AKO SA ZBALIŤ DO MAROKA

Oblečenie: Maroko je islamskou krajinou a preto je odievanie v týchto končinách trochu odlišné od toho nášho. Dajte si pozor na to, aby ste si do Maroka nevzali príliš krátke odevy či príliš vyzývavé. Muži by sa mali vyvarovať tielku, zatiaľ čo krátke nohavice alebo krátke rukávy, trička či košele sú v poriadku.

U žien je to trošku komplikovanejšie, ale nie je to nič zásadné alebo obmedzujúce. Vyvarujte sa len tielkam, príliš krátkym rukávom, krátkym sukniam alebo kratučkým krátkym nohaviciam. Maročania nebudú chápať, prečo ste takto oblečené. Dlhšia sukňa je v poriadku, tiež krátke nohavice pod kolená sú chápané ako prejav rešpektu, ale odhalené kolená a stehná sú niečo nepochopiteľné. Je dobré mať so sebou šatku pre prípadný vstup do mešity v Casablance, ktorou sa zahalíte. 

V Maroku býva od jari do jesene teplo a horúco, no ak cestujete vo februári alebo v novembri pripravte sa na to, že budete mať nielen teplé, ale aj chladné počasie a podľa toho sa treba zbaliť.

Taktiež teplé veci (dlhé nohavice, košeľa s dlhými rukávmi a jeden teplejší sveter či mikina) sa Vám zídu nielen v klimatizovanom lietadle, ale aj počas pobytu. Potom potrebujete už iba krátke nohavice a tričká, či košele s krátkym rukávom. Na Slovensku sme zvyknutí v horúcom počasí vyzliekať sa. V Maroku je to naopak. Suché marocké teplo na Sahare sa lepšie znáša oblečený. Ak si teda zoberiete dlhú voľnú sukňu resp. pohodlné priedušné nohavice tak ich využijete tiež.

Vezmite si slnečné okuliare, kvalitný opaľovací krém, šatku/šiltovku/klobúčik proti slnku. Maroko je počas leta alebo na jeseň stále poriadne rozpálené. Pokojne si do kufra pribaľte aj plavky, ktoré možno využijete v hotelových bazénoch alebo na plážach Agadiru. Ak cestujete v chladnejšom období, tak mikina, sveter a čiapka sa určite zídu. Záleží od Vášho itinerára a teda aké oblasti plánujete v Maroku navštíviť. Ak na niečo zabudnete, nemusíte sa vôbec strachovať, lebo na mieste si dokúpite, čo budete potrebovať. 

Priamo na mieste si viete kúpiť aj marocké oblečenie a teda džalábiju alebo kaftan a zamiešate sa tak medzi domácich.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

V Maroku nájdete rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás a preto nebudete potrebovať žiadnu redukciu.

BATOŽINA V LIETADLE

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často cca 20 – 23 kg do batožinového priestoru a 7 kg príručná batožina. Väčšina leteckých spoločností v roku 2015 zaviedla na európskych letoch (Maroko taktiež radia medzi európske destinácie) poplatok za batožinu, ktorá cestuje v nákladnom priestore lietadla. Tento poplatok sa platí len, ak cestujúci končí svoju cestu v Európe. Batožina sa nemusí priplácať na transatlantických letoch. Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú ste si zakúpili. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete v príručnej batožine pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky vrátane powerbanky (externá nabíjačka)

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Maroko

24.09. → 03.10. +17 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2585
E

Afrika  

Maroko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2035
K

Afrika  

Tunisko, Maroko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4279
B

Afrika  

Maroko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4714
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Fez - najzachovalejšia medina a farebné koberce Fez

Fez Fez - najzachovalejšia medina a farebné koberce

Najobľúbenejšie marocké mesto BUBO klientov? V našich anketách často dominuje Fez. Úžasné mesto, ktorého medina je jednou z najlepšie zachovaných…

Michal Repta 21 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Volubilis - rímske pozostatky v Afrike Prehliadka

Prehliadka Volubilis - rímske pozostatky v Afrike

Maroko je rôznorodá krajina, ktorá ponúka okrem turistiky vo Vysokom Atlase, zlatých pláží v Casablance či Agadire a historických medín v Marakéši…

Lucia Petrikovičová 16 min. čítania

Akcia sa končí o

- dní - hod -min -sek

OD PÓLU K PÓLU 2024

POSLEDNÁ ŠANCA