Čo vidieť v Maroku?

CASABLANCA

Najväčší a najmodernejší prístav severozápadnej Afriky, teda Maghrebu. Dokonca je to živší prístav ako Marseilles, podľa ktorého bola Casa, ako ju zvyknú volať domáci, postavená počas francúzskeho protektorátu. V Casablance sa nachádza aj najväčšia mešita v Maroku a jedna z najväčších na svete. Tento architektonický skvost bol pomenovaný podľa Hasana II., kráľa, ktorý ju dal postaviť. Stavba sa začala v roku 1980 a bola dokončená a slávnostne otvorená 30. augusta 1993. Mešita je postavená na betónovom plate na mori a o jej monumentálnosti svedčí, že jej minaret je vysoký až 210 m. Dovnútra sa zmestí viac než 25 000 veriacich a na nádvorie až 80 000. Casablanca je príjemné miesto, kde sa snúbi krása starobylej mediny ukrytej za hradbami s francúzskym šarmom. Ten cítiť na fasádach budov, ktoré patria medzi najkrajší príklad Art Deco v severnej Afrike. Casablanca má slávne meno a môžete si byť istí, že Vás jej atmosféra dostane.

MARAKÉŠ

Jedno z najkrajších a z najrozprávkovejších miest celej Afriky. To, čo robí mesto rozprávkové je jeho námestie Jamaa el Fna, čo v preklade znamená „námestie mŕtvych“. Ide o jedno z najživších námestí nielen severnej Afriky, ale patrí k najživším na celom svete. Ráno je pokojné, poobede sa začína život, večer sem pritiahnu stánky s jedlom a večer patrí ruchu, zaklínačom hadov, rozprávačom príbehov, veštcom, ženám maľujúcim henou, boxerom alebo akrobatom. Je tu všetko na čo si len spomeniete. Marakéš však má okrem námestia aj svoje uličky starej mediny, hrobky panovníkov z dynastie Sádovcov, ruiny paláca El Badi alebo palác Bahia, ktorý pripomína granadskú Alhambru.

Ako sa zorientovať v meste a čo všetko tu viete zažiť sa dočítate tu: Ako prežiť na námestí mŕtvych. Prehliadku mesta nájdete tu: Marakéš a Marakéš - prehliadka

AIT BEN HADDOU

Ait Ben Haddou neďaleko mesta Ouarzazate patrí k ikonám celého Maroka. Jeho siluetu ste určite videli aj pred tým, než ste sa tu ocitli, len ste o tom možno nevideli. Ait Ben Haddou je vďaka svojej polohe a výzoru obľúbenou kulisou slávnych filmov, ktoré sa natáčali priamo pod ním alebo v jeho uličkách. Videli ste Gladiátor, Alexandra Veľkého, Princa z Perzie alebo Poklad na Níle? Tak potom ste určite videli aj Ait Ben Haddou. Vo svojej podstate je to ksar, opevnené miesto postavené na pahorku, kde dodnes vidíte staručkú, hlinenú architektúru a typické opevnené domy zvané kasba. Vyjdete na niektorý z nich? Uličky dnes patria obchodníkov, predavačom suvenírov, no najkrajšie na Ait Ben Haddou je panoráma na celé okolie, ktorá sa vám naskytne z najvyššieho bodu, kde kedysi stala sýpka.

SAHARA

Sahara je obrovským magnetom a aká by to bola cesta Marokom, ak by ste sa tu nezastavili a nenadýchli sa jej zážitkov? Pozrite sa na mesto Erfoud a odtiaľ vyrazíte za najkrajšími pieskovými dunami krajiny v oblasti zvanej Merzouga na mieste Erg Chebbi. Sú vysoké niekoľko desiatok metrov a priamo na nich zažijete východ slnka. Na dunu sa môžete odviesť na ťave a odmenou bude zážitok na aký sa nezabúda. Sahara to sú aj malé dedinky, oázy, hudobníci, horúčavy a výhľad na nekonečný piesok, ktorý pomaly, ale isto prechádza do Alžírska. Saharský deň bude určite jeden z najintenzívnejších z celej našej cesty severnou Afrikou. Zaraďte si ho preto do svojho itinerára.

FEZ

Hoci sú najznámejšími mestami Maroka Marakéš alebo Casablanca, práve Fez v sebe skrýva ten najdokonalejší Orient, aký si viete predstaviť. Je to kultúrne aj náboženské centrum celej krajiny a jeho starobylá medina nemá v celom svete konkurenciu. Medina Fes el Báli je pretkaná viac než 9000 malými aj väčšími uličkami, kde sa stratíte nielen v priestore, ale aj v čase. Aký bol keď ste do nej vošli? Tu sa všetko rozplynie a ocitnete sa medzi dielničkami, kde sa 400 rokov nič nezmenilo. Pohľadáte známe, farebné koželuhy, keramické dielne, marocké koberce, hodváb a samozrejme aj nádherné domy ukrývajúce sa za nevábnymi fasádami. Starobylý Fez musíte zažiť, pretože je to unikátne miesto. Fez má aj svoju modernejšiu tvár a v nej stojí Kráľovský palác či židovská štvrť. Vychutnajte si panorámu Fezu z neďalekého pahorku, zoznámte sa s výrobou slávnej fezskej keramiky a uchopte jeho dušu.

VOLUBILIS

Volubilis nepatrí medzi najznámejšie miesta Maroka, no keď sa s ním ocitnete zoči voči, uvidíte, že by to malo byť inak. Vedeli ste, že až sem prišli Rimania? Práve Volubilis je najkrajším mementom rímskej epochy v celom Maroku a jeho ruiny dodnes ukazujú na vyspelosť rímskej civilizácie. Volubilis založili už v 3.storočí pr.Kr. Feničania či Kartagínci a od 1.storočia nášho letopočtu sa rozvíja pod taktovkou Rimanov. V roku 285 ho Rimania stratili a už sa nikdy nedokázali vrátiť a tak mesto začína pomaličky upadať. Dnes tu nájdete rímske ulice, kolonádu aj oblúk cisára Caracallu či rímske Fórum. Najkrajšími miestami sú ruiny rímskych víl, ktoré dodnes skrývajú prekvapenie v podobe vzácnych mozaík starých cca 1800 rokov. 

RABAT

Mnohí si myslia, že hlavným mestom Maroka je Casablanca, ale pravdou je, že tento titul patrí Rabatu. Aj on leží na brehu Atlantického oceánu a dokonca v mnohom Casablancu aj predčí, či zatieni. Rabat v sebe ukrýva Kráľovský palác, ktorý je dnes rezidenciou Mohammeda VI. V centre mesta stojí aj mauzóleum pre kráľov Hasana II. a Mohammeda V. a tiež minaret nedokončenej mešity, ktorá mohla konkurovať Giralde v Seville alebo v Koutoubii v Marakéši. Starý Rabat, alebo teda Chellah so svojimi ruinami a bocianmi sa nachádza za hradbami a najkrajšie časti Rabatu nájdete v Kasba Oudaia, ktorú preslávili modrobiele uličky v štýle gréckeho Santorini. V lete sa dokonca na mestskej pláži dá okúpať v Atlantiku a stará medina je zmesou uličiek a bazárového sveta, kde zoženiete všetko od orientálnych lámp, topánok cez šatky, streetfood až po džalábije či kaftany.

Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja som si tento rok ramadán vyskúšal na…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Cestovanie pre nezaočkovaných Blog

Blog Cestovanie pre nezaočkovaných

Jedna krajina za druhou otvára svoje brány pre turistov z iných krajín. Mnohé z nich uvoľňujú opatrenia v prvej chvíli pre zaočkovaných…

Jozef Zelizňák 7 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…