MERV

Ak si prečítate príbeh tohto miesta, nebudete chápať, prečo je v našich končinách Merv takmer neznámy. Jeho história siaha do niekoľkých tisícročí a už samotný perzský panovník Kýros Veľký tu založil svoju vlastnú pevnosť, ktorej stopy objavíte na pahorku Erg Kala s výhľadom na pustatiny Mervu. Neskôr sa v meste zastavil Alexander Veľký a premenoval ho na Marguš. Máloktoré helenistické miesto v regióne bolo tak dôležité ako práve staroveký Merv. Kalif Harún ar-Rašíd známy z rozprávok 1000 a 1 noci sa rozhodol na niekoľko rokov presťahovať svoju abbásovskú ríšu sem do oázy na rieke Murgab. Záhrady, ktoré tu vznikli inšpirovali aj samotný Bagdad a mesto ležiace na hlavných obchodných trasách sa stalo rozprávkovo bohaté. Keď sa ho zmocnili Seldžuci, vybrali si ho za hlavné mesto a počas ich vlády sa dokonca považuje Merv v polovici 11. storočia za najväčšie mesto celého sveta! Až do roku 1220 sa tu žilo ako v bavlnke. Vtedy totiž prišiel Toluj, syn Džinigischána, a nechal mesto utopiť v krvi. Jatky aké Stredná Ázia ešte nezažila boli také, že krv nestíhala vsakovať do piesku a vytvorila rieky. Ľudia sa vzdali, Mongoli, ale neprestali a zabili takmer všetkých. Hovorí sa, že pád Mervu spustil udalosti, ktoré mali za následok cez milión ľudských životov. Príbeh Mervu skončil, hoci sa tu ešte objavili aj ďalšie národy, už nikdy nedosiahol piedestál, na ktorom sa kedysi ocitol. Dnes je Merv svetom fantastických vykopávok, ktoré by ste bez kvalitného sprievodcu mali len za hŕbu kamenia či hliny. 

MARY

Turkménske mesto Mary na okraji púšte Karakum je dnes pokojným mestečkom, hlavným mestom rovnomennej provincie, no ukrýva v sebe čaro nepoznaného Turkmenistanu. Priamo na hlavnom námestí objavíte zlatú sochu prvého prezidenta. Okázalú, mramorovú mešitu, ale aj dokonalé divadlo, knižnicu či Duchovný palác. Všetko v modernom, turkménskom štýle „Zlatého veku“. Mestom preteká riečka Murgab a dnes žije vo svojom pomalom tempe.

AŠCHABAD

Ašchabad je mramorová chiméra. Žiadne takéto miesto ste na svete nevideli a ani nemáte šancu vidieť, pretože turkménsky Ašchabad je unikátom. Kedysi tu ležal pod pohorím Kopet Dag bez povšimnutia, pretože karavany prechádzali okolo neho, hoci sa pod cárskym vplyvom na konci 19. storočia stal ruským, posádkovým mestom, veľká história, ako v prípade Mervu, sa tu nepísala. V roku 1948 sa pod ním zatriasla zem natoľko, že takmer prestal existovať. Svoj zlatý vek začína Ašchabad žiť spoločne s prvým turkménskym prezidentom Turkmenbašim, ktorý sa rozhodol mesto premeniť na svoju výkladnú skriňu a miesto svojho vlastného kultu. Pribudli tu zlaté sochy prezidenta, objavujú sa mramorové námestia, paneláky, mramor je hlavným stavebným kameňom a vznikajú bizarné monumenty. Po jeho smrti sa s architektonickými orgiami neskončilo a súčasný prezident pridáva nielen vlastnú zlatú sochu, ale aj monumenty, ktoré vyrážajú dych. Mramorové ruské koleso v mramorom obale? Mramorové pamätníky nezávislosti? Neutrality? Najväčší svadobný salón z mramoru? Najväčšia osemcípa hviezda sveta? To všetko, a ešte viac zažijete priamo v Ašchabade. Niekedy, ale budete mať pocit, že tu chýba život a ak ho chcete vidieť, musíte ísť do starých, sovietskych častí mesta alebo na Ruský bazár. Ašchabad je držiteľom Guinesovho rekordu v počte použitého mramoru na meter štvorcový a konali sa tu aj veľké Ázijské hry, po ktorých tu zostal fantastický športový areál. Neskutočné miesto!

Prečítajte si o Ašchabade na našom blogu: https://bubo.sk/blog/aschabad-mramorove-mesto-lasky

GYPJAK

Meno turkménskeho mesta Gypjak veľa nenapovie, ale jeho osudy sa preplietli s osudmi prezidenta Turmenbašiho, ktorý sa práve tu narodil. V roku 1948 sa Gypjak po zemetrasení stratil z tohto sveta, prezident prišiel o zvyšok svojej rodiny a neskôr, keď stál na čele krajiny, tu nechal postaviť obrovskú mešitu s 91-metrovými minaretmi ako inak, z mramoru. Je najväčšou mešitou Strednej Ázie a okrem nej tu nájdete aj Turkmenbašiho mauzóleum z kararského mramoru. Pohľadajte aj zlatú sochu prezidenta v neďalekom parku.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.