Najtypickejšími jedlami Strednej Ázie a je jedno či hovoríme teraz o Kirgizsku, Kazachstane, Uzbekistane, Tadžikistane alebo Turkmenistane, pretože to platí pre všetky, sú najmä šašlík na viacero spôsobov alebo plov. Šašlíky tu nájdete z mletého (hovädzie alebo baranie) mäsa a vtedy ich volajú lule kebab, alebo sú šašlíky z kúskov baranieho, jahňacieho, alebo hovädzieho a tie často dostanete, ak si pýtate „kuskovoj“. Najlepšie šašlíky na svete robia práve v oblasti Strednej Ázie, tak si ich zamilujete a ochutnáte ich na mnohých miestach, aby ste si vedeli určiť vlastného favorita. Aj domáci často zájdu len na šašlíky, k tomu misku čaju, chlieb a skvelá hostina je na svete. Plov predstavuje „rizoto“, ale nie také aké poznáme z Talianska, no rizoto, ktoré pozostáva z dusenej zeleniny, kusov mäsa, hrozienok alebo cíceru a môžeme k nemu dostať aj maličké, prepeličie vajcia. Plov je jedlo, ktorým tieto národy často oslavujú akúkoľvek príležitosť. Z polievok vám bude chutiť Šorpa, silný vývar s hovädzím alebo baraním mäsom, mrkvou a zemiakom, no nájdete tu aj ruský Boršč. Kuchyňa Turkmenistanu je v mnohom podobná ostatným krajinám, no ak hľadáte špeciality typické pre túto nomádsku krajinu, tak nimi je polievka Unaš s rezancami, zeleninou aj mäsom a Kakmač, mäso ugrilované na platni. Nájdete tu dokonca aj šašlíky z bravčového mäso, ktoré by sme v okolitých krajinách často hľadali márne.

Turkménska kuchyňa nie je prispôsobená pre turistov, ktorí vyhľadávajú a uprednostňujú vegetariánsku stravu, ale k šalátu sa dostanete takmer vždy. Je to mäsová krajiny a v niektorých menších, lokálnych podnikov je na výber iba šašlík alebo šašlík. Mäsožravci si prídu na svoje.

Nápoje v Strednej Ázii sú skutočne rozmanité a za najobľúbenejší a najbežnejší nápoj sa tu považuje čaj. V celom regióne sa najviac pije zelený čaj, ale samozrejme nájdete aj čierny, no nie všade. Čaj sa tu pije na litre od rána do noci a aj vy podľahnete tomuto príjemnému rozmaru. Obľúbené nealkoholické nápoje sú aj kompóty alebo čerstvé šťavy z ovocia. Hoci je región Strednej Ázie moslimskou oblasťou, alkohol tu nie je žiaden problém a nájdete tu takmer všetko od značkového alkoholu až po rôzne lokálne varianty. Obľúbený je koňak Garassyzlyk, ktorý nájdete aj v Turkmenistane a samozrejme aj vodka. 

Základnou vecou je, že by ste mali piť vodu počas celého pobytu z fliaš. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpete a väčšinu vecí budete konzumovať až po tepelnom spracovaní.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Turkmenistane:

Gyzylgum Kafe (Mary) – Garassyzlyk Kasesi, Mary 745400, Turkmenistan – Neďaleko hlavného námestia so zlatou sochou Turkmenbašiho nájdete na brehu riečky Murgab lokálny podnik Gyzylgum. Ugrilujú vám tu chutné šašlíky, dokonca aj z bravčového mäsa, ponúknu boršč, šaláty a majú aj čapované pivo. Príjemne miesto na večerné posedenie.

Ak Burgut (Mary) – Mary, Seyilgah, Turkmenistan – Priamo za hotelom Mary, ktorý patrí k najlepším v meste prejdete parkom a na jeho konci objavíte tento príjemný podnik. Má nádvorie, kde viete sedieť v altánkoch alebo môžete ísť dnu. Ochutnajte tu turkménsku polievku Unaš alebo výber zo šašlíkov. K tomu čapované pivo alebo turkménsky koňak? Oddychové miesto s pomalou obsluhou, ale to je v Turkmenistane pomerne bežné.

Kopetdag Restaurant (Ašchabad) – 10 Magtymguly Ave, Ashgabat 744000, Turkmenistan – Turkménska reštaurácia Kopetdag v Ašchabade dýcha miestami luxusom, a takto ste si turkménsky podnik zrejme nepredstavovali. Na sedenie si môžete vybrať jurtu alebo klasickú reštauráciu a v ponuke nájdete viacero špecialít stredoázijskej aj európskej kuchyne. Čapujú tu aj vychladené pivo alebo ponúkajú turménsky koňak. Za večeru počítajte cca 15-30 EUR.

AlpEt Steakhouse (Ašchabad) – 9 Bagtyyarlyk | Between Ashgabat Hotel and Stadium, Ashgabat 475000, Turkmenistan – Najlepší stejk v krajine? AlpEt vám ho bude vedieť dokonale pripraviť. Za skvelý stejk tu zaplatíte v priemere 20-40 EUR a môžete si byť istý, že výsledok bude stáť za to. Za zmienku stoja aj vynikajúce jahňacie kotlety a nájdete tu aj hamburger.

Merdem Restaurant (Ašchabad) – Oguzhan Str. 1/7, Ashgabat 744000, Turkmenistan – Podnik s fúziou tureckého jedla, ktoré nikdy nemôže byť zlé. Príjemné prostredie z neho spravilo jedno z najobľúbenejších podnikov aj medzi domácimi a to je dobré znamenie. Ako bonus tu nájdete aj vegetariánske jedlo, čo je v Turkmenistane skôr výnimkou, než pravidlom. Ako predjedlo si dajte Kibbeh, skúste polievku Mercimek a hlavné jedlo Tasti Kebab pripravený v hlinenej nádobe. Zaplatíte tu v priemere cca 10-20 EUR.

Ruský bazár (Ašchabad) – Podobne ako v Taškente, aj tu na Ruskom bazári v centre Ašchabadu sa viete veľmi dobre a veľmi lacno najesť v malých, lokálnych podnikoch. Je ich tu niekoľko a väčšinu z nich nájdete priamo v budove trhoviska, iné vedľa trhoviska priamo vedľa námestia. Ponuku nečakajte obrovskú, ale nájdete tu manty, slané koláče plnené mäsom, somsy či mäsové jedlá. Jedlo je tu veľmi lacné.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Kopetdag Restaurant
Kopetdag Restaurant

Štýlové reštaurácie

Kopetdag Restaurant

Ašchabad
Turkmenistan

Nasadnite na taxi a nechajte sa odviezť do turkménskej reštaurácie Kopetdag v Ašchabade, ktorá miestami dýcha luxusom a zaručene vás prekvapí. V tejto reštaurácii si môžete vybrať z troch rôznych sedení a to drevenú jurtu s príjemnými kobercami, jednoduchú a vzdušnú verandu alebo klasickú elegantne zdobenú reštauráciu. Každá miestnosť z týchto priestorov je navrhnutá inak, no jedlo sa podáva všade rovnaké. Záleží iba na Vás na aký štýl máte náladu. V ponuke menu nájdete viacero špecialít stredoázijskej aj európskej kuchyne a môžete si vychutnať k tomu všetkému vychladené pivo alebo turkménsky koňak. Za večer počítajte cca 15-30 EUR.

K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

4920
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

4595
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan


náročnosť

10 dní

Trvanie

3515
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

5759
Merv. Fantastické ruiny plné príbehov Merv

Merv Merv. Fantastické ruiny plné príbehov

Turkménsky Merv patrí k takmer neznámym mestám. Je to však zvláštne, pretože Merv patrí k najdôležitejším oázam celej Hodvábnej cesty, poznal ho už…

Ašchabad - mramorové mesto lásky Ašchabad

Ašchabad Ašchabad - mramorové mesto lásky

Turkmenistan – 5-miliónová krajina približne desaťkrát väčšia ako Slovensko, je spomedzi všetkých stredoázijských zemí asi najväčšou neznámou. No…

10 najmenej navštevovaných krajín sveta Prémiový blog

Prémiový blog 10 najmenej navštevovaných krajín sveta

Organizácia Spojených národov (UNWTO - UN World Tourism Organisation) vedie dlhé roky štatistiky počtu turistov v krajinách celého sveta. Najviac…

Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 35 min. čítania