CASABLANCA

Najväčší a najmodernejší prístav severozápadnej Afriky, teda Maghrebu. Dokonca je to živší prístav ako Marseille, podľa ktorého bola Casa, ako ju zvyknú volať domáci, postavená počas francúzskeho protektorátu. V Casablance sa nachádza aj najväčšia mešita v Maroku a jedna z najväčších na svete. Tento architektonický skvost pomenovali podľa Hasana II., kráľa, ktorý ju dal postaviť. Stavba sa začala v roku 1980 a dokončili ju a slávnostne otvorili 30. augusta 1993. Mešita je postavená na betónovom plate na mori a o jej monumentálnosti svedčí, že jej minaret je vysoký až 210 m. Dovnútra sa zmestí viac než 25 000 veriacich a na nádvorie až 80 000. Casablanca je príjemné miesto, kde sa snúbi krása starobylej mediny ukrytej za hradbami s francúzskym šarmom. Ten cítiť na fasádach budov, ktoré patria medzi najkrajší príklad Art Deco v severnej Afrike. Casablanca má slávne meno a môžete si byť istí, že Vás jej atmosféra dostane.

MARAKÉŠ

Jedno z najkrajších a z najrozprávkovejších miest celej Afriky. To, čo robí mesto rozprávkové, je jeho námestie Jamaa el Fna, čo v preklade znamená „Námestie mŕtvych“. Ide o jedno z najživších námestí nielen severnej Afriky, ale patrí k najživším na celom svete. Ráno je pokojné, poobede sa začína život, večer sem pritiahnu stánky s jedlom a večer patrí ruchu, zaklínačom hadov, rozprávačom príbehov, veštcom, ženám maľujúcim henou, boxerom alebo akrobatom. Je tu všetko na čo si len spomeniete. Marakéš však má okrem námestia aj svoje uličky starej mediny, hrobky panovníkov z dynastie Sádovcov, ruiny paláca El Badi alebo palác Bahia, ktorý pripomína granadskú Alhambru. Prehliadka Marakéša určite stojí za to.

AIT BEN HADDOU

Ait Ben Haddou neďaleko mesta Ouarzazate patrí k ikonám celého Maroka. Jeho siluetu ste určite videli aj pred tým, než ste sa tu ocitli, len ste o tom možno nevideli. Ait Ben Haddou je vďaka svojej polohe a výzoru obľúbenou kulisou slávnych filmov, ktoré sa natáčali priamo pod ním alebo v jeho uličkách. Videli ste Gladiátor, Alexandra Veľkého, Princa z Perzie alebo Poklad na Níle či seriál Hra o tróny? Tak potom ste určite videli aj Ait Ben Haddou. Vo svojej podstate je to ksar, opevnené miesto postavené na pahorku, kde dodnes vidíte staručkú hlinenú architektúru a typické opevnené domy zvané kasba. Vyjdete na niektorý z nich? Uličky dnes patria obchodníkov, predavačom suvenírov, no najkrajšie na Ait Ben Haddou je panoráma na celé okolie, ktorá sa vám naskytne z najvyššieho bodu, kde kedysi stala sýpka.

SAHARA

Sahara je obrovským magnetom a aká by to bola cesta Marokom, ak by ste sa tu nezastavili a nenadýchli sa jej zážitkov? Pozrite sa na mesto Erfoud a odtiaľ vyrazíte za najkrajšími pieskovými dunami krajiny v oblasti zvanej Merzouga na mieste Erg Chebbi. Sú vysoké niekoľko desiatok metrov a priamo na nich zažijete východ slnka. Na dunu sa môžete odviesť na ťave a odmenou bude zážitok, na aký sa nezabúda. Sahara, to sú aj malé dedinky, oázy, hudobníci, horúčavy a výhľad na nekonečný piesok, ktorý pomaly, ale isto prechádza do Alžírska. Saharský deň bude určite jeden z najintenzívnejších z celej našej cesty severnou Afrikou. Zaraďte si ho preto do svojho itinerára.

FEZ

Hoci sú najznámejšími mestami Maroka Marakéš alebo Casablanca, práve Fez v sebe skrýva ten najdokonalejší Orient, aký si viete predstaviť. Je to kultúrne aj náboženské centrum celej krajiny a jeho starobylá medina nemá v celom svete konkurenciu. Medina Fes el Báli je pretkaná viac než 9 000 malými aj väčšími uličkami, kde sa stratíte nielen v priestore, ale aj v čase. Aký bol keď ste do nej vošli? Tu sa všetko rozplynie a ocitnete sa medzi dielničkami, kde sa 400 rokov nič nezmenilo. Pohľadajte známe farebné koželuhy, keramické dielne, marocké koberce, hodváb a, samozrejme, aj nádherné domy ukrývajúce sa za nevábnymi fasádami. Starobylý Fez musíte zažiť, pretože je to unikátne miesto. Fez má aj svoju modernejšiu tvár a v nej stojí Kráľovský palác či židovská štvrť. Vychutnajte si panorámu Fezu z neďalekého pahorku, zoznámte sa s výrobou slávnej fezskej keramiky a uchopte jeho dušu.

VOLUBILIS

Volubilis nepatrí medzi najznámejšie miesta Maroka, no keď sa s ním ocitnete zoči-voči, uvidíte, že by to malo byť inak. Vedeli ste, že až sem prišli Rimania? Práve Volubilis je najkrajším mementom rímskej epochy v celom Maroku a jeho ruiny dodnes ukazujú na vyspelosť rímskej civilizácie. Volubilis založili už v 3. storočí pr. Kr. Feničania či Kartagínci a od 1. storočia nášho letopočtu sa rozvíja pod taktovkou Rimanov. V roku 285 ho Rimania stratili a už sa nikdy nedokázali vrátiť a tak mesto začína pomaličky upadať. Dnes tu nájdete rímske ulice, kolonádu aj oblúk cisára Caracallu či rímske Fórum. Najkrajšími miestami sú ruiny rímskych víl, ktoré dodnes skrývajú prekvapenie v podobe vzácnych mozaík starých cca 1 800 rokov. 

RABAT

Mnohí si myslia, že hlavným mestom Maroka je Casablanca, ale pravdou je, že tento titul patrí Rabatu. Aj on leží na brehu Atlantického oceánu, ba dokonca v mnohom Casablancu aj prekoná či zatieni. Rabat v sebe ukrýva Kráľovský palác, ktorý je dnes rezidenciou Mohammeda VI. V centre mesta stojí aj mauzóleum pre kráľov Hasana II. a Mohammeda V. a tiež minaret nedokončenej mešity, ktorá mohla konkurovať Giralde v Seville alebo v Koutoubii v Marakéši. Starý Rabat, alebo teda Chellah so svojimi ruinami a bocianmi, sa nachádza za hradbami a najkrajšie časti Rabatu nájdete v Kasba Oudaia, ktorú preslávili modrobiele uličky v štýle gréckeho Santorini. V lete sa dokonca na mestskej pláži dá okúpať v Atlantiku a stará medina je zmesou uličiek a bazárového sveta, kde zoženiete všetko od orientálnych lámp, topánok cez šatky, streetfood až po džalábije či kaftany.

K

Afrika  

Maroko

15.10. → 24.10. +15 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2588
K

Afrika  

Tunisko, Maroko


náročnosť

16 dní

Trvanie

3780
B

Afrika  

Maroko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4285
Marakéš - čím vás prekvapí mesto pod Atlasom? Marakeš

Marakeš Marakéš - čím vás prekvapí mesto pod Atlasom?

Marakéš patrí medzi najúchvatnejšie mestá sveta. Mohli ste byť v Bangkoku, Singapure, Dillí, Johannesburgu, Mexico City, kdekoľvek na svete, no…

Peter Salaj 9 min. čítania
Datle v Maroku

24

01:20

júl

2023

Maroko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

O datľovníkoch sa povráva, že to bol možno prvý strom, ktorý ľudia pestovali a jeho plody zbierali. Datle sú skvelým občerstvením a tak ako všade v arabskom svete, aj v…

Kto sú Gnawovia?

21

19:16

júl

2023

Maroko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Dedina Khamilia, ktorá sa nachádza na juhovýchode Maroka, leží v tieni veľkej duny Erg Chebbi. Dedinu už viac ako sto rokov obýva mix Berberov, Arabov a rôznych kmeňov…