Maximálna povolená váha do lietadla je 20 kg do batožinového priestoru a 7 kg príručná batožina. Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Odporúčame si zobrať jeden kufor či tašku, ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou po meste. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.), aj tekutiny do kufra.

Oblečenie: Závisí, samozrejme, od typu dovolenky, na ktorý sa chystáte. Inak sa zbalíte na trek do hôr Jotunheimenu, inak na mestskú dovolenku v Oslo či dobrodružstvo na Špicbergoch. Pripravte sa na to, že idete na sever Európy. Keď zasvieti slnko, môže byť cez 20 stupňov, keď sa ochladí, teplota bude klesať k 10 stupňom. V Nórsku býva v lete príjemne, no normálne je premenlivé počasie. V Nórsku neexistuje zlé počasie, ale iba zle oblečený turista. Keď sa budete riadiť týmto pravidlom, nič vás neprekvapí. Do batožiny si pribaľte aj turistické nohavice, nepremokavú bundu, pohodlné tričká, športovú flísovú bundu. Samozrejmosťou je aj ľahká turistická obuv. Otužilcom, ktorí sa chcú okúpať na najkrajších plážach Nórska, by nemali v batožine chýbať ani plavky. Nezabudnite si však zbaliť aj pohodlné a pekné oblečenie do mesta a lepších reštaurácií.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, nabíjačka a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablety, mp3 prehrávače, powerbank) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.