Maximálna povolená hmotnosť batožiny je 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Oblečenie: Stredná Ázia je región, kde zažijete počas jari aj jesene príjemné, teplé podnebie a počas leta vysoké horúčavy a podľa toho si viete so sebou vziať aj veci na oblečenie. Má to jeden háčik, a to konzervatívna povaha viacerých krajín na našej ceste. Stredná Ázia je o čosi otvorenejšia než, napríklad, konzervatívny Irán, ale stále musíte dbať na dodržiavanie určitých pravidiel, aby ste zbytočne neprovokovali vyzývavým oblečením, ale ukázali rešpekt k miestnym kultúram. V krajinách Strednej Ázie je v poriadku, ak máte so sebou krátke nohavice (najviac sa nosia v Kirgizsku aj Kazachstane, menej v Uzbekistane a Tadžikistane) a krátke tričko alebo ľahkú košeľu s krátkym rukávom. Nezabudnite si aj dlhé, pohodlné nohavice pre návštevu svätýň, mešít alebo posvätných hrobiek. Tielko, vyzývavé výstrihy, krátke sukne alebo legíny môžete nechať doma. Tu nevidia radi takýto typ oblečenia, a tak to treba rešpektovať. Čo sa týka topánok, je dobré so sebou mať aj uzatvorenú obuv a najčastejšie zrejme v teplých mesiacoch využijete sandále alebo pohodlné šľapky. Pri vstupe do niektorých hrobiek či mešít sa musíte vyzúvať (ak máte ponožky, môžete ich mať na nohách), a tak je to pre vás rýchlejšie než neustále rozväzovanie a zaväzovanie šnúrok. Nezabudnite aj na niečo teplejšie. Vezmite si so sebou ľahkú mikinu, nepremokavú, tenkú bundu (jarný či jesenný dážď) alebo niečo v čom vám bude teplo v prípade chladného počasia. Takýto odev viete využiť aj vo vlaku či v klimatizovanom autobuse, pretože každý má inde svoju hranicu a ide o váš komfort. Určite bude počas našej cesty horúčava, a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a aj opaľovací krém. Ak cestujete v marci, tak počítajte s tým, že počasie bude naozaj chladnejšie a treba mať aj teplé veci.

Pri vstupe do Turkmenistanu si dajte pozor, aby ste so sebou nemali akékoľvek návykové látky, medzi ktoré v krajine považujú aj niektoré lieky na lekársky predpis ako napr. Tramal a podobne. Ak ich náhodou potrebujete, majte so sebou aj úradné preložený predpis od lekára (ideálne v ruštine), aby ste ho v prípade potreby mohli na hraniciach ukázať. Turkméni prehľadávajú všetky batožiny na hranici a naozaj sa pozerajú na to, aké lieky k nim dovážate. Medzi zakázané veci patria aj nože, zbrane, knihy s náboženskou tematikou (je jednou akého náboženstva a aj Korán alebo Biblia môže byť zdrojom nepríjemných otázok) a do Turkmenistanu môžete priniesť len jednu, maximálne dve škatuľky cigariet. Cigary Turkméni na hranici neradi vidia a môžu vám ich zabaviť.

Ak si chcete kúpiť koberec, musíte mať k nemu potvrdenie o kúpe, ak si ho beriete cez hranice alebo domov. Tým pádom sa dá kúpiť len v certifikovanom, štátnom obchode. 

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbank). 

V Strednej Ázii nájdete rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás, a preto nebudete potrebovať žiadnu redukciu.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.