OSLO

Hlavné mesto Nórska leží na konci Oslofjordu a jeho tepnou je ulica Karl Johan so svojou živou pešou zónou. Okolo Vás je všade čulý ruch, zmes rôznych kultúr, ktorú môžeme vnímať ako potvrdenie otvorenej škandinávskej imigrantskej politiky. Po kratučkej aklimatizácii ste správne naladení na objavovanie skrytých pokladov hlavného mesta Nórska. Číslom jedna je určite Vigelandov park – časť mestského parku Frognerparken, ktorý je vlastne akousi galériou pod holým nebom. Autorom všetkých sôch je najznámejší nórsky sochár Gustav Vigeland. Ďalším zo svetoznámych umelcov, s ktorým sa môžete zoznámiť, je maliar Edvard Munch, zakladateľ expresionizmu, výber malieb ktorého je pre každého dostupný v centre mesta v Národnej galérii. Ak máte pocit, že Vám Munchovo dielo nie je známe, väčšine stačí jediný pohľad na najznámejší obraz Výkrik, ktorý Vás presvedčí o opaku.

Pozornosť návštevníkov vždy upúta aj mohutná moderná budova radnice, ktorá je napriek tomu, že ju niektorí ľudia prosto nemôžu vystáť, jedným zo symbolov mesta. Trošku ďalej od centra leží polostrov Bygdøy, ktorý je známy najmä tým, že tam sídlia viaceré jedinečné múzeá. Pre záujemcov múzeum vikinských lodí, ktoré ukrýva tri unikátne nálezy z oblasti Oslofjordu. Okrem samotných lodí sú tam aj drobné predmety, ktoré lode obsahovali. Určite Vás zaujme jemné rezbárske umenie starých majstrov. Prípadne múzeum Kontiki Thora Heyerdahla, ktoré je venované objavným plavbám tohto sympatického Nóra. Vidieť môžete lode Kon – Tiki, Ra II., ako aj množstvo predmetov, ktoré si Thor Heyerdahl zo svojich objavných ciest priniesol. Múzeum Fram skrýva výskumnú polárnu loď Fram. Nórske objavné výpravy smerovali rovnako do severských ako južných polárnych oblastí a práve Fram bol súčasťou viacerých z nich. Loď môžete dôkladne preskúmať odhora nadol, pozrieť si ako vyzerali kajuty, či nakuknúť do lodnej kuchyne. V Oslo si určite vyberie každý z Vás.

LILLEHAMMER

Dejisko zimných olympijských hier 1994 na severnom okraji najväčšieho nórskeho jazera Mjosa. Maličké mestečko, ktoré sa pred niekoľkými rokmi na chvíľku stalo najdôležitejším miestom na zemi... Aspoň pre milovníkov športu a pre Nórov o to viac, že Nóri sú športom vyslovene posadnutí. Uvidíte tu olympijské skokanské mostíky. Aj v prípade otázky, čo s olympijskou dedinou po skončení hier, to Nóri vyriešili spôsobom sebe vlastným a olympijskú dedinu nechali po olympiáde rozobrať a budovy nanovo postavili na iných miestach v Nórsku, kde dnes slúžia ako hotely či domovy pre dôchodcov. Mestečko Lillehammer si ponechalo svoj malomestský ráz a žije si ďalej svojím pokojným spôsobom života.

TROLLVEGGEN A TROLLSTIGEN

Stredné Nórsko je oblasťou, kde podľa nórskych príbehov žijú v lesoch trolovia. Sú to bytosti, ktoré sú pánmi týchto hustých a temných lesov a trolovia vystupujú skoro v každej nórskej ľudovej rozprávke. Preto sa dostávajú aj do miestnych názvov. Trolia stena, ktorá sa nachádza v doline Romsdalen, je 1 000 metrov vysoká zvislá stena, ktorá je snom asi každého horolezca, ale rovnako poteší oko ktoréhokoľvek turistu. Stena je súčasťou horského masívu Trolltindene. Trolia cesta je, naopak, neuveriteľným výtvorom človeka. Kľukatiaca cesta do kopca, ktorá v 11 ostrých zákrutách prekonáva výškový rozdiel cca 800 metrov, vyráža dych. Cestu slávnostne otvorili v roku 1936 po ôsmich rokoch stavby. Jej prírodnou okrasou je vodopád Stigfossen s výškou 320 metrov.

GEIRANGER

Najkrajší z úžasných nórskych fjordov. Má dĺžku 16 kilometrov a je práve ukončením väčšieho fjordu. Tieto uzučké koncové fjordy sú práve najkrajšie, takmer kolmo na ne sa vypínajú okolité steny hôr. Od miesta, kde Geiranger ústi do väčšieho fjordu, je to ešte 80 kilometrov k moru. Na špici fjordu je dedinka s menom Geiranger, ktorá má len necelých 300 obyvateľov, ale každoročne ju navštívi asi 700 000 návštevníkov. Najkrajší výhľad na známy vodopád Sedem sestier je z paluby vyhliadkovej lode, okolité kopce vypínajú do výšky a uprostred stien sú viaceré usadlosti, ktoré sa zaoberali napríklad aj pestovaním ovocia na miniatúrnych políčkach.

BERGEN

Miláčik všetkých návštevníkov Nórska. Druhé najväčšie mesto krajiny ako vystrihnuté z Legolandu učupené medzi siedmimi vysokými kopcami. So svojou polohou pri fjorde, drevenými hanzovnými domčekmi, rybím trhom aj čarovnou atmosférou bude Bergen ideálnym vyvrcholením celej cesty po Nórsku.

TRONDHEIM

Vlastnými obyvateľmi mesto vyhlásené za všestranne ideálne miesto na bývanie. Niet divu, veď tretie najväčšie mesto v Nórsku je sídlom obľúbenej univerzity, leží uprostred krásnej a divokej nórskej prírody pri Trondheimskom fjorde, poskytuje nespočet kultúrnych a športových príležitostí. Katedrála Nidaros na kopci uprostred mesta je najkrajšou katedrálou v Škandinávii a je postavená na mieste, kde pochovali Olafa Svätého. Mesto má bohatú históriu a bolo vôbec prvým hlavným mestom krajiny viažuce sa na prvých vikingských kráľov. Aj dnešní králi sú korunovaní, krstení a ich svadby sa konajú podľa tradície práve tu a nie v hlavnom meste Oslo. Katedrála Nidaros Vám ponúka viac ako iba svoj nádherný exteriér a interiér, prístupné sú aj krypty, vyhliadka z veže, prehliadka vo viacerých svetových jazykoch a ešte viac! Mesto podporuje športového ducha svojich obyvateľov, a tak pre nich nechalo postaviť jediný výťah pre cyklistov na svete na mieste, kde je kopec smerujúci k pevnosti Christiansten s krásnym výhľadom najstrmší. Atmosféru mesta dotvárajú farebné drevené domy lemujúce rieku Nidelva, ktoré slúžili v histórii ako doky. A taktiež rybári – čerstvé krevety, treska, údený losos... Ochutnáte?

LOFOTY

Súostrovie za polárnym kruhom je najkrajšou časťou celého Nórska. Typické rybárske dedinky s červenými, modrými, žltými a bielymi drevenými domčekmi sú to najfotogenickejšie, čo ste kedy videli. Sušené tresky prevesené na stojanoch na dvore, zelenomodré fjordy obklopené vysokými horami – to je scenéria, kvôli ktorej sa na Lofoty chodí.

TROMSO

Najväčšie mesto severného Nórska je bránou do rozľahlej oblasti nórskeho Laponska. Leží vo fjorde ako väčšina nórskych miest a najkrajší pohľad na mesto je z vyhliadky Storsneinen vo výške 421 m nad morom. Tu leží najsevernejšia univerzita na svete a najznámejšia pamiatka mesta - moderná Katedrála Severného ľadového oceánu. Tromso bolo východiskovým bodom pre všetkých objaviteľov Arktídy a dnes je významným prístavom pre nórske výletné lode. Prečítajte si viac o Tromso aj v blogu Rozprávkové Tromso.

PLAVBA NA HURTIGRUTEN

Tradičná nórska výletná loď je to najnórskejšie, čo na tejto ceste môžete zažiť. Nóri Hurtigruten milujú tak, že z jej plavby odvysielali dokument. Nonstop živý prenos z kamery nainštalovanej na kapitánskom mostíku sledovali počas celej dĺžky plavby tisíce Nórov namiesto celovečerného filmu. Každý Nór chce aspoň raz za život so svojou rodinou absolvovať celú trasu z Kirkenesu do Bergenu. Cestujúcim sa naskytujú nádherné pohľady z paluby na členité dramatické pobrežie.

NORDKAPP

Najsevernejší bod kontinentálnej Európy Nordkapp si každý milovník severu jednoducho musí odškrtnúť. Toto magické odľahlé miesto láka turistov a motorkárov z celého sveta, aby si vychutnali letné polnočné slnko na najodľahlejšom mieste Európy.

K

Európa  

Škandinávia, Veľká Británia, Škótsko, Nórsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3189 4555€
K

Polárne oblasti   Európa  

Špicbergy, Škandinávia, Špicbergy (NOR), Nórsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3311 3895€
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1887 2695€
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

2912 4160€
Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen Prémiový blog

Prémiový blog Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen

Hrdina severných polárnych oblastí. Dobrodruh, vedec, nudista, nositeľ Nobelovej ceny. Po stopách Fridtjofa Nansena som putoval od Osla cez…

Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania
Na konci Nórska v Kirkenese Kirkenes

Kirkenes Na konci Nórska v Kirkenese

Mestečko Kirkenes, kde 400 km za polárnym kruhom slnko nezájde za obzor 70 dní. Koniec nórskeho Laponska neďaleko ruských hraníc, kde sa akoby…

Robert Taraba 8 min. čítania