Fínska kuchyňa nepatrí v našich končinách medzi najznámejšie, no nie je to tým, že by bola nezaujímavá. Kuchyňu ovplyvňovali veľké, okolité národy akými sú Švédsko a Rusko. Dominantou medzi jedlami majú ryby na mnohé spôsoby. Či už ide o sladkovodné alebo morské ryby, môžete ich ochutnať údené, grilované, nájdete ich ako súčasť jedla, alebo zapečené v tradičnom chlebe menom Kalakukko. Skvelým typickým jedlom sú aj haringy s mladými zemiakmi. Súčasťou fínskej kuchyne je aj veľké množstvo zeleniny, zemiaky a chlieb.

Najčastejšie sa tu jedáva čierny, ražný chlieb a doslova ho nájdete ako prílohu ku „každému“ jedlu. Ochutnať môžete aj rôzne jedlá z mäsa, no medzi nimi sa za najzaujímavejšie považuje sobie mäso, ktoré je obľúbené najmä na severe krajiny. Skúste Poronkäristys so zemiakovou kašou. Určite však ochutnajte tradičné koláčiky z Karélie menom Karjalanpiirakka, ktoré zaujmú zmesou zemiakov, ryže a mrkvy. Vo Fínsku sa vypije veľa alkoholu a kto by nepoznal slávnu fínsku vodku, však? Skúste však aj jej sladšiu a jemnejšiu verziu s názvom Koskenkorva alebo silný Akvavit zo zemiakov s bylinkami, ktorý je známy už od 16.storočia.

Najlepšie reštaurácie vo Fínsku:

Reštaurácia Palace, Helsinki - Eteläranta 10, 00130 Helsinki, Finland - Prvá helsinská reštaurícia, ktorá si vyslúžila michelinskú hviezdu v roku 1987. V roku 2023 zostáva jedinou, ktorá má dve hviezdičky. Otvorili ju v roku 1952, krátko po skončení fínsko-sovietskej vojny. Viete si predstaviť, v akej atmosfére - ešte za života Stalina, ktorý Fínsko pár rokov predtým napadol - vznikala? Stala sa a zostala pionierom fínskej gastronómie. Výhľady na mesto a more z desiateho poschodia historicky významnej budovy postavenej k olympiáde v Helsinkách. Moderný Nordic dining.

Reštaurácia Inari, Helsinki - Albertinkatu 19 A, 00120 Helsinki, Finland - Otvorili ju v roku 2019 a hneď sa zaradila medzi top reštaurácie mesta. Šéfkuchári so skúsenosťami z kodanskej Nomy. Neponúkajú fine dining, ale minimalizmus pri príprave jedál v kombinácii fínskych, laponských, ruských a kórejských vplyvov. 

Reštaurácia Kaskis, Turku - Kaskenkatu 6a, 20700 Turku, Finland - jediná reštaurácia mimo hlavného mesta, ktorá sa umiestňuje v rebríčke TOP 20 reštaurácií Fínska, stavia na miestnych surovinách. Jej kuchárov často vídajú v okolitých lesoch zberať suroviny pre úžasné tasting menu. V roku 2018 získala titul najlepšej reštaurácie vo Fínsku. 

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Helsinkách:

Ravintola Kuu (Helsinki)  – Toolonkatu 27, Helsinki 00260, Finland – Nájsť skvelú reštauráciu v gastronomickej krajine, akou je Fínsko, nie je žiaden problém a aj Helsinki ponúkajú niekoľko možností na fine dining. Ak chcete mať istotu, že si vyberiete dobre, sadnite si sem do Ravintola Kuu a nechajte sa zhýčkať európskou alebo škandinávskou kuchyňou. Jedlo tu patrí k najlepším v Helsinkách. Ochutnajte tu lahodné kúsky soba v omáčke, ku ktorému vám poradia víno. Na výber máte aj jedlá z rýb od dokonalého lososa cez zubáča či iné ryby s lahodnými prílohami. Dezerty s lesnými plodmi sú len čerešničkou na torte. Za večeru tu zaplatíte 40-80 euro.

Shelter (Helsinki)  – Kanavaranta 7, Helsinki 00160, Finland – Hipsterský, škandinávsky podnik Shelter patrí v Helsinkách medzi známe adresy, kde máte záruku skvelého servisu, atmosféry a jedla. Jedlá v sebe majú náboj a explóziu chutí pocítite na vlastných chuťových bunkách. Medzi najlepšie voľby patria čerstvé ryby od grilovaných po údené s omáčkou a prílohou zo zeleniny. Aj mäsožravci si tu prídu na svoje pri širokom výbere fantastických mäsových jedál. Ku všetkému podávajú aj čerstvo upečený chlieb a doprajte si aj pivo či drink.

Tržničné námestie (Helsinki) - Na obed by ste jednoznačne by ste mali ochutnať rôzne drobné jedlá, ktoré nájdete v stánkoch na Tržničnom námestí v prístave mesta. Výborná rybacia polievka Vás príjemne prekvapí a zasýti alebo uprednostníte sobí burger, či výborné grilované ryby?

Reštaurácia Olo (Helsinki) - Ak si potrpíte na gastrozážitky, odporúčame reštauráciu Olo. Táto vynikajúca reštaurácia, ktorú založili Pekka Terävä, Petri Lukkarinen a Timo Sailama v roku 2006, sa nachádza sa na Pohjoisesplanadi 5 v centre Helsínk. V roku 2011 získala Michelinovskú hviezdu. V roku 2009 ju Fínska gastronomická spoločnosť vybrala ako reštauráciu roka.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

E

Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2899
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2716 3195€
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Arktída, Švédsko, Nórsko, Fínsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4169
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1458 1695€
Helsinki – dcéra Baltu Helsinki

Helsinki Helsinki – dcéra Baltu

S majestátnou loďou spoločnosti Tallink - MS Silja Serenade sa zo Štokholmu plavíme naprieč Botnickým zálivom, s medzi zastávkou na súostroví…

Eva Andrejcová 13 min. čítania
Hľadá sa Santa! Prémiový blog

Prémiový blog Hľadá sa Santa!

Kto nosí darčeky? A kde tento pánko žije? Na svojich cestách smerom k pólom som ho hľadal a aj viackrát našiel. Uveríte, že BUBO naučilo…

Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 24 min. čítania
Moje škandinávske topky Blog

Blog Moje škandinávske topky

Už 30 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania