DHÁKA

Dháka patrí medzi najfascinujúcejšie mestá Ázie. Taký chaos ako v starej Dháke ste nezažili ani v Indii. Tisíce farebných rikší, tisíce ľudí, úzke, staré uličky, ktoré skrývajú malé obchodíky, dielničky, pekárničky či staré, historické mešity. Kráčate týmto labyrintom a cítite, že žijete intenzívny život. Dháka bola dôležitým mestom už počas slávnej mugalskej éry a tak tu zostalo niekoľko krásnych pamiatok od záhrad Lalbagh s hrobkou, cez ružový palác Ahsan Manzil až po mešity, chrámy či unikátny arménsky kostol s nádychom kresťanstva. Na rieke Buriganga budete sledovať desiatky drevených lodí, ktorými sa ľudia dostávajú na oba brehy. Ten chaos si zamilujete a dokonale sa ho nadýchnete v momente, kedy nasadnete na cyklorikšu a necháte sa unášať uličkami starého mesta. Dháka sa vám dostane pod kožu, pretože nič podobné ste ešte nezažili. Spočítate koľko domácich sa s vami bude chcieť počas dňa odfotiť?

SONARGAON

Málo známy Sonargaon patrí k najzaujímavejším historickým miestam Bangladéšu. Leží len cca hodinku cesty od Dháky a okrem paláca, kde sa dnes nachádza múzeum je najväčším ťahákom opustená štvrť, ktorá kedysi patrila hinduistickým obchodníkom. Sonargaon má prezývku „Zlaté mesto“ a túlajúc sa opustenými vilami si hneď budete vedieť predstaviť prečo tomu tak je. Opustená ulica posiata okázalými vilami, ktoré nahlodal zub času je niečo, čo ste dosial ešte nevideli. Vily, luxusné domy a krásne domy tu vznikali koncom 19.storočia a keď prišli problémy, hinduistickí obchodníci odišli do Indie a s nimi aj duša celého miesta. Koľko fotografií tu spravíte?

KAPTAI

Jazero Kaptai ležiace na juhovýchode krajiny neďaleko hraníc s Mjanmarskom je najväčším jazerom celého Bangladéšu. My sem prichádzame práve kvôli nemu, aby sme si užili nielen plavbu po jeho hladine, ale aby sme objavili aj svety, ktoré k nemu patria. Spádovým centrom je mestečko Rangamati, ktoré si pre svoju polohu vyslúžilo prezývku „Jazerné mesto“. Mestečko je obklopené Chittagongskými horami a práve tam žijú rôzne kmene, ktoré ešte stále odolávajú 21.storočiu. Je to tu úplne iný svet ako rušná a chaotická Dháka.

BAGERHAT

To, že má Bangladéš dokonalé pamiatky, ktoré sú pod ochranou svetového dedičstva UNESCO vám predvedie málo známy Bagerhat. Unikátne miesto je posiate stavbami z 15-16.storočia, teda z doby, kedy tu existoval Bengálsky sultanát a kedy v Bagerhate vládol Khan Jahan. Staručké mešity sú symbolom tejto zabudnutej doby a ak by takéto pamiatky mala turistickejšia krajina, boli by tu davy. Tu budeme sami a pre domácich budeme väčšia atrakcia ako vzácne mešity. Pozrieme sa na hrobku Khana Jahana vedľa ktorej sa nachádza vodná nádrž thakur dighi, kde dodnes stretnete krokodílov. Najkrajšou pamiatkou historického Bagerhatu je „Mešita so 60 kupolami“ z roku 1440. Stala sa symbolom celého mesta a vychutnáme si ju pri pohľade zvonku, ale aj zvnútra.

NP SUNDARBANS

Národný park Sundarbans je najunikátnejším prírodným miestom celého Bangladéšu. Nachádzajú sa tu najväčšie mangrovníkové porasty sveta a park je prirodzeným habitátom pre vzácneho bengálskeho tigra. Sundarbans je tak obrovský, že nepozná hranice a jeho časť sa nachádza aj v indickom Bengálsku, no tá väčšia, podstatnejšia časť leží v Bangladéši. Samotné mangrovníky majú v národnom parku rozlohu cca 10 000 kilometrov štvorcových a preto sú rajom pre zvieratá a ich milovníkov. Žije tu cez 450 druhov zvierat, z toho by sme tu našli až 290 rôznych druhov vtákov, 120 druhov rýb a 42 cicavcov. Aj my sa budeme plaviť týmito končinami, pretože bez lode by sme boli stratení. Uvidíme riečne delfíny? Alebo budeme mať unikátne šťastie na tigra, ktorých je tu z roka na rok menej? Prejdeme sa aj tzv. „forest station“, aby sme sa na mangrovníky a ich okolie pozreli z tesnej blízkosti. Pre svoju unikátnosť je Sundarbans dokonca pod ochranou UNESCO.

K

Ázia  

Bangladéš, India


náročnosť

9 dní

Trvanie

1959 3265€
K

Ázia  

Bangladéš, India


náročnosť

12 dní

Trvanie

2948 3685€
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania