ALEXANDRIA

Alexandria je egyptským unikátom a návšteva krajiny by bez toho, aby sme Alexandriu videli a pochopili, nebola nikdy kompletná. Vyberieme sa na sever krajiny, tam kde sa mohutná Nílska delta dotýka Stredozemného mora a objavíme miesto, ktoré nechal založiť samotný Alexander Veľký počas svojho nesmrteľného ťaženia. Od týchto dôb sa tu miešala história sveta. Ptolemajovci postavili slávny maják na ostrove Faros, ktorý sa prebojoval až medzi sedem starovekých divov sveta a vdýchli dušu aj slávnej Alexandrijskej knižnice z 3. storočia p.n.l. Na vrchole svojej slávy obsahovala viac než 700 000 zvitkov s učením najmúdrejších ľudí svojej doby. Ak by sa dnes tieto veci zachovali, ako civilizácia by sme sa dokázali posunúť ďalej.

V Alexandrii sa zastavili Rimania, poznala Caesara, Kleopatru, Marka Antónia aj prvých kresťanov, ktorí neskôr sformovali dôležitú koptskú cirkev. Alexandria nás privíta unikátnymi katakombami. Sú jediné svojho druhu v celom Egypte a po nich sa prejdeme pevnosťou Qait Beya z mameluckého obdobia s kameňmi, ktoré kedysi tvorili slávny maják. Alexandria je miesto spomienok, miesto, kde sa mieša nostalgia európskych čias s arabským chaosom dneška. Legendárna promenáda Corniche je posiata kaviarničkami, starými fasádami domov a káva či čaj s výhľadom na more patrí k zážitkom, ktoré jednoducho musíte absolvovať. Ochutnáme tu ryby zo Stredozemného mora, pozrieme si najkrajšiu mešitu mesta, ktorú projektovali Taliani a neodídeme bez toho, aby sme si vychutnali najlepší mangový džús z čerstvého ovocia. Alexandria je len začiatok, no Egypt sa cez ňu poriadne vpíja pod kožu.

KÁHIRA

Víťazná Káhira. Matka miest, kolíska civilizácii a mesto na Níle, ktoré nikdy nespí. Najväčšie mesto Afriky nemá konca ani kraja. Najlepšie to pochopíte priamo na historickej Citadele na pahorku Mukattam, kde sa viac než 600 rokov varili dejiny celého Egypta. Miesto, ktoré založil bojovník Salah ad-Dín, zdedili Mameluci, Osmani a dnes sme dediči my všetci, pretože sa do sem vyberie každý, aby sa pozrel na nekonečnosť obrovskej Káhiry. Alabastrová mešita so svojou krásnou výzdobou je čerešničkou na torte tohto miesta. Káhira v sebe spája najkrajšie islamské stavby, medzi ktorými vyniká mešita Sultána Hassana zapísaná v UNESCO, ale aj orientálne uličky v bazárovej štvrti Khan el-Khalili. Tu prežijete svoj sen Tisíc a jednej noci pri nakupovaní, zjednávaní či posedávaní v najstaršej kaviarničke krajiny, kde si vychutnáte egyptskú ahwu.

Islamská Káhira je to súbor pamiatok tak bohatých, že ich neobjavíte ani za niekoľko dní. Počuli ste už o mestách mŕtvych? Káhira je skladačka mnohých svetov a tak nazrieme aj do kresťanskej štvrte, kde žijú kresťanskí Kopti. Ich kostoly patria k najstarším v meste a spájajú v sebe príbehy Krista, ktorý sa tu zastavil. Ani to ešte nie je všetko, pretože Káhira má aj jedno z najfascinujúcejších múzeí sveta, a teda Egyptské múzeum priam prešpikované pokladmi, ktoré poznáte z kníh aj dokumentov. Tu uvidíte na vlastné oči zlatý poklad Tutanchamóna, najslávnejšie múmie, sarkofágy a budete cestovať v čase. Káhira je svet, ktorý nás pohltí a ukáže nám svoje krásy pretkané Orientom.

PYRAMÍDY A SFINGA

Čo si prvé predstavíte pod Egyptom? Budú to pyramídy, však? Vôbec sa tomu nikto nečuduje, pretože Egypt si naozaj právom vyslúžil prezývku „krajina pyramíd“. Vychutnáme si okolie Káhiry posiate pyramídami. Uvidíte, že ich tu je o mnoho viac, než ste si doma mysleli! Gízu pozná každý, ale my sa vyberieme na miesto, kde sa tvorili dejiny pyramíd a kde nájdeme dvojicu pyramíd starších, než slávna Chufuova pyramída. Budete toto miesto milovať rovnako ako aj my. Sakkára dala svetu prvú stupňovitú pyramídu, a teda sa zoznámite s Džosérom aj jeho dvorným architektom Imhotepom. Ako takáto pyramída vznikla a koľko hrobiek sa v prachu a piesku Sakkáry nachádza? Najznámejšie pyramídy čakajú v Gíze. Stoja hrdo tisíce rokov a teraz si ich dokonalo vychutnáte. Chufuova pyramída je najvyššia, Chefrénova má ešte zvyšok pôvodného obalu a Menkaureho je najmenšia, hoci stále monumentálna. Toto všetko budete vedieť, no dozviete sa toho oveľa viac. Byť v Gíze je obrovským zážitkom. Akoby na vás padali dejiny sveta a vy len stojíte a neviete sa vynadívať. Zlatým klincom Gízy je tajomná Sfinga so svojimi tajomstvami, ktoré nevyzradila ani Napoleonovi, ktorý sa pod ňou zastavil. Prezradí ich nám?

ASUÁN

Asuán je jedno z najkrajších miest Egypta, pretože ho sudičky obdarovali unikátnou polohou. Leží na brehu mohutného Nílu a mieša sa v ňom Arábia s čiernou Núbiou. Žiadne iné mesto Egypta nemá v sebe takú auru ako práve Asuán. Kedysi sa tu vyrábali obelisky, vzácna žila a granit putovali stovky kilometrov na sever aj na výstavbu pyramíd a dnes si žije svojim bazárovým životom. Práve tu nakúpite najkvalitnejší ibištek, čierne korenie, škoricu, kardamón, čaje a iné orientálne drobnosti. Vždy zjednávajte, pretože tunajší obchodníci majú zjednávanie v krvi a bez tohto divadla by ste boli ukrátení o zážitok. Asuán vás pozve na Níl, do tradičnej loďky zvanej feluka, akú poznali ešte faraóni. Bez motora len s pomocou vetra sa vyberieme na pokojnú plavbu za najkrajšími saharskými dunami v okolí mesta. Ruina kresťanského kláštora, zapadajúce slnko, pieskové duny nasvietené pre fotografov, ťavy a totálna pohoda. Presne pre toto budete Asuán milovať. Večer mesto nejde spať, ale vleje život do svojich bazárových ulíc. Kaviarničky plné ľudí, vôňa vodnej fajky, čaju, grilovanej kefty a aróma korenín.

ABU SIMBEL

Púštnou cestou sa vyberieme na juh, na hranicu starovekého Horného Egypta. V blízkosti obratníku Raka asi 60 km od sudánskych hraníc znovu objavíme monumentálne dielo z vrcholného imperiálneho obdobia Novej Ríše. Štyri gigantické sochy Ramzesa II. v  priečelí Slnečného chrámu sú len predzvesťou toho, čo na nás čaká vnútri. Chrám bol postavený tak, aby v deň Ramzesových narodenín dopadali slnečné lúče do vzdialenej svätyne (62 m od priečelia). Vo vnútri vás čaká fantastický príbeh Ramzesa II. bojujúceho proti Chetitom v slávnej bitke pri Kádeši. Pár desiatok metrov od hlavného chrámu stojí aj krásny malebný chrám, ktorý nechal Ramzes II. postaviť pre svoju obľúbenú manželku Nefertari. Sú krásnym príkladom dômyselnej architektúry z pred 3 300 rokov a zároveň sú aj svetovým unikátom, pretože nechýbalo veľa a ľudstvo by o ne prišlo. Našťastie sa však podarilo chrámy zachrániť pred obrovskou Násirovou priehradou a za podpory UNESCO ich za niekoľko rokov preniesli kamienok po kamienku. Ak by sme vám to nespomenuli, sú také dokonalé, že by ste si to azda ani nevšimli.

LUXOR

Luxor je legenda a symbol Egypta podobne ako pyramídy a je len málokto, kto by chcel na ceste Egyptom toto unikátne miesto vynechať. My si ho na našej ceste perfektne užijeme od skorého rána až po západ slnka, pretože tu jednoducho stále máte čo robiť. Luxor to boli kedysi staroveké Téby, hlavné mesto Egypta. Vyberieme sa na západný breh, ktorý je posiaty pamiatkami viac centrum Atén a kamkoľvek sa pozriete budete vnímať slávne ruiny. Pozriete si ich najprv pri východe slnka z balóna? Získate tak predstavu o krásnej krajine aj o veľkoleposti Luxoru. Čakajú tu na vás Memnonové kolosy a za nimi Údolie kráľov, kde Howard Carter objavil neporušenú hrobku faraóna Tutanchamóna. Nielen to, objavíte tu ďalšie krásne hrobky posiate maľbami, hieroglyfmi, tajomnom či kamennými sarkofágmi. Nezdá sa vám, že aj hora nad hlavou pripomína pyramídu?

Chrám kráľovnej Hatšepsut v Deir el-Bahrí skrýva príbeh udatnej panovníčky, ale aj unikátnosť architektúry aká nemá v Egypte páru. Západný a východný breh Luxoru od seba oddeľuje Níl, no obe miesta sú akoby z iného sveta. Východný breh dnes zdobí okázalý chrám v Karnaku vybudovaný pre Amona. Dovedú nás k nemu zvláštne sfingy s baraními hlavami a veľkoleposť chrámu v nás prebudí bázeň k veľkej kultúre. Obrovský chrámový komplex má takmer 405 hektárov a desiatky faraónov ho stavalo stovky rokov. Stĺpy, ktoré tu uvidíte, vás nenechajú chladnými. Krásne zákutia nasiaknuté históriou, obelisky, kamenný skarabeus a najkrajšie fotografie komplexu. Karnak patrí k vrcholom egyptskej cesty. Večer, keď na mesto padne tma, naskočíte na káleš a necháte sa unášať orientálnym mestom alebo si vychutnáte sahlep s výhľadom na chrám. Luxor je jeden veľký zážitok.

HURGHADA

Známe letovisko na brehu Červeného mora. Hurghada je dnes synonymom oddychu a tunajšie rezorty vám všetko do bodky splní. Môžete si zaplávať v mori, užiť si bazén, masáže, hammam či wellness, no ak máte stále v sebe akčného ducha, tak naskočte na štvorkolky a vyberte sa do púšte. Túžite sa potápať alebo šnorchlovať na najkrajších miestach? Žiaden problém, Hurghada vám aj v tomto ukáže, že naozaj patrí na mapu sveta.

K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

1950 2785€
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2027 2385€

Detské zľavy

Dovolenka Egypt - maximálne poznanie  s deťmi
F

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2565
K

Tunisko, Egypt

27.07. → 09.08. +4 termíny

náročnosť

14 dní

Trvanie

2704 4160€
Najunikátnejšie hotely sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.) Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.)

Káhire sa hovorí aj Matka sveta, a keď sa prechádzate jej ulicami, či obdivujete najväčšie pamiatky, ktoré práve tu história zanechala, pochopíte…

Miroslava Dlhá 11 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 1.) Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 1.)

Afrika ako kolíska ľudstva. Egypt ako domov najstaršej civilizácie. Káhira ako srdce Egypta. A musím sa priznať, že táto krajina sa stala mojou…

Miroslava Dlhá 10 min. čítania
Múzeum mumifikácie

08

13:38

apr

2024

Egypt Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Múzeum mumifikácie sa nachádza severne od Luxorského chrámu na nábreží Nílu. Je to jedno z najvýznamnejších egyptských múzeí venovaných umeniu staroegyptskej mumifikácie…

Luxorské múzeum

08

11:29

apr

2024

Egypt Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Pre tých, ktorí majú radi múzeá a zavítajú do Horného Egypta, je Luxorské múzeum starovekého egyptského umenia tým pravým miestom. Veľkolepé chrámy Luxoru alebo Théb,…