Indonézska Sumatra je obrovským lákadlom najmä pre svoje príbehy pretkané exotickou prírodou, orangutanmi či sopkami, no nájdete tu aj viacero kultúrnych či náboženských…
Zaujímavé miesta Indonézia
SUMATRA
Vďaka svojej rozlohe patrí k najväčším ostrovom na svete. Vo vnútrozemí skrýva vulkanické jazero Toba s hornatým ostrovom Samosir, zarasteným ešte pôvodným pralesom. Okolie jazera obývajú Batakovia, ktorí si stavajú osobitné drevené obydlia bohato ozdobené a vyrezávané so špeciálnymi špicatými strechami. Krajinu v okolí Bukittinggi obýva kmeň Minangkabau, kde sa dodnes udržiava tradícia matriarchátu. Navštevované je aj mestečko Berastagi a osady v jeho okolí s karobatackým osídlením. Zelený tropický ostrov, ktorého jedna časť stojí na severnej a druhá na južnej pologuli, vyniká unikátnou faunou a flórou. Žijú tu orangutany, gibony, sumatranské tigre, nosorožce a slony. Flóru zastupuje najväčší kvet na svete rafflesia s kvetom o priemere až do metra. Unikátny je aj národný park Gunung Leuser.
MEDAN
Medan patrí k najdôležitejším mestám celej Sumatry a považuje za hlavné kultúrne centrum severnej časti ostrova. So svojimi 2 miliónmi obyvateľov patrí k najväčším mestám celej krajiny a pre svoju krásu, šarm a eleganciu si v koloniálnych dobách vyslúžila prezývku Dutch Parijs van Sumatra, teda holandský Paríž Sumatry. Medzi symboly dnešného Medanu patrí krásna Veľká mešita, ktorá už oslávila svoju storočnicu, no mesto v sebe spája aj hinduistické chrámy, budhistické chrámy či kostoly. Dodnes ešte v meste nájdete celkom peknú zbierku koloniálnej architektúry a ak vám pri hľadaní pokladov vyhladne, dajte si skvelú a sýtu polievku Soto Medan.
BUKIT LAWANG A NP GUNUNG LEUSER
Za názvom Bukit Lawang sa skrýva unikátne miesto na prahu sumatrianskeho pralesa, ktorý v sebe má obrovský ťahák. Bukit Lawang, oblasť rieky Bahorok a národný park Gunung Leuser, zapísaný v UNESCO, je totiž domovom orangutanov. Patria k symbolu Sumatry a počas treku v džungli si rapídne zvýšime šancu na to, aby sme ich videli na vlastné oči. Len Sumatra a Borneo sú domovom týchto vysoko inteligentných a vynaliezavých živočíchov. Na treku džungľou strávite približne tri hodiny a budeme mať unikátny prírodný zážitok. Prídu aj gibony, makaky alebo pre túto oblasť endemické Thomasove hulmany?
JAZERO TOBA
Jazero Toba patrí medzi najobľúbenejšie miesta celej Sumatry. Je to prírodný unikát a zároveň najväčšie jazero Indonézie. Pýši sa aj titulom najväčšieho vulkanického jazera na svete. Má 100 kilometrov dĺžky, 30 kilometrov po šírke a hlboké je fantastických 505 metrov, čo tiež radí jazero medzi najhlbšie na svete. Jazero Toba nesie na sebe unikátny ostrov Samosir, ktorý je plný strácajúcich sa tradícii. Dnes tu ešte stále môžete sledovať kultúru Toba Batakov. Kedysi boli obávaní ľudožrúti a tak sa môžete tešiť na zaujímavé príbehy. Na Samosire viete navštíviť viacero zaujímavých miest.
JAKARTA
Jakarta je hlavné mesto a najväčšie mesto Indonézie. Nachádza sa na severozápade ostrova Jáva na rozlohe 662 km² a žije tu okolo 9 miliónov obyvateľov, s aglomeráciami má celá metropolitná oblasť až 18 miliónov obyvateľov. Ako provincia je rozdelená na 5 miest (častí) - na strednú, západnú, východnú, severnú a južnú Jakartu. Ako ekonomické a politické hlavné mesto Indonézie, Jakarta je atraktívna pre mnoho zahraničných, ako aj domácich prisťahovalcov. Výsledkom toho je, že sa z nej stalo kozmopolitné mesto s rôznymi kultúrami. Mnoho prisťahovalcov je z iných častí ostrova Jáva, ktorí priniesli zmes rôznych dialektov, ako aj tradičné jedlá a zvyky. Bohaté zbierky Národného múzea, starý prístav Sunda Kelapa, štýlová kaviareň Cafe Batavia obklopená koloniálnou architektúrou a Radnica ako vystrihnutá z Holandska. Nájdete tu aj trhoviská, ruch, chaos, výstavné štvrte s modernou architektúrou, ale aj krásnu kresťanskú Katedrálu či známu mešitu Istiqlal.
YOGYAKARTA
Jedna z indonézskych provincií a zároveň aj hlavné mesto provincie, ktoré má osobitný status. Je to jediná provincia Indonézie, kde stále vládne pred koloniálny monarcha, pretože si tu zachovali sultanát. Miestny sultán je zároveň guvernérom provincie a je ním momentálne Hamengkubuwono X, ktorý vládne od roku 1989. Táto výsada je odmenou za zásluhy pri vzniku samostatného indonézskeho štátu. Mesto bolo totiž centrom protiholandského odboja a v rokoch 1945 až 1949 bola Yogyakarta dokonca hlavným mestom celej Indonézie. Mesto má v sebe zaujímavú atmosféru a okrem sultánovho paláca tu nájdete aj menšiu koloniálnu pevnosť či bazár plný života a výborného jedla. Večer je Yogyakarta so svojou hlavnou ulicou miestom, kde sa stretávajú domáci, a tak vás genius loci veľmi rýchlo vtiahne do seba. Mesto je tiež známe ako stredisko jávskej kultúry, typického bábkového divadla Wayang a tradičných remesiel ako napr. výroba batiku a strieborných šperkov. Okolie mesta zdobia unikátne chrámové komplexy akými je Prambanan či Borobudur. Na severe od mesta sa týči veľmi aktívna sopka Merapi.
PRAMBANAN
Prambanan predstavuje unikátnu pamiatku nielen v rámci Indonézie, ale v celom širšom spektre juhovýchodnej Ázie. Ide o najväčší hinduistický chrámový komplex Indonézie a niet divu, že sa nachádza aj na prestížnom zozname UNESCO. Fantastické chrámy pochádzajú z 9. storočia a dokonca je Prambanan ešte o polstoročnicu mladší ako budhistický Borobudur. Jeho chrámy sú typickou ukážkou hinduistickej chrámovej architektúry, ktorej dominuje 47-metrov vysoký centrálny chrám zasvätený bohovi Šivovi. Na oboch stranách hlavného chrámu stoja dva menšie, Brahmov chrám na juhu a Višnuov chrám na severe. Chrámový komplex je vyzdobený reliéfnymi výjavmi z legendárneho eposu Ramajány. Na scéne s impozantnou siluetou prambananských chrámov v pozadí sa odvíja romantický príbeh princa Rámu a jeho krásnej ženy Sity. Ich láska musí prekonať množstvo nástrah, kým dospeje ku šťastnému koncu. Úchvatné divadlo s mnohými účinkujúcimi, prekrásne kostýmy, zvuk gamelanu patrí k vrcholným zážitkom návštevy Indonézie.
BOROBUDUR
Jávsky Borobudur je jedna z najväčších svetových pamiatok zapísaná na listine svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najväčší budhistický chrám na svete, ktorý je dokonca ešte o viac ako 300 rokov starší ako slávny Angkor Wat v Kambodži. Názov Borobudur by sme mohli voľne preložiť zo sanskritského Vihara Buddha Ur ako „budhistický chrám na hore“. Vybudovaný bol okolo roku 800 v období dynastie Šailendra. Z vtáčej perspektívy pripomína obrovskú trojrozmernú mandalu. Chrám v podobe stúpy pripomína pyramídu s niekoľkými štvorcovými terasami, z ktorých každá nasledujúca je vždy menšia. Samotná Veľká stúpa vyzerá ako obrovský zvon a týči sa nad poslednou terasou. Nad štvorcovými terasami sú terasy okrúhle a po ich obvode stojí 72 stúp s nápadnými otvormi a sochami Budhov vo vnútri. Cestu zdobí 1 460 figurálnych reliéfov a 432 Budhových sôch. Chrám po dokončení slúžil svojmu účelu len krátke obdobie a potom bol stáročia ponechaný napospas divej džungli a sopečným nánosom. Znovuobjavený bol až okolo roku 1815 Thomasom Rafflesom a zrekonštruovaný je vystavený obdivu tisícom návštevníkov celého sveta.
Neuveriteľné, čo “prežil”- BOROBUDUR
BALI
Malebné terasovité ryžové políčka, mestečká s umeleckými dielňami, krásne tanečnice, tradičné masky tanečníkov, chrámové slávnosti, ale aj pláže, hotely a turisti – to je Bali, najznámejší a najviac navštevovaný ostrov Indonézie. Tradičná hinduistická viera ovplyvňuje život na ostrove do takej miery, že všadeprítomní bohovia sa stali jeho neoddeliteľnou súčasťou.
Strediskom tradičného umenia je Ubud a jeho okolie. Rezbári, sochári, kováči a ďalší umelci vyrábajú tradičné masky, sochy a iné predmety umeleckého charakteru. O Bali sa hovorí, že je ostrovom bohov, duchov a démonov. Dobrých duchov jeho obyvatelia oslavujú, pred tými zlými naopak chránia svoje príbytky múrmi a pri vchodoch postavili steny aby nečistým silám zatarasili prístup. Vďaka teplému počasiu sa život odohráva väčšinou v otvorených pavilónoch. Veľmi úrodná ryžová oblasť, ktorá je ďalším symbolom ostrova Bali sa nachádza na centrálnej náhornej plošine. Medzi ryžovými poľami a terasami sa pestujú kakao a káva. Po celom ostrove sú roztrúsené kokosové palmy a ovocné stromy.
Pozdĺž pobrežia sa nachádzajú malé rybárske dedinky. Ostrov je ovenčený prstencom koralových útesov, ktoré sa miestami dotýkajú jeho piesočnatých pláží. Priateľskí a umelecky založení domorodí obyvatelia, žijúci uprostred úchvatných prírodných scenérií, vytvorili na ostrove dynamicky sa rozvíjajúcu spoločnosť so živou kultúrou, jedinečnými umeleckými dielami a slávnosťami, čo z Bali vytvára ostrov takmer neskutočného života v dnešnom hektickom svete.
Niektorými príkladmi spomedzi kultúrnych skvostov, ktoré charakterizujú kultúru ostrova Bali, sú krásne obrazy a maľby, jemné prepracované drevorezby, šperky, batik, hudobné, tanečné, dramatické a okázalé náboženské festivaly a obrady. Na Bali uvidíte vnútrozemie ostrova s okolitými chrámami. Zastavíte sa na okázalých ryžových políčkach Tegallalang a pozriete si chrámové komplexy akými je Tirta Empul či Gunung Kawi.
Zaujímavosti o Bali:
Bali plné chrámov, farieb a chutí
Ostrov Bohov a ranný Monkey forest
NP KOMODO
Skupina malých indonézskych ostrovov v Malých Sundách, ako aj časť ostrovov Flores a Lombok, sú súčasťou Národného parku Komodo s rozlohou 2 200 km2, ktorý bol zriadený na ochranu unikátneho varana komodského. Je to dravý jašter, dlhý až 3 m, ktorý nežije nikde inde na svete. Kto chce tieto obrovské jaštery sledovať vo voľnej prírode, musí ich navštíviť v tejto jedinej oblasti ich výskytu na svete. Mangrové porasty poskytujú varanovi vítané útočisko. V parníku našli ochranu aj cicavce, morské i suchozemské vtáky a okolo ostrovov sa objavujú morské giganty ako vráskavec obrovský alebo žralok veľrybý. Národný park je od roku 1991 zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
LOMBOK
Lombok je najpopulárnejšou destináciou v oblasti Nusa Tenggara. Priťahuje fotogenickou sopkou Rinjani, krásnym morom a malebnými ostrovmi Gili. Ide o reťaz ostrovov severozápadne od Lomboku. Sú tu zakázané motorové vozidlá, turisti sa tu prepravujú napr. na bicykloch či v drožkách ťahanými koňmi. Veľa návštevníkov sem prichádza kvôli potápaniu. Rinjani je aktívny stratovulkán, nachádzajúci sa v jeho severovýchodnej časti. S výškou 3 726 m je to druhý najvyšší vulkán krajiny (po stratovulkáne Kerinci na Sumatre). Sopka má kónický profil, typický pre stratovulkanickú stavbu, no jej západná stena je preružená kalderou Segara Anak s rozmermi 6 × 8,5 km. V kaldere (konkrétne v západnej časti) sa nachádza jazero Segara Anak s hĺbkou 230 m.
Indonézia - pripravte sa na dovolenku
Prémiový blog Fernão de Magalhães
Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…
Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024
Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…
Bukittingi Bukittinggi - mesto, kde vládnu ženy a varia muži
Predstavte si mesto, kde stále existuje matriarchát. Majetok sa v ňom nededí z otca na syna, ale z matky na dcéru. Aby syn zarobil peniaze, opúšťa…
Samosir Samosir - ostrov ľudožrútov
Dokáže hra na husliach niekomu zachrániť život? Obyvatelia ostrova Samosir v Indonézii boli v minulosti kanibali, ktorí veľmi neradi púšťali na…
So svojou viac ako 400 ročnou históriou sa káva v Indonézii stala svetovým expertom v odvetví kávového priemyslu. Indonézia je známa svojou úchvatnou krajinou a bohatým…
Indonézia urobila veľký krok vpred v rozvoji svojej infraštruktúry, keď v októbri 2023 spustila prvú vysokorýchlostnú železničnú trať v juhovýchodnej Ázii medzi Jakartou…
Nástupište prvej stanice Holandskej Východnej Indie inicioval v roku 1864 generálny guvernér Holandska na území strednej Jávy v Semarangu. Holandská Východná India bola…