Fínska kuchyňa nepatrí v našich končinách medzi najznámejšie, no nie je to tým, že by bola nezaujímavá. Kuchyňu ovplyvňovali veľké, okolité národy akými sú Švédsko a Rusko. Dominantou medzi jedlami majú ryby na mnohé spôsoby. Či už ide o sladkovodné alebo morské ryby, môžete ich ochutnať údené, grilované, nájdete ich ako súčasť jedla, alebo zapečené v tradičnom chlebe menom Kalakukko. Skvelým typickým jedlom sú aj haringy s mladými zemiakmi. Súčasťou fínskej kuchyne je aj veľké množstvo zeleniny, zemiaky a chlieb. Najčastejšie sa tu jedáva čierny, ražný chlieb a doslova ho nájdete ako prílohu ku „každému“ jedlu. Ochutnať môžete aj rôzne jedlá z mäsa, no medzi nimi sa za najzaujímavejšie považuje sobie mäso, ktoré je obľúbené najmä na severe krajiny. Skúste Poronkäristys so zemiakovou kašou. Určite však ochutnajte tradičné koláčiky z Karélie menom Karjalanpiirakka, ktoré zaujmú zmesou zemiakov, ryže a mrkvy. Vo Fínsku sa vypije veľa alkoholu a kto by nepoznal slávnu fínsku vodku, však? Skúste však aj jej sladšiu a jemnejšiu verziu s názvom Koskenkorva alebo silný Akvavit zo zemiakov s bylinkami, ktorý je známy už od 16.storočia.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Helsinkách:

Ravintola Kuu (Helsinki)  – Toolonkatu 27, Helsinki 00260, Finland – Nájsť skvelú reštauráciu v gastronomickej krajine, akou je Fínsko, nie je žiaden problém a aj Helsinki ponúkajú niekoľko možností na fine dining. Ak chcete mať istotu, že si vyberiete dobre, sadnite si sem do Ravintola Kuu a nechajte sa zhýčkať európskou alebo škandinávskou kuchyňou. Jedlo tu patrí k najlepším v Helsinkách. Ochutnajte tu lahodné kúsky soba v omáčke, ku ktorému vám poradia víno. Na výber máte aj jedlá z rýb od dokonalého lososa cez zubáča či iné ryby s lahodnými prílohami. Dezerty s lesnými plodmi sú len čerešničkou na torte. Za večeru tu zaplatíte 40-80 euro.

Shelter (Helsinki)  – Kanavaranta 7, Helsinki 00160, Finland – Hipsterský, škandinávsky podnik Shelter patrí v Helsinkách medzi známe adresy, kde máte záruku skvelého servisu, atmosféry a jedla. Jedlá v sebe majú náboj a explóziu chutí pocítite na vlastných chuťových bunkách. Medzi najlepšie voľby patria čerstvé ryby od grilovaných po údené s omáčkou a prílohou zo zeleniny. Aj mäsožravci si tu prídu na svoje pri širokom výbere fantastických mäsových jedál. Ku všetkému podávajú aj čerstvo upečený chlieb a doprajte si aj pivo či drink.

Tržničné námestie (Helsinki) - Na obed by ste jednoznačne by ste mali ochutnať rôzne drobné jedlá, ktoré nájdete v stánkoch na Tržničnom námestí v prístave mesta. Výborná rybacia polievka Vás príjemne prekvapí a zasýti alebo uprednostníte sobí burger, či výborné grilované ryby?

Reštaurácia Olo (Helsinki) - Ak si potrpíte na gastrozážitky, odporúčame reštauráciu Olo. Táto vynikajúca reštaurácia, ktorú založili Pekka Terävä, Petri Lukkarinen a Timo Sailama v roku 2006, sa nachádza sa na Pohjoisesplanadi 5 v centre Helsínk. V roku 2011 získala Michelinovskú hviezdu. V roku 2009 ju Fínska gastronomická spoločnosť vybrala ako reštauráciu roka.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Vianoce s BUBO

Dovolenka Metropoly Škandinávie
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1936 2765€

Vianoce s BUBO

Dovolenka Lofoty, Laponsko, Nordkapp
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Arktída, Švédsko, Nórsko, Fínsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3985

Vianoce s BUBO

Dovolenka Pobaltie - veľký okruh a Fínsko
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

880 1760€
Helsinki – dcéra Baltu Helsinki

Helsinki Helsinki – dcéra Baltu

S majestátnou loďou spoločnosti Tallink - MS Silja Serenade sa zo Štokholmu plavíme naprieč Botnickým zálivom, s medzi zastávkou na súostroví…

Eva Andrejcová 13 min. čítania
Hľadá sa Santa! Prémiový blog

Prémiový blog Hľadá sa Santa!

Kto nosí darčeky? A kde tento pánko žije? Na svojich cestách smerom k pólom som ho hľadal a aj viackrát našiel. Uveríte, že BUBO naučilo…

Nezvyčajné vianočné zvyky Blog

Blog Nezvyčajné vianočné zvyky

Iný kraj, iný mrav a ani vianočné zvyky nie sú výnimkou. Pozrite sa s nami ako trávia sviatky v blízkych i vzdialených končinách sveta.

Pavel Fellner 8 min. čítania
Na palube výletnej lodi Silja Serenade Blog

Blog Na palube výletnej lodi Silja Serenade

Čerstvý, čistý, morský vzduch a krásna krajina zaručujú nezabudnuteľný zážitok, najmä keď sa to všetko dá zažiť na palube luxusnej výletnej lode,…

Vianoce s BUBO sa začínajú o Viac

- dní - hod -min -sek