Kuchyňa severoafrického Maroka je pre našinca lákavou zmesou voňavých korenín a arabskej exotiky.

JEDLO V MAROKU

Najtypickejším marockým jedlom je nepochybne tajine (čítaj tadžín). Tadžínov existuje niekoľko druhov. Vegetariánsky so zeleninou, s jahňacím mäsom, kuracím, kefta tadžín s mäsovými guľôčkami alebo s kúskami ryby. Len bravčové mäso by sme v islamskej krajine nenašli. Najobľúbenejší tadžín je pripravovaný z jahňacieho mäsa. To sa nasolí, nakorení a spoločne s olivami, rajčinami, zemiakmi sa nechá dusiť niekoľko hodín na rozžeravených uhlíkoch. Korenie, ktoré dodá tadžínu nezameniteľnú chuť má meno Ras el-hanout. Je to tradičná marocká zmes vyše 30 rôznych korenín a na miestnych trhoch ho ľahko nájdete.

Ďalšou špecialitou marockej kuchyne je kuskus. Podáva sa k nemu dusená zelenina, prípadne mäso a na zaliatie miska chutnej omáčky. Berberi žijúci v Maroku jedávajú kuskus najčastejšie z obrovských mís pri ktorej sa stretne celá, mnohopočetná rodina.

Medzi národné marocké jedlá sa radí aj pastilla alebo arabsky bastijja. Jej príprava je pomerne zložitá, ale to všetko len preto aby dokázali vykúzliť na tanieri skutočný poklad. Na tanieri dostanete okrúhly koláč posypaný cukrom a škoricou, ktorá nádherne rozvoniava. Vo vnútri sa však neskrýva len sladká dobrota, ale kuracie (kedysi holubičie) mäso s mandľami roztrúsené v niekoľkých vrstvách medzi ktorými stojí tenučký pásik cesta. Ochutnať môžete aj brochette, teda kúsok mäsa napichnutý na špajdli, ktorý sa ugriluje a množstvo ďalších chuťoviek.

NÁPOJE V MAROKU

Národným nápojom Maročanov je zelený čaj s mätou, ktorá nádherne a prenikavo vonia. Skrýva sa aj za prezývkou „berberská whiskey“, ale kvapku alkoholu by sme v ňom márne hľadali. A ani tam nechýba. Vo veľkom pohári sa topí niekoľko vetvičiek voňavej mäty a to je tá pravá atmosféra, ktorá najviac pripomenie Maroko.

Kávu pijú radi Maročania zriedenú s mliekom, pričom jej nepovedia inak ako „nus-nus“. Dalo by sa to preložiť ako „pol na pol“ a samozrejme nesmie chýbať niekoľko lyžičiek cukru. Výborným osviežením je aj džús z čerstvých pomarančov (najlepšie nájdete v Marakéši na námestí).

Alkohol v Maroku nájdete, hoci ho nepredávajú všade. V lepších hoteloch, baroch, reštauráciách kam chodia turisti alkohol predávajú, alebo ho nájdete v špeciálnych obchodoch. Kúpite tu všetko od vína cez lokálne pivo až po tvrdý alkohol.

Viac o tom, čo môžete od Maroka po gastronomickej stránke očakávať sa dočítate tu: Ako chutí Maroko. 

Neberte si so sebou potraviny a ak niečo potrebujete, nech je to len malá drobnosť, bez ktorej sa nezaobídete. Pokojne môžete jesť aj na ulici (je to dokonca jedna z najlepších možností), ale jedlo musí byť ugrilované, uvarené pred Vami. Neberte si teda to jedlo, ktoré si obchodník – kuchár pripravil dopredu, ale povedzte, že chcete čerstvé. Reštaurácie navštevujte také, ktoré sa Vám zdajú čisté a kde je veľa ľudí a teda veľký obrat. Sú to jednoduché pravidlá ako všetky dôležité pravidlá v živote. Keď ich budete dodržiavať, problémy mať nebudete. Pozor si dajte viac na námestí Jamma el-Fna v Marakéši, kde je najmä šalát a zelenina sem tam problémová a tak sa jej radšej vyhnite. Plast, neplast vodu pite v Maroku za každým iba balenú.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Rick´s Cafe (Casablanca)  – 248 Boulevard Sour Jdid | Place Du Jardin Public, Casablanca 20000, Maroko  – Kaviareň Rick´s Cafe patrí k najkultovejším miestam celej Casablancy. Kto by nepoznal slávny film Casablanca? Práve jeho atmosféru tu zažijete dodnes a preto patrí návšteva tohto miesta k zážitkom, ktoré Vám mesto pripraví. Dokonalý interiér navodí príjemnú atmosféru a okrem kávy si tu viete vychutnať aj veľmi dobré jedlo. Skúste taždín so slivkami, no ak Vás láka stredomorská kuchyňa, tiež si prídete na svoje. Miesto navštevuje veľa turistov a spraviť si rezerváciu nemusí byť zlý nápad.

Brasserie Le Tour (Casablanca)  – Hotel Sofitel Tour Blanche | Rue Sidi Belyout, Casablanca, Maroko – Špičková reštaurácia je známou gastronomickou firmou v Casablance, ktorá ponúka svojim návštevníkom chute francúzskej a marockej kuchyne. Reštaurácia je súčasťou hotela Sofitel a tak viete, že ste v dobrých rukách. Jedlo Vám nielenže krásne naservírujú, ale aj výborné chutí. Skúste grilované jahňacie kotlety, rizoto s mušľami alebo mušle na hráškovom pyré. Výborné tu majú aj raňajky a nesklamú ani marocké jedlá.

Le Jasmine (Casablanca)  – 9 Rue Du Dr Veyre | L’hôtel Le DOGE, Casablanca 20070, Maroko – Skvelá reštaurácia Le Jasmine hrá všetkými orientálnymi tónmi. Interiér pripomína rozprávky Tisíc a jednej noci a obklopia Vás nádherné detaily. Le Jasmine sa špecializuje na typické jedlá marockej kuchyne v modernom prevedení. Pripravia Vám tu dokonalý kuskus, tadžín na rôzne spôsoby, grilované kury a mnohé typické predjedlá. Všetko naservírujú s eleganciou a gastronomický zážitok je dokonalý. Za večeru tu necháte v priemere 30-40 EUR.  

Streetfood na námestí Jamma el Fna (Marakéš)  – Jamma el-Fna, Marakéš, Maroko – K marockým zážitkom v Marakéši patrí aj ochutnávanie streetfoodu, teda pouličného jedla priamo na námestí Jemma el Fna v srdci starého mesta. Každý večer tu objavíte stánky, kde sa griluje, pripravuje a ochutnáva. Vyberte si taký, kde je veľa ľudí (my máme radi stánok č.5) a pustite sa do toho. Ochutnajte pikantné klobásky merguez, kurací brochette, tadžín alebo tandžiu a zapite do pomarančovým džúsom.

Kabana (Marakéš)  – Rue Fatima Ezzahra R'mila | 1 Kissariat Ben Khaled, Medina, Marrákeš 40000, Maroko – Ak máte radi ochutnávanie skvelého jedla na mieste s atmosférou, tak Kabana je výborným miestom. Reštaurácia má svoju terasu s priamym a krásnym výhľadom na ikonický minaret Koutoubia. Ochutnať tu môžete marocké aj ázijské jedlá, no zostaňte pri marockých a vychutnajte si rôzne grilované dary mora či tadžín.

Dar Zellij (Marakéš)  – No1 Kaa Sour, Sidi Ben Slimane | Medina, Marrákeš 40000, Maroko – Obľúbená marakéšska reštaurácia sa nachádza priamo v starom dome v medine a tak je už len pobyt na tomto mieste zážitkom. Na tomto mieste vedia ako spojiť eleganciu tradičných domov, moderných vízii, gastronomických pokladov a príjemnej atmosféry. Budete si tu pripadať ako v rozprávke. Medzi špeciality podniku patrí kuskus s dusenou zeleninou, Tanjia teda jahňacie dusené v hlinenej nádobe alebo tadžín.

Le Jardin des Aromes (Ouarzazate)  – 69 Avenue Mohamed V | A côté de la banque BMCI Paris bas, Ouarzazate 45000, Maroko – Príjemný podnik v centre Ouarzazate sa drží svojej tradície a tak má interiér zariadený v štýle marockých palácov. Špecializuje sa na marockú kuchyňu a tak tu môžete ochutnať klasické veci. Odporúčame Vám skúsiť Pastillu, koláč s holubičím mäsom a škoricou a tiež tu pripravujú výborné Mechoui, grilované mäso na arabských koreninách. Je to tiež miesto, kde si môžte oddýchnuť v záhrade s pohárom mätového čaju.

Restaurant des Dunea (Erfoud)  – Av Moulay Isma'l, Erfoud, Maroko – V púštnom Erfoude nájdete niekoľko zaujímavých podnikov a práve toto je jeden z nich. Okrem marockej kuchyne vedia pripraviť aj čo to z talianskych jedál ako napríklad pizzu, ale my odporúčame ostať pekne pri marockých jedlách. Na výber je tu aj niekoľko vegetariánskych jedál. Medzi výborné tipy patrí okrúhly koláč naplnený mäsom alebo omeleta z vajec, rajčín a mletého mäsa.

Maison Boutchrafine (Erfoud)  – Merzane-Rissani, Erfoud 52450, Maroko – Zaujímavá reštaurácia Maison Boutchrafine neleží priamo v Erfoude, ale na ceste do Rissani a zaujme už na prvý pohľad svojim výzorom. Umiestnili ju do tradičného saharského domu a tak máte gastronomický a kultúry zážitok zároveň. Pripravujú tu veľmi zaujímavé mezze, teda tradičné arabské predjedlá. Dobrou voľbou bude tiež cuketa plnená mletým mäsom, ktorá patrí k špecialitám.

Dar Roumana (Fez)  – 30 Derb el-Amer, Zqaq Roumane | The Medina, Fes 30110, Maroko – Aj miesta akými je starý Fez so svojou medinou vedia skrývať prekvapenia, kde je vysoká gastronómia doma. Presne tak pôsobí aj Dar Roumana, tradičný dom pretvorený na reštauráciu, ktorá si podáva ruky s fine diningom. Podáva sa tu marocká, francúzska aj stredomorská kuchyňa a za večeru tu zaplatíte cca 30-40 EUR, ale ide o zážitok. Vyberte si vynikajúci stejk, carpaccio alebo filety z ostrieža so špargľou. Ak máte chuť na víno, radi Vám poradia ako ho spárovať s vašim jedlom.

L´Amandier Palais Faraj (Fez)  – Palais Faraj, Bab Ziat | Medina de Fes, Fes 30000, Maroko – Podobne ako Dar Roumana aj Palais Faraj je perlou starého Fezu a okrem pôsobivého interiéru v sebe ukrýva aj ťahák v podobe dokonalého výhľadu na staré mesto, ktoré máte k večeri ako bonus. Určite si ako predjedlo objednajte mezze a po ňom sa vrhnite na kuskus, tadžín alebo grilované ryby.

Riad al Bartal (Fez)  – 21, Rue Sornas | Ziat, Fes 30000, Maroko – Krásny, starý riád al Bartal je miestom, kde viete uniknúť od ruchu starého Fezu a vychutnať si tu skvelé marocké jedlo. Tadžín ste už určite mali, ale tu ho viete ochutnať s hruškami a mandľami a verte, že tieto chute si rozhodne zamilujete. Nájdete tu aj ďalšie marocké špeciality, dezerty, alebo si sem skočte aspoň na kávu či mätový čaj.

Dar Tajine (Fez) - N 71 derb elghorba Ancienne medina Fes 30000, Morocco - je reštaurácia, ktorá sa nachádza v srdci starej mediny. Ponúka unikatné jedlá z výberu tradičných receptov a kvalitný servis pod strechou starého domu. Vyskúšajte tradičnú fassi kuchyňu (kuchyňa mesta Fez), ktorá je bohatá na ingrediencie, na rôzne chute a farby od šéfkuchára Salaha Eddina, ktorý vo Feze vyrástal a k láske tradičnému jedlu ho vychovala ako ináč, prísna mama, ktorá sa postarala o bezchybnú výchovu. Salah dohnal svoju reštauráciu ku gastronomického nebu, dbá na fenomenálnu kvalitu a my musíme uznať, že mu práca ide dokonale. Odporúčame ochutnať jedlá z menu pod označním tajine, ktoré sa pripravujú v typickej hlinenej nádobe tajín pomalým duseným na drevenom uhlí. V menu sú taktiež možnosti pre vegetariánov. V menu nájdete aj marocké kebaby aj tradičný kus kus.

Al Warda (Rabat)  – Bp 450 | Souissi Aviation, Rabat 10000, Maroko – Dokonalé miesto na Vašu večeru v Rabate. Reštaurácia Al Warda patrí medzi najlepšie voľby v hlavnom meste. Príjemné prostredie, skvelý servis, gastronomické zážitky a to je presne to, prečo ste sem prišli. Na výber máte širokú ponuku marockých aj blízkovýchodných jedál a z tých marockých skúste Pastillu, ktorú tu robia výborne. Skúste aj rôzne druhy kebabov či brochette so šalátom a nepohrdnite dezertom.

Villa Mandarine (Rabat)  – 19, Rue Ouled Bousbaa, Rabat 10000, Maroko – Villa Mandarine je miesto, ktoré by sa dalo prirovnať k oáze. Ocitnete sa v krásnej, živej záhrade bez ruchu mesta. Jednoducho ideálne miesto pre obed alebo večeru. Pocítite tu závan Stredomoria, pretože najčastejšie sa tu podáva francúzska kuchyňa, čo môže byť príjemným prestriedaním po marockých zážitkoch. Čo poviete na mušle s cesnakom, grilovanú rybu alebo skvelé jahňacie? To všetko tu dostanete. Nechajte si aj miesto na dezert, sú kulinárskym dielom.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Dar Zellij
Dar Zellij

Štýlové reštaurácie

Dar Zellij

Marrakech
Maroko

Famózna marakéšska reštaurácia Dar Zellij sa nachádza priamo v starom dome v medine a tak je už len pobyt na tomto mieste zážitkom. Na tomto mieste vedia ako spojiť eleganciu tradičných domov, moderných vízii, gastronomických pokladov a príjemnej atmosféry. Budete si tu pripadať ako v rozprávke. Medzi špeciality podniku patrí kuskus s dusenou zeleninou, Tanjia teda jahňacie dusené v hlinenej nádobe alebo tadžín.

Rezervovať
Kabana
Kabana

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Kabana

Marrakech
Maroko

Reštaurácia, ktorá má svoju terasu s priamym a krásnym výhľadom na ikonický minaret Koutoubia, je naša najobľúbenejšia v Maroku. Skvelé jedlo na mieste s tropickou atmosférou garantuje krásny zážitok. Odbehnite si sem pred ruchom miestneho souku - trhu. Ochutnať tu môžete nielen tie marocké, ale aj ázijské jedlá. My odporúčame zostať pri tých marockých a vychutnajte si rôzne grilované dary mora či tadžín. Prípadne si dajte drink a obdivujte pohľad na mesto. Robia tu aj vynikajúce koktaily s tradičnou receptúrou, ponúkajú aj marocké pivo a na výber je taktiež bohatý výber alkoholu vrátane kvalitných vín. Reštaurácia s moderným dizajnom a s výbornou polohou, s krytou aj nekrytou časťou, pôsobí ako útulná a štýlová oáza.

K

Afrika  

Maroko

29.04. → 09.05. +14 termínov

náročnosť

11 dní

Trvanie

3108
E

Afrika  

Maroko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1436 1650€
K

Afrika  

Tunisko, Maroko


náročnosť

16 dní

Trvanie

5145
B

Afrika  

Maroko


náročnosť

10 dní

Trvanie

5667
Fez - najzachovalejšia medina a farebné koberce Prémiový blog

Prémiový blog Fez - najzachovalejšia medina a farebné koberce

Najobľúbenejšie marocké mesto BUBO klientov? V našich anketách často dominuje Fez. Úžasné mesto, ktorého medina je jednou z najlepšie zachovaných…

Michal Repta 15 min. čítania
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Rabat - najčistejšie mesto Maroka Blog

Blog Rabat - najčistejšie mesto Maroka

Vitajte v Rabate, metropole Maroka. Toto nádherné mesto stojí na brehu delty rieky Regreg, ktorá sa vlieva do Atlantického oceánu priamo pod…

Michal Repta 13 min. čítania
Erg Chebbi

09

10:53

okt

2023

Maroko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Maročania veria, že duny Erg Chebbi sa nahromadili pred Merzougou ako trest od Boha za to, že odmietli pomôcť unaveným cestovateľom, ktorí prechádzali Saharou. Po…