Poradíme Vám ako sa zbaliť do Kene. Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je 23 kg do batožinového priestoru na medzinárodných letoch a iba 15 kg na niektorých lokálnych letoch (pozrite si podmienky na letenke, ktorú si kupujete). Plus samozrejme príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Počítajte aj s vyššou vlhkosťou vzduchu na brehu oceánu, ktorá spôsobí navýšenie váhy batožiny o cca 1,5 kg. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch a počas safari a presunov ho budete mať pri sebe.

Ak sa chystáte na dlhšie safari, balenie na dovolenke podriaďte malému batožinovému priestoru v safari autách. Ideálne sa zbaliť do cestovnej tašky, ktorá je skladnejšia ako kufor. Tvrdé, škrupinové kufre sú veľkou komplikáciou. Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače, power banky), musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, vrátane powerbanky.

Mobilné telefóny – Slovenskí mobilní operátori majú uzatvorené roamingové zmluvy s partnermi v Keni. Každopádne je dobré informovať sa u svojho operátora na prípadné zmeny. Dátové prenosy nefungujú, to znamená, že nedokážete poslať MMS ani sa pripojiť na internet. Signál v národných parkoch je niekedy slabý až neexistujúci a spojenie počas týchto troch dní je sporadické. Internetové pripojenie (väčšinou WI-FI) je na hoteloch možné, na niektorých platené, niekde zdarma v určitých priestoroch. Ak plánujete nabíjať telefón alebo digitálny fotoaparát, zásuvky sú typu G ako vo Veľkej Británii, viď. nižšie. Napätie je 220V. Ak nemáte správny adaptér, môžete si ho dokúpiť ešte pred odchodom v obchode s elektronikou, alebo na letisku.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvé dni, všetky dôležité lieky, fotoaparát, baterky, mobilný telefón a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Keňa sa od augusta 2017 vydala environmentálnou cestou a prijala zákon, ktorý zakazuje predaj a tým pádom aj dovoz jednorázových igelitových a mikroténových tašiek/sáčkov/vreciek. Myslite, prosím, na to pri balení. V prípade, že nakúpite na prestupovom letisku a nákup budete mať zabalený v plastových taškách, tieto musíte pred vystúpením z lietadla vybaliť a nechať na palube. 

Oblečenie: Vaša batožina by mala obsahovať aj šľapky, krátke nohavice, slnečné okuliare, opaľovací krém a ďalekohľad. Je veľmi pravdepodobné, že nakúpite množstvo suvenírov, a preto majte rezervu. Spolu s hygienickými potrebami si zabaľte aj lieky ako Paralen, Sanorin a niečo proti bolesti.

Väčšinu času budete mať krátke nohavice a tričko s krátkym rukávom. Na večerné posedenie vonku sa zídu dlhé nohavice a jedna teplejšia bunda. Pri prípadnom daždi padne vhod malý pršiplášť. Na safari aj na pláž si zoberte šiltovku, keďže africké slnko je ostré. Na obutie sú najlepšie sandále alebo šľapky. Na prechádzku po Nairobi zasa poltopánky resp. tenisky. Tieto oceníte aj počas chladnejších večerov. Keď bude počas safari otvorená strecha, oceníte ľahkú bundu, pri rýchlejšej jazde skoro ráno a večer býva pocitovo chladno.

Iné: Osobné hygienické potreby, kozmetiku, uterák, hygienické vreckovky (aj vlhké), UV tyčinku na pery. Základné hygienické potreby ako šampón na vlasy, mydlo a uterák bývajú k dispozícii vo všetkých lepších ubytovaniach (skontrolujte si tieto údaje na svojich rezerváciách), nie každému však vyhovuje tento typ kozmetiky.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Keňa


náročnosť

13 dní

Trvanie

4543

Detské zľavy

Dovolenka Keňa - deti na safari a pláže
F

Afrika  

Keňa


náročnosť

13 dní

Trvanie

4312
K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

7150
K

Afrika  

Keňa

28.06. → 05.07. +27 termínov

náročnosť

8 dní

Trvanie

3773
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Nairobi - chladné vody pod horúcim slnkom Nairobi

Nairobi Nairobi - chladné vody pod horúcim slnkom

Zelená metropola na slnku. Aj tak sa niekedy nazýva Nairobi. Mesto, kde pre chaotickú dopravu nikdy nikam neprídete včas, dotýkajúce sa…

Martin Hrnko 8 min. čítania
Kenské pobrežie - najkrajšie pláže a top hotely Kene Blog

Blog Kenské pobrežie - najkrajšie pláže a top hotely Kene

Afrika a pláže. Pri tomto spojení zrejme väčšine z vás napadne Zanzibar, Maurícius, Seychely, prípadne Kapverdy. Afrika však ponúka aj iné…

Matej Kolman 11 min. čítania
Deň Jamhuri v Keni

11

11:50

dec

2023

Keňa Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

12. december je veľmi dôležitý dátum pre Keňu. V tento deň v roku 1963 získala Keňa nezávislosť. Dovtedy bolo územie Kene pod nadvládou Veľkej Británie, keď bolo 23.…

Gepardy sú ohrozené

20

11:01

jan

2023

Keňa Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Čo vidieť, kým to nezmizne? Dominovať by na takomto zozname jasne mali zvieratá. Neustále totiž klesá šanca vidieť či geparda vo voľnej prírode. Ide o najrýchlejšie…