To, že je Indonézia moslimskou krajinou vie zrejme každý, no to, že ide o najľudnatejšiu moslimskú krajinu sveta sa až tak často nespomína. Všade od Acehu až po Západnú…
Batožina Indonézia
Ako sa zbaliť do Indonézie?
Oblečenie: V Indonézii bude teplé, tropické počasie s možnosťou zrážok. Je to veľmi typické pre tieto končiny a preto tomu viete prispôsobiť aj svoju výbavu, najmä oblečenie. Pobaľte sa, akoby ste išli do krajiny, kde je leto (hoci u nás máme november alebo február). Nezabudnite aj na oblečenie s dlhým rukávom, tričko, košeľu alebo sveter či mikinu, pretože sa budete prepravovať klimatizovanými autobusmi a klíma je v juhovýchodnej Ázii nastavená úplne inak ako v našich končinách. Je lepšie mať niečo so sebou s dlhším rukávom a sami sa rozhodnete, či to potrebujete ako nemať a mať zlý pocit z klímy.
V lete, kedy región spadá do monzúnovej oblasti (v prípade Bali zima) je dobré pribaliť si aj ľahkú, tenkú, nepremokavú bundu alebo aspoň tenký, ľahký pršiplášť. Ak ho aj nemáte, priamo v mestách sa k nemu viete bez problémov dostať. Neberte si so sebou príliš vyzývavé oblečenie, Indonézia je predsa len moslimskou krajinou. Rešpekt vyjadrený oblečením ocenia aj domáci. Na obutie odporúčame pohodlnú a kvalitnú obuv, ktorá sa vám hodí počas peších prehliadok navštívených miest a určite využijete aj sandále alebo šľapky či žabky. Určite bude počas vašej cesty horúčava a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a nezabudnite na plavky.
Pri trekingu (napríklad) na sopky Sibayak a Bromo sa vám zídu pevnejšie topánky (niekto ocení aj vysoké) a teplejšia bunda. Niektorí ocenia aj čiapku a tenšie rukavice. Akonáhle vyjde slnko, oteplí sa a bude príjemne.
Je dobré mať aj malú baterku (ideálne čelovka) ak idete do odľahlých končín. Potrebujete aj krém na opaľovanie s vysokým faktorom, repelent (napr. Autam, OFF! s obsahom DEET 20 % až 35%), balík vlhčených vreckoviek.
Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V regióne juhovýchodnej Ázie sa kradne len minimálne, no treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.
Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbank).
Ak si beriete so sebou kameru, mobil, nie je problém, zásuvky sú rovnaké ako na Slovensku (typ C, E, F). Ak budete nabíjať viacero zariadení naraz, zíde sa vám rozdvojka.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Indonézia - pripravte sa na dovolenku
Prémiový blog Fernão de Magalhães
Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…
Prémiový blog Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025
Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…
Bukittingi Bukittinggi - mesto, kde vládnu ženy a varia muži
Predstavte si mesto, kde stále existuje matriarchát. Majetok sa v ňom nededí z otca na syna, ale z matky na dcéru. Aby syn zarobil peniaze, opúšťa…
Samosir Samosir - ostrov ľudožrútov
Dokáže hra na husliach niekomu zachrániť život? Obyvatelia ostrova Samosir v Indonézii boli v minulosti kanibali, ktorí veľmi neradi púšťali na…
Niet pochýb, že Sumatra patrí k najexotickejším ostrovom na svete a bude vás o tom presviedčať na každom kroku. Okrem unikátnych zvierat, krásnej prírody či ľudí…
Indonézska Sumatra je obrovským lákadlom najmä pre svoje príbehy pretkané exotickou prírodou, orangutanmi či sopkami, no nájdete tu aj viacero kultúrnych či náboženských…
So svojou viac ako 400 ročnou históriou sa káva v Indonézii stala svetovým expertom v odvetví kávového priemyslu. Indonézia je známa svojou úchvatnou krajinou a bohatým…