Fínska kuchyňa nepatrí v našich končinách medzi najznámejšie, no nie je to tým, že by bola nezaujímavá. Kuchyňu ovplyvňovali veľké, okolité národy akými sú Švédsko a Rusko. Dominantou medzi jedlami majú ryby na mnohé spôsoby. Či už ide o sladkovodné alebo morské ryby, môžete ich ochutnať údené, grilované, nájdete ich ako súčasť jedla, alebo zapečené v tradičnom chlebe menom Kalakukko. Skvelým typickým jedlom sú aj haringy s mladými zemiakmi. Súčasťou fínskej kuchyne je aj veľké množstvo zeleniny, zemiaky a chlieb.

Najčastejšie sa tu jedáva čierny, ražný chlieb a doslova ho nájdete ako prílohu ku „každému“ jedlu. Ochutnať môžete aj rôzne jedlá z mäsa, no medzi nimi sa za najzaujímavejšie považuje sobie mäso, ktoré je obľúbené najmä na severe krajiny. Skúste Poronkäristys so zemiakovou kašou. Určite však ochutnajte tradičné koláčiky z Karélie menom Karjalanpiirakka, ktoré zaujmú zmesou zemiakov, ryže a mrkvy. Vo Fínsku sa vypije veľa alkoholu a kto by nepoznal slávnu fínsku vodku, však? Skúste však aj jej sladšiu a jemnejšiu verziu s názvom Koskenkorva alebo silný Akvavit zo zemiakov s bylinkami, ktorý je známy už od 16.storočia.

Najlepšie reštaurácie vo Fínsku:

Reštaurácia Palace, Helsinki - Eteläranta 10, 00130 Helsinki, Finland - Prvá helsinská reštaurícia, ktorá si vyslúžila michelinskú hviezdu v roku 1987. V roku 2023 zostáva jedinou, ktorá má dve hviezdičky. Otvorili ju v roku 1952, krátko po skončení fínsko-sovietskej vojny. Viete si predstaviť, v akej atmosfére - ešte za života Stalina, ktorý Fínsko pár rokov predtým napadol - vznikala? Stala sa a zostala pionierom fínskej gastronómie. Výhľady na mesto a more z desiateho poschodia historicky významnej budovy postavenej k olympiáde v Helsinkách. Moderný Nordic dining.

Reštaurácia Inari, Helsinki - Albertinkatu 19 A, 00120 Helsinki, Finland - Otvorili ju v roku 2019 a hneď sa zaradila medzi top reštaurácie mesta. Šéfkuchári so skúsenosťami z kodanskej Nomy. Neponúkajú fine dining, ale minimalizmus pri príprave jedál v kombinácii fínskych, laponských, ruských a kórejských vplyvov. 

Reštaurácia Kaskis, Turku - Kaskenkatu 6a, 20700 Turku, Finland - jediná reštaurácia mimo hlavného mesta, ktorá sa umiestňuje v rebríčke TOP 20 reštaurácií Fínska, stavia na miestnych surovinách. Jej kuchárov často vídajú v okolitých lesoch zberať suroviny pre úžasné tasting menu. V roku 2018 získala titul najlepšej reštaurácie vo Fínsku. 

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Helsinkách:

Ravintola Kuu (Helsinki)  – Toolonkatu 27, Helsinki 00260, Finland – Nájsť skvelú reštauráciu v gastronomickej krajine, akou je Fínsko, nie je žiaden problém a aj Helsinki ponúkajú niekoľko možností na fine dining. Ak chcete mať istotu, že si vyberiete dobre, sadnite si sem do Ravintola Kuu a nechajte sa zhýčkať európskou alebo škandinávskou kuchyňou. Jedlo tu patrí k najlepším v Helsinkách. Ochutnajte tu lahodné kúsky soba v omáčke, ku ktorému vám poradia víno. Na výber máte aj jedlá z rýb od dokonalého lososa cez zubáča či iné ryby s lahodnými prílohami. Dezerty s lesnými plodmi sú len čerešničkou na torte. Za večeru tu zaplatíte 40-80 euro.

Shelter (Helsinki)  – Kanavaranta 7, Helsinki 00160, Finland – Hipsterský, škandinávsky podnik Shelter patrí v Helsinkách medzi známe adresy, kde máte záruku skvelého servisu, atmosféry a jedla. Jedlá v sebe majú náboj a explóziu chutí pocítite na vlastných chuťových bunkách. Medzi najlepšie voľby patria čerstvé ryby od grilovaných po údené s omáčkou a prílohou zo zeleniny. Aj mäsožravci si tu prídu na svoje pri širokom výbere fantastických mäsových jedál. Ku všetkému podávajú aj čerstvo upečený chlieb a doprajte si aj pivo či drink.

Tržničné námestie (Helsinki) - Na obed by ste jednoznačne by ste mali ochutnať rôzne drobné jedlá, ktoré nájdete v stánkoch na Tržničnom námestí v prístave mesta. Výborná rybacia polievka Vás príjemne prekvapí a zasýti alebo uprednostníte sobí burger, či výborné grilované ryby?

Reštaurácia Olo (Helsinki) - Ak si potrpíte na gastrozážitky, odporúčame reštauráciu Olo. Táto vynikajúca reštaurácia, ktorú založili Pekka Terävä, Petri Lukkarinen a Timo Sailama v roku 2006, sa nachádza sa na Pohjoisesplanadi 5 v centre Helsínk. V roku 2011 získala Michelinovskú hviezdu. V roku 2009 ju Fínska gastronomická spoločnosť vybrala ako reštauráciu roka.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

E

Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

1919 2399€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2198 3140€
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Arktída, Švédsko, Nórsko, Fínsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2797 3995€
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1187 1695€
Helsinki – dcéra Baltu Helsinki

Helsinki Helsinki – dcéra Baltu

S majestátnou loďou spoločnosti Tallink - MS Silja Serenade sa zo Štokholmu plavíme naprieč Botnickým zálivom, s medzi zastávkou na súostroví…

Eva Andrejcová 13 min. čítania
TOP 10 Helsínk Blog

Blog TOP 10 Helsínk

Plánujete návštevu fínskeho hlavného mesta Helsinki? Vybrali ste si dobre. Čarovná atmosféra severnej Európy, staro-ruské i snehové chrámy, okolitá…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC