo vyššie položených miestach v horských oblastiach a pri návrate do Európy. Okrem jedných dlhých nohavíc potrebujete už iba krátke nohavice a tričká, či košele s krátkym rukávom. Ako obuv sú najvýhodnejšie kvalitné sandále (60 % času) a potom tenisky či poltopánky (40% času vrátane príletu/odletu z Európy). Buďte zbalení prakticky!

Chodiť budete hlavne v prírodných podmienkach, tak si na kvalitnej obuvi dajte záležať. Kto chce, môže si zobrať vankúšik pod hlavu (pohodlné sú tvarované nafukovacie), zíde sa pod hlavu pri dlhých presunoch a do lietadla.

Počítajte s tým, že sa počas trekov nech je akokoľvek krátky vždy riadne spotíte a tričko možno vymeníte aj 3x denne. Na trek k šimpanzom a gorilám si dajte dlhé nohavice, pevné topánky, dlhý rukáv (aby ste neboli dodriapaní) a po ruke majte pršiplášť alebo nepremokavú bundu. Oblečenie majte prírodných farieb smerované na hendú-zelenú. Inak budete skoro stále v sandáloch a letnom oblečení. Na trek ku gorilám sa Vám môžu zísť aj rukavice. Odporúčame kožené (záhradné), ktoré Vám umožnia sa chytať tŕnitých a pŕhlivých rastlín. Terén môže byť extrémne šmykľavý a skoro všetky rastliny pichajú alebo pŕhlia a z tohto dôvodu sa odporúčajú. 

Nezabudnite na:

  • fotoaparát s náhradnými batériami a pamäťovými kartami
  • ďalekohľad
  • jedny pevnejšie topánky na trek
  • rukavice na trek
  • odpudzovač hmyzu /Mosi Guard, Autan, Off/
  • tabletky proti malárii / Malarone a pod./
  • malý uterák
  • jeden teplý pulóver/bundu
  • krátke aj dlhé nohavice
  • Ibuprofen/kvapky do nosa/kvapky do očí
  • vlhké vreckovky, dezinfekčný gél na ruky
  • plavky

V Ugande je zásuvka "anglického" typ G.

typ G

 

Mobilné telefóny – Roaming v tomto momente funguje takmer počas celej trasy, odporúčame Vám preveriť si u svojho operátora, či má pokrytie aj počas celej Vašej cesty. V kontakte s domovom alebo firmou môžete byť pomocou e-mailov. Pozor na mobilné data, pokiaľ nemáte špecifický balík datových služieb pre Ugandu, vypnite si ich, aby ste predišli vysokému a neželanému účtu.

Ľudia majú často pocit, že miestnym ľuďom (deťom) treba pomáhať a rozdávajú im sladkosti, perá či oblečenie. Necháme to na Vašom zvážení, no žalúdky detí často nie sú zvyknuté na naše sladkosti, aj keď aj tu sa už deti naučili slovo „candy“ alebo „bonbon“. Nerozvážnym rozdávaním darčekov môžete v dedine spôsobiť doslova vojnu, preto si dobre zvážte, či niekomu niečo dáte.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Sprievodca sa Vám bude snažiť pomôcť pri urýchlení dodania Vašej batožiny, jeho vplyv na prácu leteckej spoločnosti je však veľmi malý. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Úloha sprievodcu pri strate/meškaní batožiny: Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Váš sprievodca Vám môže pomôcť pri vybavovaní batožiny, telefonátov atď. na Vaše náklady. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

To najdôležitejšie na koniec! Nezabudnite si so sebou vziať aj dobrú náladu!

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

6239 7340€
K

Afrika  

Uganda


náročnosť

13 dní

Trvanie

6380
K

Afrika  

Uganda


náročnosť

9 dní

Trvanie

4294 4880€
Uganda - Perla Afriky Blog

Blog Uganda - Perla Afriky

Uganda je považovaná za menej objavený drahokam africkej prírody. Žije v tieni susednej Kene a jej rozvinutémho turistického ruchu. Ten, kto hľadá…

Martin Karniš 12 min. čítania