Do Nórska chodíme už desiatky rokov a sledujeme, ako sa nórska kuchyňa rozvíja. Oplatí sa nahliadnuť do jej špecialít.

Odporúčame ochutnať vynikajúceho nórskeho lososa, prípadne iné rybie špeciality. Jedli ste už sladkastý kozí syr či sobie mäso? Vyskúšate aj veľrybu? Na svoje si prídu aj znalci piva a žalúdky zahreje nórsky akvavit. 

Odporúčané reštaurácie v OSLO:

Lofoten Fiskerestaurant – Prémiová reštaurácie špecializovaná na tradičné nórske jedlá z rýb a darov mora. Je potrebné si tu spraviť dopredu rezerváciu. No zážitok z večere bude isto stáť za to.

Egon – Nórska reštauračná sieť, ktorú nájdete v celom Nórsku. Egon má menu so širokou paletou nórskych a európskych jedál. Isto si tu zamilujete výbornú rybaciu polievku, lofotskú tresku, nórskeho lososa, či zapekaný zemiak. No na svoje si prídu aj tí, ktorí majú radi steaky, pizzu, šaláty a výnimkou nie sú ani najmenší, pre ktorých je tu pripravené detské menu. Spôsob objednávania je jednoduchý a platí sa hneď na bare. Poviete číslo stola, vyberiete si jedlo a zaplatíte. Od baru odchádzate s vyplatenou objednávkou a nápojom. Vaše jedlo vám potom prinesú na stôl.

Skur 33 – Veľmi príjemná reštaurácia pod hradbami pevnosti Akershus v prístavnej časti oproti Aker brygge. Nájdete tu širšiu paletu jedál, no v reštaurácií si prídu na svoje hlavne priaznivci rýb a darov mora.

Restaurant Schrøder – Luxus tu nečakajte, no ak ste priaznivcom kníh od nórskeho spisovateľa Jo Nesba, tak určite toto miesto nevynecháte. Tradičné nórske krčmové jedlá, čapované pivo a jedinečná atmosféra z kníh tohto škandinávskeho autora. Vedeli ste, že do slovenčiny tieto knihy prekladá náš Jozef Zelizňák?

Odporúčané reštaurácie v BERGENE:

Rybí trh v Bergene – Slávny rybí trh v Bergene by ste rozhodne nemali vynechať. Okrem výberu čerstvých chladených rýb tu nájdete aj jedlá pripravované z čerstvých úlovkov z nórskych vôd. Treska, losos, krevety, kráľovské kraby, mušle, no tak isto aj veľryba. To všetko tu môžete ochutnať. Nevynechajte famóznu polievku z homárov. Na trhu predávajú aj nórske jahody, salámy z soba, losa a veľryby. Výber je naozaj široký. Najesť sa viete vonku v prístave, alebo alternatívou je aj príjemná krytá časť tržnice, kde sa nachádza aj informačné stredisko na poschodí.  

Bryggeloftet & Stuene Restaurant – Tradičná nórska reštaurácia, jedlá z rýb a darov mora, ale tak isto aj steak so soba, či veľryby. Bohatý výber vín z vínnej karty a atmosféra starej Hanzy, ktorá bude pre vás zážitkom.

Fløien Folkerestaurant – Večera s výhľadom na celý Bergen zo slávneho kopca Fløien. Výber rôznych tradičných, aj moderných jedál. Ochutnáte sobí steak?

Perla v TRONDHEIME:

Fagn - Michelinom ocenená výborná reštaurácia ponúkajúca desať či dvadsaťchodové jedlá pre skutočných fajnšmekrov. Odporúčame rezerváciu vopred. 

Tipy na reštaurácie v TROMSO:

Jedlo: (od lacnejšieho k drahšiemu)

Burgr (Skippergata 6a) – retro interiér, počítačový dekor, domáce hamburgre s hranolkami/cibuľovými krúžkami od cca 120NOK

Huken Pub (Strandgata 22) – obývačková atmosféra, hamburgre, veľké pečené zemiaky s oblohou, slané a sladké palacinky

Hotdog stánok Raketten – Stortorget - pivo a najznámejší hotdog v meste

Peppes Pizza – Stortorget 2, hlavne pizzové jedlá, slušné porcie za prijateľné ceny

EGON – Storgata 50 - prijateľné ceny a super jedlo, pestrý výber – ryby, mäso, šaláty, hamburgre, mexické… príjemný interiér

Precis Tapas - Storgata 36 – stredozemné aj nórske špeciality na spôsob tapas, syry, mäso (nakladané sobie kúsky), ryby, mušle menšie porcie

Bardus - Cora Sandels gate 4 – Bistro spojené s barom, tip – sobí stejk (Reindeer steak) so zelerovým pyré, klíčkami, brusnicami a omáčkou z červeného vína od 349,- NOK

Mathallen, Grønnegata 60 – moderný severský fine dining, originálne jedlá z miestnych ingrediencií, jednotlivo alebo ako 4-chodové menu

Bary v Tromso:

Ølhallen, Storgata 4 – najstaršia krčma v meste - Gullmack Pilsner – ležiak, Håkon- ťažšie pivo, Bayer - tmavé sladké pivo, Blanding: dve časti Bayer a jedna časť svetlá Pilsner rezané. 67 pív na pípe

Blå Rock, Strandgata 14 – burgre, pivo, občas živá hudba, rockerský podnik, rustikálny interiér

Tromsø Jernbanestasjon – krčma v štýle železničnej stanice, ktorú mesto nemá – Strandgata 33

The Edge Hotel - koktejl s výhľadom (drahšie) - Sky Bar na streche hotela 

Tipy na reštaurácie v SVOLVAERI:

Reštaurácia Bacalao (Svolvaer) – príjemná reštaurácia v centre mesta priamo v prístave ponúka širokú paletu jedál. Ak máte radi ryby, odporúčame výbornú rybaciu polievku, lofotskú tresku či famózne mušle. Pochutnať si môžete aj na výbornom hamburgeri či steaku.

Reštaurácia Du Verden Svolvær (Svolvaer) – štýlová reštaurácia umiestnená v prístave Svolvaer, ktorá ponúka výborné jedlá z tých najlepších a najčerstvejších surovín.

Odporúčané reštaurácie v LONGYEARBYENE:

Reštaurácia Huset - Nájdete ju v hornej časti mesta, v údolí, ktorého názov je srdce mesta. Dostanete sa sem autobusom, taxíkom alebo príjemnou polhodinová prechádzkou arktickou prírodou. Ak budete mať šťastie, máte možnosť po ceste stretnúť špicberské soby, polárne líšky a vzácne druhy vtákov. Prichádzame sem presne na hranicu zóny bezpečnej pred ľadovými medveďmi. Reštaurácia bola navrhnutá Jacobom Hansenom, ktorý bol tak isto architektom kina Colloseum v Oslo. Ťažobná spoločnosť Store Norske začala so stavbou v roku 1948 a v roku 151 bola stavba dokončená. Keď bola budova postavená slúžila na stretávanie vyššej vrstvy. Bola tu vybudovaná kaviareň, reštaurácia, ale aj klenotníctvo. Zakúpiť ste si tu mohli drobné občerstvenie, no tak isto tovar dovážaný z pevniny. Budova slúžila zároveň aj na rôzne kultúrne akcie, miesto stretnutí, rozhovorov, ale bolo tu vybudované aj kino. V súčasnosti sa tu nachádza bistro, reštaurácia a vínna pivnica. V bistre nájdete jednoduchšie, no veľmi dobré jedlá a výber čapovaných pív. Reštaurácia naopak ponúka špeciality a kuchárom zostavené výborné menu. Ochutnať by ste napríklad mali tresčie líčka, ku ktorým si môžete dať výborné víno zo širokého výberu až 15 tisíc fliaš, ktoré ukrýva vínna pivnica. Vychytávkou je, že v priebehu pracovného týždňa tu nájdete aj výhodné obedové menu. Na výber však máte iba jedno jedlo, ktoré každodenne pripravuje šéfkuchár miestnej reštaurácie. 

Reštaurácia Gruvelageret - Ďalšou veľmi originálnou a najštýlovejšou reštauráciou v Longyearbyen je reštaurácia Gruvelageret. Nachádza sa vysoko nad Longyearbyen v štvrti Sverdrupbyen. Menu, ktoré tu nájdete je zrejme veľmi podobné tomu, čo servírovali napríklad Nansenovi. Chceli by ste ochutnať veľrybu alebo tuleňa? Tak tu máte na to jedinečnú príležitosť.

Reštaurácie v Radisson Blu Polar Hotel (Longyearbyen) – Na hoteli nájdete hneď dve reštaurácie. V reštaurácii Nansen sa podávajú arktické špeciality a ázijská kuchyňa. V reštaurácii Barentz Pub & Spiseri sa podávajú nápoje a ľahšie jedlá. Z hotelovej reštaurácie si spolu s jedlom alebo nápojmi môžete vychutnať aj pôsobivý panoramatický výhľad na fjord.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Fløien Folkerestaurant

Fløien Folkerestaurant

Základná reštaurácia

Bergen, Nórsko

Večera s výhľadom na celý Bergen zo slávneho kopca Fløien. Výber rôznych tradičných, aj moderných jedál. Ochutnáte sobí steak?

Bryggeloftet & Stuene Restaurant

Bryggeloftet & Stuene Restaurant

Základná reštaurácia

Bergen, Nórsko

Tradičná nórska reštaurácia, jedlá z rýb a darov mora, ale tak isto aj steak so soba, či veľryby. Bohatý výber vín z vínnej karty a atmosféra starej Hanzy, ktorá bude pre vás zážitkom.

Rybí trh v Bergene

Rybí trh v Bergene

Základná reštaurácia

Bergen, Nórsko

Slávny rybí trh v Bergene by ste rozhodne nemali vynechať. Okrem výberu čerstvých chladených rýb tu nájdete aj jedlá pripravované z čerstvých úlovkov z nórskych vôd. Treska, losos, krevety, kráľovské kraby, mušle, no tak isto aj veľryba. To všetko tu môžete ochutnať. Nevynechajte famóznu polievku z homárov. Na trhu predávajú aj nórske jahody, salámy z soba, losa a veľryby. Výber je naozaj široký. Najesť sa viete vonku v prístave, alebo alternatívou je aj príjemná krytá časť tržnice, kde sa nachádza aj informačné stredisko na poschodí.  

Restaurant Schrøder

Restaurant Schrøder

Základná reštaurácia

Oslo, Nórsko

Luxus tu nečakajte, no ak ste priaznivcom kníh od nórskeho spisovateľa Jo Nesba, tak určite toto miesto nevynecháte. Tradičné nórske krčmové jedlá, čapované pivo a jedinečná atmosféra z kníh tohto škandinávskeho autora. Vedeli ste, že do slovenčiny tieto knihy prekladá náš Jozef Zelizňák?

Lofoten Fiskerestaurant

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Lofoten Fiskerestaurant

Oslo
Nórsko

Prémiová reštaurácie špecializovaná na tradičné nórske jedlá z rýb a darov mora. Je potrebné si tu spraviť dopredu rezerváciu. No zážitok z večere bude isto stáť za to.

Rezervovať
Skur 33

Skur 33

Základná reštaurácia

Oslo, Nórsko

Veľmi príjemná reštaurácia pod hradbami pevnosti Akershus v prístavnej časti oproti Aker brygge. Nájdete tu širšiu paletu jedál, no v reštaurácií si prídu na svoje hlavne priaznivci rýb a darov mora.

Egon

Egon

Základná reštaurácia

Oslo, Nórsko

Nórska reštauračná sieť, ktorú nájdete v celom Nórsku. Egon má menu so širokou paletou nórskych a európskych jedál. Isto si tu zamilujete výbornú rybaciu polievku, lofotskú tresku, nórskeho lososa, či zapekaný zemiak. No na svoje si prídu aj tí ktorí majú radi steaky, pizzu, šaláty a výnimkou nie sú ani najmenší pre ktorých je tu pripravené detské menu. Spôsob objednávania je jednoduchý a platí sa hneď na bare. Poviete číslo stola, vyberiete si jedlo a zaplatíte. Od baru odchádzate s vyplatenou objednávkou a nápojom. Vaše jedlo vám potom prinesú na stôl.

K

Európa  

Škandinávia, Veľká Británia, Škótsko, Nórsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3379 4505€
K

Polárne oblasti   Európa  

Špicbergy, Škandinávia, Špicbergy (NOR), Nórsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3350 3895€
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2146 2525€
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

3434 4906€
Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen Prémiový blog

Prémiový blog Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen

Hrdina severných polárnych oblastí. Dobrodruh, vedec, nudista, nositeľ Nobelovej ceny. Po stopách Fridtjofa Nansena som putoval od Osla cez…

Ľuboš Fellner 21 min. čítania
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 46 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania
Na konci Nórska v Kirkenese Kirkenes

Kirkenes Na konci Nórska v Kirkenese

Mestečko Kirkenes, kde 400 km za polárnym kruhom slnko nezájde za obzor 70 dní. Koniec nórskeho Laponska neďaleko ruských hraníc, kde sa akoby…

Robert Taraba 8 min. čítania