AKO SA ZBALIŤ DO DŽIBUTSKA

Pri balení sa do Džibutska myslite na to, že idete do krajiny, kde zvykne byť horúco. V zime sú tu priemerné teploty okolo 26-28 °C a cez leto teploty vystreľujú do blízkosti 40 °C. To všetko ovplyvní váš šatník a veci, ktoré by ste si so sebou mali vziať. Vezmite si so sebou preto jedny dlhé nohavice, ktoré však budú vzdušní, nie príliš hrubé. Džibutsko je predsa len konzervatívna, moslimská krajina a takto aspoň budete pripravení. Môžete tu samozrejme fungovať aj v krátkych nohaviciach, najmä keď pôjdete na výlet do púšte a mimo hlavného mesta do prírody. Vezmite si aspoň dvoje. Na oblečenie sa vám hodia krátke tričká alebo košele s krátkym rukávom. Budete sa potiť, myslite na to a tak pokojne zužitkujete jedno tričko či košeľu na deň. Ženy by nemali so sebou brať vyzývavé oblečenie, krátke sukne, obtiahnuté legíny, veľké výstrihy, ale radšej zvoliť konzervatívnejšie oblečenie. Nech je z ľahkých materiálov, svetlých farieb a baľte sa do leta. Podvečer je výhodné mať dlhšie rukávy aj kvôli hmyzu.

Na obutie sa hodia jednoduché topánky v ktorých budete kráčať mestom. Na zahodenie nie sú ani sandále či šľapky. Pokojne si pribaľte aj plavky, ak budete bývať v luxusnejšom hoteli, môžete sa okúpať v bazéne a potom samozrejme Džibutsko má aj svoje vlastné pláže či rezorty.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Pribaľte si do batožiny aj repelent na odpudzovanie hmyzu, tabletky proti malárii, opaľovací krém s vysokým faktorom, pretože v krajine je počas roka pomerne horúce počasie, pokrývku hlavy.

Džibutsko má rovnaké zásuvky ako používame doma, tak netreba ani adaptér. Ak však máte so sebou viacero vecí na nabíjanie, vezmite si rozdvojku, aby ste si mohli všetko bez problémov nabiť.

BATOŽINA V LIETADLE

Odporúčame max. 10-15 kg batožiny na osobu (batožina do lietadla je limitovaná na 20 kg/osoba). Nechajte si priestor na darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Ak by ste niečo zabudli, nemusíte sa vôbec strachovať. Na mieste dostanete kúpiť väčšinu vecí, čo by ste mohli potrebovať.  

Vezmite si teda jeden kufor alebo cestovnú tašku + malý ruksak ako príručnú batožinu na palubu lietadla, ktorý využijete aj do mesta a na výlety. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky vrátane externých nabíjačiek tzv. power-bank

Ostré predmety a nádoby s tekutinami, ktoré majú objem viac ako 100 ml (napr. krémy, fľašky s vodou a pod.), si počas leteckého presunu odložte do veľkej batožiny, nakoľko by Vám ich na bezpečnostnej kontrole v príručnej batožine našli a z bezpečnostných dôvodov odobrali. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Toto Vám pomôže prekonať prvé dni krízy a čakanie na batožinu. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3621 4260€
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

18 dní

Trvanie

6585
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

27.11. → 14.12.

náročnosť

18 dní

Trvanie

10560
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

22 dní

Trvanie

7720
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 24 min. čítania