Kedysi v slovenčine známy ako pabyvol kaferský, širokorohý, byvol širokorohý aj kaferský a nakoniec sa jeho meno ustálilo na byvol africký, čo dáva najväčší zmysel.…
Zaujímavé miesta Keňa
MAASAI MARA
Alebo Masai Mara, prírodná rezervácia, mylne označovaná ako národný park. Je spravovaná regionálnou vládou v meste Narok, hlavnom meste Masialandu. Jej názov je zložený z názvu dominantného kmeňa Maasai a slova Mara, ktoré charakterizuje krajinu posiatu kríkmi a stromami. Mara v jazyku maa znamená aj „bodkovaná“. Rovnaké meno nesie aj hlavná rieka tečúca týmto územím. Rezerváciu založili na ochranu prírody a najmä zvierat desať rokov po vzniku susedného národného parku Serengeti v Tanzánii založeného nemeckým zoológom Gerhardom Grzimekom. Vonkajšie hranice týchto dvoch chránených území vytyčujú migračný koridor pakoní a zebier počas tohto prírodného zázraku. Migrujúce pakone sa v Maasai Mara zdržiavajú približne od júna do októbra. Práve veľká migrácia je hlavným lákadlom oboch parkov. Prvé exempláre prichádzajú koncom júna a rieku Mara prechádzajú postupne až do septembra. Postupne spásajú savanu od západu na východ a v polovici októbra sa združujú a vyrážajú na pochod smerom na juh do Tanzánie - ku kráteru Ngorngoro. Tu koncom januára odrodia svoje mladé a pokračujú okolo jazera Ndutu na sever Serengeti. V polovici júna sa v severnej časti Serengeti pakone pária a postupne prechádzajú do Kene do Maasai Mara a Mara Triangle, aby kruh migrácie uzavreli.
V oblasti Keekorok a ďalej na juhovýchod rezervácie je možné na hranici lesa vidieť nosorožce dvojrohé. Sú veľmi plaché a ich počty sú relatívne nízke. Pozdĺž riek a riečok hľadajte na vhodných stromoch leopardy. Je tu zdravá populácia, zazriete ich však ťažko, keďže sa cez deň skrývajú a na lov vyrážajú v noci. Celá oblasť od rieky Mara po Keekorok je obľúbená medzi gepardmi. Samce tu tvoria skupinky 3-5 jedincov, pokiaľ si nedobijú svoje územie, čo je približne v šiestich rokoch života. Samice sú samotárske a vidieť ich len občas, s mláďatami. Najčastejšie ich zahliadnete v oblasti okolo Fig Tree.
LAKE NAKURU
Malý národný park ležiaci na dne Východoafrickej priekopovej prepadliny. Park bol založený v roku 1961 za účelom ochrany jazera a jeho zvieracích obyvateľov. Polovicu rozlohy parku tvorí alkalické bezodtokové jazero. Kedysi bolo domovom a hniezdiskom niekoľkých miliónov plameniakov malých. Od doby El Niño však hladina v jazere vďaka výdatnejším dažďom iba stúpa. Tým sa riedi aj voda a znižujúca sa koncentrácia solí už nepostačuje riasam, ktoré boli hlavnou zložkou potravy plameniakov, aj preto ich tu v posledných desaťročiach ubudlo. Ešte stále tu však niekoľko tisíc plameniakov nájdete. Brehy jazera sú zarastené lesom, ktorý tvorí prevažne akácia druhu Vachellia xanthophloea. Na otvorených priestranstvách sa pasú nosorožce tuponosé. Tie tu tvoria skupinky až do dvanástich jedincov a úspešne tu odchovávajú svoje mladé. Nosorožce dvojrohé žijú samotársky a viac utiahnuto a z hustého porastu sa vynoria zriedkavejšie. Aj napriek tomu je veľká šanca, hlavne v ranných a neskorých poobedných hodinách, ich vidieť. Je to tak jeden z mála parkov, kde môžete vidieť oba druhy. Práve nosorožce boli jedným z hlavných dôvodov, prečo bol tento park ohradený a boli tak chránené pred pytliakmi. Nakuru sa tak stalo akousi genetickou bankou týchto prehistorických tvorov.
Lesy okolo jazera sú domovom aj zdravej populácie leopardov. Práve vďaka hustému lesu ich ale ťažko nájsť a pozorovať. Na druhej strane, byvoly sa objavujú všade v parku a sú najpočetnejším druhom veľkých zvierat. Najviac ich nájdete na južnej strane parku smerom k vodopádu Makalia. Všade v lese hľadajte trčiace krky žirafy rotshildovej, jedného z najvzácnejších druhov žiráf. Z vyhliadky Baboon Cliff je krásny pohľad na park a okolie dna priekopovej prepadliny. Tu si dávajte pozor na paviány, po ktorých je táto vyhliadka pomenovaná. Na skalnom zráze nájdete vyhrievať sa damany skalné - geneticky najbližších príbuzných slonov, ktoré však pripomínajú skôr morča.
AMBOSELI
Park založili v roku 1974 a v roku 1991 ho zapísali na zoznam UNESCO. Jeho názov pochádza z maasajského výrazu empusel, čo znamená „slané a suché miesto“. Park chráni jedinečný prírodný ekosystém na úpätí najvyššej hory Afriky. V minulosti bol park tvorený savanou, lesom a rozľahlým jazerom Amboseli. Toto však koncom minulého storočia vyschlo a v dnešnej dobe sa občas po silných dažďoch mení na silne alkalické jazero. Les, ktorý pokrýval väčšinu územia dnešného parku, bol zdecimovaný sloními stádami. Dodnes je vidno zvyšky koreňov veľkých akácií rozhádzaných po savane a polopúšti. Les sa takto postupne zmenšuje a ustupuje smerom ku Kilimandžáru.
Amboseli bolo vždy známe množstvom slonov. Pri obrovskom niekoľkoročnom suchu, ktoré sa skončilo v roku 2009, veľká časť populácie slonov opustila park spolu s ďalšími zvieratami. Dnes sa zvieratá postupne vracajú, život v parku nabieha do svojich pôvodných koľají a safari je tu opäť veľkolepé. Nečudo, že práve tu v roku 1972 vznikol projekt sledovania a výskumu slonov pod dohľadom biologičky Cynthie Mossovej. Sledovala viacero slonov, ale slonica Echo jej obzvlášť prirástla k srdcu. O nej a jej rodine natočili niekoľko výborných dokumentárnych filmov. Bohužiaľ, Echo uhynula počas sucha v roku 2009...
Uprostred parku je močiar Longinye, ktorý je domovom hrochov a byvolov. Sem sa chodí dennodenne napiť aj takmer celá miestna populácia slonov. Podvečer ich tu tak môžete pozorovať tisícky a je to naozaj pohľad na nezaplatenie! Práve tu si spravíte úžasné fotky slonov v pozadí s Kilimandžárom, ktoré tak obdivujeme v najkrajších cestovateľských katalógoch. Okolo močiara a jazera Leakey sa koncentrujú zvieratá. Hyeny často okupujú odvodňovacie kanály a rúry, kde sa schovávajú pred slnečnou páľavou. Pod lesom sa často ukrývajú gepardy a levy, ktoré tu lovia zebry, pakone a gazely. Jediné atraktívne zviera, ktoré sa tu nevyskytuje, je nosorožec, ktorý tu bol pytliakmi, bohužiaľ, kompletne vylovený. V buši na severnom okraji parku však nájdete vzácne gerenuky a občas aj priamorožce.
SAMBURU
Malá rezervácia s mimoriadne bohatou faunou. Je súčasťou väčšieho celku spoločne s rezerváciou Buffalo Springs a Kora. Práve Kora a Samburu boli miestom, kde George a Joy Adamsovci vypúšťali do voľnej prírody levicu Elsu - známu z knihy a filmu Volanie divočiny. Rezervácia Kora bola neskôr miestom, kde George úspešne vypustil desiatky ďalších levov. Dnes tu pôsobí Saba Douglas-Hamilton – filmárka a riaditeľka výskumnej stanice na slony. Je dcérou zakladateľa organizácie Save the Elephants Iana Douglas-Hamiltona. Práve ona v Samburu natočila krátky fascinujúci príbeh, ako si levica osvojila mláďa priamorožca.
V Samburu žijú zvieratá typické pre suché oblasti severne od rovníka. Hlavným lákadlom je populácia žiráf sieťových, ktoré majú na prvý pohľad inú kresbu ako ostatné žirafy. Gerenuk - gazela žirafia, je unikátna antilopa. Dlhé nohy, dlhý krk a malá hlava z nej robia veľmi zaujímavého tvora. Dokáže sa úplne vzpriamiť na zadných nohách a prednými si pridržiava konáre, aby sa nakŕmila. Ďalšou zaujímavou antilopou je priamorožec Beisa, ktorého tu nájdete na otvorených priestranstvách. Unikátna zebra Grévyho sa takisto vyskytuje iba na malom území Kene a Etiópie a možno v Južnom Sudáne. Je najväčšia z troch druhov zebier a má najjemnejšie pruhovanie. V parku taktiež nájdete somálsky poddruh pštrosa afrického. Na rozdiel od bežného pštrosieho samca sa v dobe toku somálskemu poddruhu zafarbí krk a beháky do modra. Toto už dokáže iba masajský poddruh, ktorému sa krk a beháky sfarbujú do ružova.
Na palmách „doum“ (Hyphaene Thebaica), ktoré lemujú rieku Ewaso Njiro, hľadajte orlosupy strakaté - vzácne biele supy, ktoré sem zalietajú až zo Somálska. V rieke žije veľká populácia hrochov obojživelných a krokodílov nílskych. Hrochy každú noc opúšťajú rieku a vydávajú sa za pastvou. Často zájdu až desať kilometrov od vody a cestu si značkujú trusom. Krokodíly, ako všade inde, čakajú pod hladinou na svoju príležitosť a stiahnu pod vodu čokoľvek - od perličky po mladú žirafu. Samburu je aj domovom perličky supej a “neviditeľného” rýpoša lysého, žijúceho pod zemou. O jeho prítomnosti svedčia typické “krtince” posiate po celej rezervácii. Samburu je aj jedným z najlepších miest v Keni na pozorovanie leopardov a psov hyenovitých. V blízkosti vody nájdete aj skupiny levov a samotárskych gepardov.
ABERDARE
Aberdare je jedinečný park pár desiatok kilometrov na sever od Nairobi. Zaberá veľkú časť pohoria Aberdare, ktorého najvyššie vrchy dosahujú 4 000 m.n.m. Samotný park založili v roku 1950, aby ochránil rôznorodú prírodu tejto oblasti. Park je známy aj tým, že v roku 1952 tu bola na safari vtedajšia britská princezná Alžbeta. Počas tejto návštevy zomrel jej otec, kráľ Juraj VI, a Alžbeta opustila tento park už de facto ako kráľovná Alžbeta II. Na východe parku sú nížinné oblasti savanového typu, kde sa občas vyskytnú vzácne psy hyenovité. Les prechádza do hmlového pralesa, kde sa nachádzajú veľké stromy, ktoré sú domovom rôznych primátov. Najčastejšie uvidíte mačiaka diadémového, ale dobre sa hľadajú aj kontrastné guerézy pláštikové.
Les je plný zvierat, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá. Otvorené priestranstvá sú vždy plné zveri a zvieratá často využívajú cesty ako svoje chodníky. Vo všeobecnosti sem nechodí veľa turistov, a tak tu majú kľud. Ak viete kde, nájdete tu leopardy priamo na ceste. Jeden samec je známy tým, že každý deň o 18.00 h vychádza na obhliadku svojho revíra a prechádza sa po ceste, akoby vás ani nevidel. V parku je veľké množstvo slonov, ktoré sú skôr príbuzné pralesných slonov z konžskej panvy. Majú tu aj jednu dospelú samicu s troma nohami. Byvoly sú prítomné všade a nakoľko je v parku aj niekoľko peších chodníkov, treba sa mať pri prechádzke na pozore. Žije tu aj prasa pralesné, ktoré je typické skôr pre konžskú nížinu. Je tu aj populácia antilopy bongo, je však veľmi zriedkavé ich vidieť. Park je aj záchrannou stanicou nosorožcov dvojrohých a prebieha tu ich výskum. Nad hranicou lesa sú rašeliniská a nad nimi už len alpínska oblasť s lobéliami a štvortisícovými horami.
TSAVO
Jeden z najstarších východoafrických parkov je rozdelený na dve časti - West a East. Založili ho v roku 1948. Manažment parku bol základom pre vznik organizácie, ktorá dnes spravuje všetky národné parky Kene – Kenyan Wildlife Service. Oblasť dnešného parku neslávne preslávili „Ľudožravé levy z Tsavo“, ktoré v roku 1898 počas stavby železnice z Kisumu do Mombasy údajne zabili viac ako 130 robotníkov. Podplukovník John Henry Patterson zastrelil oboch v decembri 1898 a vypracované kože neskôr predal za päťtisíc dolárov chicagskému múzeu, kde sú dodnes vystavené. Tsavo East je miestom, kde sú vypúšťané osirelé a vyliečené slony z celej krajiny. Je tu vytvorený systém výbehov, kam prichádzajú mladé slony. Sú tu vytvárané nové rodiny, ktoré sú napokon vypustené do voľnej prírody. Systém je veľmi úspešný. Tento park je známy aj slonmi s extrémne veľkými klami. Týmto sa v angličtine hovorí “tusker”, a tento prívlastok dostanú, ak ich kly vážia každý viac ako 45 kg. Tsavo má v dnešnej dobe približne desať tuskerov, čo je polovica počtu z celej Afriky.
Tsavo je domovom veľkej päťky a množstva ďalších druhov. Vzácne sa tu objaví zebra Grévyho, gerenuk a hirola. Tsavo West je hornatejší park, ktorý priamo nadväzuje na tanzánsky národný park Mkomazi, kde prebieha projekt na ochranu nosorožcov dvojrohých a psov hyenovitých. V Tsavo West je aj prameň, známy ako Mzima. Prameň je tak výdatný, že neustále pretekajúca krištáľová voda je tu čistá a národný park tu vybudoval podvodnú pozorovateľňu. So šťastím tu pod hladinou v priezračnej vode budete pozorovať rodinu hrochov, krokodíly alebo veľké ryby. Pod jedným z pohorí sa nachádza čerstvý lávový splaz Shetani. Láva tu tiekla ešte v druhej polovici 19. storočia, a tak je veľmi čerstvá. Na jej ostrých hrebeňoch hliadkujú skalolezy, malé antilopy prispôsobené životu na skalách. Pod úrovňou zeme sa nachádza niekoľko lávových tunelov, do ktorých sa dá ísť pozrieť. Okrem toho je Tsavo West najlepší park na hľadanie leopardov. Jedna časť parku sa volá Malé Serengeti a tu nájdete stáda pláňových zvierat.
Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024
Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…
Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari
Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…
Nairobi Nairobi - chladné vody pod horúcim slnkom
Zelená metropola na slnku. Aj tak sa niekedy nazýva Nairobi. Mesto, kde pre chaotickú dopravu nikdy nikam neprídete včas, dotýkajúce sa…
Blog Kenské pobrežie - najkrajšie pláže a top hotely Kene
Afrika a pláže. Pri tomto spojení zrejme väčšine z vás napadne Zanzibar, Maurícius, Seychely, prípadne Kapverdy. Afrika však ponúka aj iné…
Patrí do obsiahlej čeľade mačkovitých cicavcov. 41 preživších druhov je farebne najrozmanitejšou skupinou cicavcov na našej Zemi. Väčšiu časť tvoria malé mačky, kam…
Dawa drink, inak nazývaný Cosmopolitan z Nairobi. Svahilsky Dawa znamená medicína, častokrát v danej oblasti budete počuť „potrebujem dawu, bolí ma hlava“. Hovorí sa, že…
Masai Mara, národná prírodná rezervácia v juhozápadnej Keni zakázala súkromné vozidlá. Tento krok má za cieľ zamedziť nadmerný cestovný ruch, predísť poškodzovaniu a…