HELSINKI

Hlavné mesto Helsinki je jednou z tých mladších metropol Európy. Titulom hlavného mesta krajiny - v časoch, keď Fínsko bolo súčasťou Švédskeho kráľovstva, sa predtým hrdilo Turku. Metropolou bolo Turku – dnes tretie najväčšie mesto krajiny, až do roku 1812, kedy cár Alexander I. získal územie Fínska vo vojne so Švédskom, a Fínsko sa tak stalo súčasťou Rusko-fínskeho kniežatstva. Jeho hlavným mestom sa stali práve Helsinki. Cárovi Alexandrovi veľmi záležalo na tom, aby sa Helsinki stali naozaj reprezentatívnym elegantným sídlom a podporoval rozvoj mesta vo všetkých smeroch. Tak Helsinki na prelome 18. a 19. storočia rozkvitali spoločensky, kultúrne aj architektonicky. Na kráse mesta mal veľký podiel hlavný architekt Carl Ludvig Engel. Spolu s titulom hlavného mesta sa sem v tom čase z Turku presťahovala aj najstaršia fínska univerzita. Postupne, so železničným spojením, sa z Helsínk stalo aj jasné administratívne a industriálne centrum krajiny, v roku 1868 tu bol postavený najväčší pravoslávny chrám v západnej Európe.

KUOPIO

Univerzitné mesto Kuopio ležiace na polostrove pri jazere Kallavesi založili už v roku 1653. Nachádza sa tu luteránska katedrála z roku 1806-1815 a právoslávny chrám sv. Mikuláša, metské múzeum a aj skanzen. Kuopio je kultúrnym centrom východného Fínska a je preň charakteristický jeden typický pokrm kalakukko - chlieb plnený rybou. Zaujímavou turistickou atrakciou je veža Puijo, odkiaľ je za jasného počasia prekrásny výhľad do okolitej prírody.

KUUSAMO

Kuusamo je relatívne nové mesto. Bolo tu už v dávnej minulosti, no len v roku 2000 získalo štatút mesta. Kedysi patrilo Saamom resp. Laponcom. Potom patrilo aj Švédom, Rusom a nakoniec Fínom. Časť územia však stále patrí Rusku - to stratili v čase Zimnej vojny. Oblasť je známa krásnymi zelenými lesmi, jazerami, riekami vhodnými na turistiku či rybárčenie. Nachádza sa tu známe lyžiarske stredisko v regióne Ruka - tu ne najdlhšia lyžiarská sezóna vo Fínsku, ktorá trvá priemerne viac ako 200 dní.

ROVANIEMI

Vyberte sa do dedinky Santa Clausa. Fíni tvrdia, že Santa Claus žije tu. Polárny kruh má taký záhorácky názov, “Napapiri” a práve tu Fíni pri najväčšom meste Laponcov, pri Rovaniemi, vybudovali pre Santu dedinku. V roku 1993 to bol jediný poriadny dom, do ktorého sme vošli a Santa nás s úsmevom privítal. Boli sme jediní turisti, nikde nikto. Všetko bolo zadarmo a zadarmo sme dostali aj certifikát, diplom o pokorení tejto magickej hranice. Dnes si už za osobnú návštevu zaplatíte, no pre deti to je stále krásny a čarovný zážitok. K tomu sa tu nachádza mnoho tématickych vianočných obchodíkov (aj uprostred leta), prekročíte polárny kruh (nezabudnite na fotky) a možno pošlete domov vianočný pozdrav, ktorý dorazí presne na sviatky.

LAPONSKO

Laponsko, zem Sámov. Neľútostná pustina a nedotknutá divočina so svojimi pravidlami prežitia. Množstvo ľudí by chcelo vidieť polárnu žiaru. Ideálne bez svetelného smogu. Stále sú prístupné miesta, kde sa to dá. Sever Európy je jedno z nich. Úžasná príroda spiaca pod hrubou snehovou perinou. Krátke dni v zime a dlhé biele zasa v lete. Zapolárne oblasti majú svoje čaro stále. No zima je tu ukážková. Snežným skútrom sa viete dostať na vzdialené miesta. Cesty sú síce značené, ale lepšie s dobrým sprievodcom. Nájdete vyvýšené miesto s výhľadom. V bielej krajine, kde je často aj 40 stupňov pod nulou, si spravíte večer oheň. Zohrejete si čaj alebo kávu. Opečiete nejaké mäsko. Potom sa stane zázrak. V bielej pustine sa vám otvorí čierna obloha plná hviezd, akú ste nikdy pred tým nevideli. Zrazu nájdete nielen súhvezdia ako Orion či Veľká medvedica alebo Kasiopea, ale zbadáte dlhý tiahly pás zložený z nespočtu hviezd zvaný aj Mliečna dráha. Uvidíte našu galaxiu. Otvoria sa vám oči a zabudnete dýchať. Do toho, akoby len náhodou, začne tancovať jemné biele až zelené svetielko. Pri veľkom šťastí sčervená. Vidíte vrchol polárneho divadla.

Najlepšie mesiace na polárnu žiaru sú vždy december, január a február.

KARHUNKIERROS

Karhunkierros alebo v preklade Medvedí okruh nachádzajúci sa v severnom Fínsku. Za 28 hodín viete prejsť viac ako 50 km. Takmer stále je vidno (preto odporúčame ísť v lete) a energia sa Vám z neporušenej fínskej prírody neustále dopĺňa. Oddychujte vo fínskych verejných chatách (čisté, upratané, s narúbaním drevom). Fínsky vzťah k prírode je neuveriteľný. Preto ho, prosíme, kopírujte a zanechajte po sebe čisto a poriadok. A celkový výsledok? Vo fotoaparátoch stovky nových fotiek, nohy príjemne unavené. Odporúčame Národný park Oualanka s fantastickým kempom, kde môžete stanovať alebo ubytovať sa v chate. K dispozícii aj fínska sauna a jazero, ktoré láka na zaplávanie si. Úžasné miesto pre starších aj deti.

E

Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2124 2499€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2588 3195€
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Arktída, Švédsko, Nórsko, Fínsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3995
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1458 1695€
Helsinki – dcéra Baltu Helsinki

Helsinki Helsinki – dcéra Baltu

S majestátnou loďou spoločnosti Tallink - MS Silja Serenade sa zo Štokholmu plavíme naprieč Botnickým zálivom, s medzi zastávkou na súostroví…

Eva Andrejcová 13 min. čítania
Hľadá sa Santa! Prémiový blog

Prémiový blog Hľadá sa Santa!

Kto nosí darčeky? A kde tento pánko žije? Na svojich cestách smerom k pólom som ho hľadal a aj viackrát našiel. Uveríte, že BUBO naučilo…

Moje škandinávske topky Blog

Blog Moje škandinávske topky

Už 30 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania
Desať dôvodov, prečo ísť v lete do Škandinávie Blog

Blog Desať dôvodov, prečo ísť v lete do Škandinávie

Ktoré ročné obdobie je najlepšie na návštevu Škandinávie? Klienti sa ma túto otázku pýtajú často. Niektorí chcú pozorovať polárnu žiaru, iní zase…

Peter Droba 16 min. čítania