Marocké koberce sú ručne tkané koberce vyrobené miestnymi remeselníkmi v Maroku. Sú známe svojim zložitým…

Batožina Maroko
Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je cca 20 kg do batožinového priestoru a 7 kg príručná batožina. Väčšina leteckých spoločností v roku 2015 zaviedla na európskych letoch (Maroko taktiež radia medzi európske destinácie) poplatok za batožinu, ktorá cestuje v nákladnom priestore lietadla. Tento poplatok sa platí len, ak cestujúci končí svoju cestu v Európe. Batožina sa nemusí priplácať na transatlantických letoch. Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú ste si zakúpili.
Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete možno aj nejaký zaujímavý suvenír. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Oblečenie: Maroko je islamskou krajinou a preto je odievanie v týchto končinách trochu odlišné od toho nášho. Cestujeme, učíme sa a preto je vhodné, aby sme dodržiavali aj my odlišnosti tohto sveta a rešpektovali zvyky krajín, v ktorých sme hostia. Dajte si pozor na to, aby ste si do Maroka nevzali príliš krátke odevy či príliš vyzývavé. Muži by sa mali vyvarovať tielku, zatiaľ čo krátke nohavice alebo krátke rukávy, trička či košele sú v poriadku. U žien je to trošku komplikovanejšie, ale nie je to nič zásadné alebo obmedzujúce. Vyvarujte sa len tielkam, príliš krátkym rukávom, krátkym sukniam alebo kratučkým kraťasom. Maročania nebudú chápať, prečo ste takto oblečené. Dlhšia sukňa je v poriadku, tiež krátke nohavice pod kolená sú chápané ako prejav rešpektu, ale odhalené kolená a stehná sú niečo nepochopiteľné. Je dobré mať so sebou šatku pre prípadný vstup do mešity v Casablance, ktorou sa zahalíte.
V Maroku býva od jari do jesene teplo a horúco, no ak cestujete vo februári alebo v novembri pripravte sa na to, že budete mať nielen teplé, ale aj chladné počasie a podľa toho sa treba zbaliť. Takže teplé veci (dlhé nohavice, košeľa s dlhými rukávmi a jeden teplejší sveter či mikina) sa Vám zídu nielen v klimatizovanom lietadle, ale aj počas pobytu. Potom potrebujete už iba krátke nohavice a tričká, či košele s krátkym rukávom. Na Slovensku sme zvyknutí v horúcom počasí vyzliekať sa. V Maroku je to naopak. Suché marocké teplo na Sahare sa lepšie znáša oblečený. Ak si teda zoberiete dlhú voľnú sukňu resp. pohodlné priedušné nohavice tak ich využijete tiež. Vezmite si slnečné okuliare, opaľovací krém, šatku/šiltovku/klobúčik proti slnku. Maroko je počas leta alebo na jeseň stále poriadne rozpálené. Pokojne si do kufra pribaľte aj plavky, ktoré možno využijete v hotelových bazénoch. Ak cestujete v chladnejšom období, tak mikina, sveter a čiapka sa určite zídu. Záleží od Vášho itinerára a teda aké oblasti plánujete v Maroku navštíviť. Napr. nás v BUBO dokonca zastihol aj sneh v okolí Erfoudu v mesiaci máj. Ak na niečo zabudnete, nemusíte sa vôbec strachovať, lebo na mieste si dokupíte, čo budete potrebovať.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete v príručnej batožine pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky vrátane powerbanky (externá nabíjačka)
V Maroku nájdete rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás a preto nebudete potrebovať žiadnu redukciu.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži
Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…
Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo
Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.
Blog Andalúzsky štýl v Maroku
Nehovorí sa nadarmo, že Maroko je krajinou plnou vôní, farieb a dychberúcich kontrastov. Africká krajina v sebe skrýva nikde nekončiace saharské…
Blog Essaouira - skrytý poklad Maroka
Keď spomenieme Maroko, väčšine ľudí v prvom momente napadnú červené múry pálených domov Marakéšu, prístav v modernej Casablance, fotogenické…
Fez je známy aj svojimi koženými výrobkami, ktoré pochádzajú z domova troch starých kožiarskych garbiarní, z ktor…
Brána Bab Boujloud (tiež známa ako Modrá brána) je historická pamiatka nachádzajúca sa v meste Fez v Maroku. Je to jeden z hlavných vstupov do starej Mediny vo Feze,…
Hoci je marocké zdravotníctvo v porovnaní so zvyškom Afriky na pomerne vysokej úrovni, nezabúdajme, že Maroko je krajinou s nižšími hygienickými štandardmi. Úroveň…