Strava v Izraeli a Palestíne predstavuje tradičný pohľad do rozmanitej kuchyne Blízkeho Východu. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie jedlá patrí šawarma a falafel. Kým šawarma pripomína kebab, ktorý poznáme z našich končín, teda tenučké kúsky mäsa, ktoré sa narežú do chlebovej placky, pridá sa zelenina s omáčkou a máte v rukách gastronomický poklad. Všade ju robia trošku odlišne, všade majú svoj „rodinný recept“ a tak hoci ste ju už raz ochutnali, skúste to znovu a uvidíte tú rozmanitosť. Falafel sú obľúbené guľôčky z cíceru, ktoré sa vytvarujú do želanej podoby a vhodia sa do rozpáleného oleja. Aj on sa podáva často v placke so zeleninou. Najlepší falafel na svete nájdete práve v týchto končinách! Určite ochutnajte aj hummus, ktorý si zamilujete. Ide o zmes cíceru a tahíni (sezamová pasta) a nebudete veriť, že môže byť hummus tak dobrý, ako ochutnáte tu. Hummus je často súčasťou tzv. mezze, teda predjedla, ktoré nájdete najčastejšie v arabských končinách. Mezze môže pokryť celý stôl, pretože fantázii sa medze nekladú a medzi mezze nájdete už spomínaný hummus, alebo baklažánovú pastu baba ganúš, sezamovú tahini, rôzne druhy zeleniny, šalátov či čerstvý jogurt. Mezze je zážitkom miestnej gastronómie. Pre Izrael je typickým sendvičom Sabich, placka naplnená tahini, baklažánom, vajcom, hummusom a zeleninou. Palestínčania sú zase hrdí na svoje mäsové jedlá akými je Musakhan, kúsky kuracieho mäsa na korení sumak s cibuľkou. Je národným jedlom Palestíny. Zahanbiť sa však nedá ani Kofte, mleté jahňacie mäso alebo Mandi s ryžou a dusenou jahňacinou. Palestína je aj o sladkých dezertoch a najlepší aký tu nájdete je Kanafeh, dezert, kde sa mieša tradičný syr z Náblusu s malými, sladkými rezancami, orieškami aj medom. Ochutnajte aj typickú baklavu alebo ryžový puding Mehallabi. Medzi zaujímavé a chutné jedlá patrí aj tzv. Petrova ryba, grilovaná tilapia, ktorá sa dá ochutnať na brehu Genezaretského jazera.

Ak by ste radi skúsili aj košér jedlo, tak v Izraeli to nie je žiadnym veľkým problémom. Nájdete tu aj obrovský výber medzinárodnej kuchyne. Strava je tu drahšia ako u nás a preto počítajte, že za obed alebo večeru zaplatíte v priemere 15 – 40 EUR. Jedlo na ulici v stánku a streetfood vyjde na cca 5-10 EUR.

Nápoje v Izraeli či Palestíne nájdete rôzne od alkoholických až po čerstvé, ovocné džúsy, ktoré sú prudko návykové. Medzi najchutnejšie patria džúsy z granátových jabĺk, alebo grepové džúsy, no nájdete ich tu viacero druhov. Obľúbeným nápojom je aj jogurt Ayran, ktorý sa zmieša s vodou a soľou a hodí sa výborne práve k mäsu. Ochutnajte aj tradičnú arabskú kávu s pridaným kardamónom a výborný čaj s čerstvou vetvičkou mäty. Ak radi skúšate alkoholické nápoje, tak skúste Arak s príchuťou anízu alebo si dajte palestínske pivo Taybeh či izraelské pivo Goldstar či Maccabi. Produkuje sa tu aj víno a tie najzaujímavejšie pochádzajú z Golanských výšin. Vodu vo fľašiach nájdete všade a vodu z vodovodných kohútikov nepite. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpte a väčšinu vecí konzumujte až po tepelnom spracovaní.

Aj najväčší gurmáni budú nadšení, pretože Izrael je rozhodne gastronomickým zážitkom. Máme vybrané veľmi kvalitné reštaurácie, ale aj overené stánky na ulici.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám odporúčime tie najlepšie reštaurácie a bary.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Izraeli a Palestíne:

Rosemary (Nazaret) – HaGalil St 1, near Mary´s Well, Nazareth, Israel – Reštaurácia číslo 1 v celom Nazarete sa nachádza v tesnej blízkosti známej Studne Panny Márie v centre starého mesta (len pár desiatok metrov od hotela Rimonim). Má veľmi príjemné priestory a z predjedla tu ochutnajte šalát so syrom Haloumi alebo šalát Tabouleh. Chybu nespravíte pri kurati na rozmaríne alebo pri rybách, ktoré tu pripravujú vynikajúco. Ochutnať tu môžete aj lokálne vína.

Tishreen (Nazaret) - 56 El-Bishara | HaMaayan Square, Nazareth 1622056, Izrael – Podobne ako Rosemary aj reštaurácia Tishreen sa nachádza neďaleko Máriinej studne, no je o čosi drahšie, než Rosemary. Ponúka na výber blizkovýchodnú, ale aj európsku stravu, prípadne fúziu medzi nimi. Luxusné prostredie je skvelým ťahákom, no zláka vás sem aj azda najlepšia jahňacina celého Nazaretu, perfektné mezze a arabská „pizza“ Muhammar s kuracím mäsom a cibuľkou.

Rooftop (Jeruzalem) - King Solomon 11 | Mamilla Hotel, Jeruzalem 94182, Izrael – Chcete si v Jeruzaleme užiť kúsok márnivého luxusu? Vyberte sa do hotela Mamilla a nechajte sa vyviesť na jeho strechu do reštaurácie Rooftop. Už len kvôli tomu perfektnému výhľadu na hradby a vežičky starého mesta sa to oplatí a to nehovoríme o jedle. V ponuke sú jedlá lokálnej aj medzinárodnej kuchyne, ktorých prevedenie na tanieri ja samostatným zážitkom. Ochutnajte husaciu pečienku s kapustou a lokálnym korením zataar a napokon si dajte jahňacie kotlety alebo čerstvo vylovené ryby. Za večeru zaplatíte cca 30-60 EUR. Ak nechcete jesť, večerný drink na streche bude sám o sebe dokonalým zážitkom.

Arabesque Restaurant, Hotel American Colony (Jeruzalem) – American Colony, Nablus Road, Jeruzalem, Izrael – Ak chcete spojiť dokonalú gastronómiu s patinou históriou, tak snáď v celom Jeruzaleme nenájdete lepšie miesto ako legendárny hotel American Colony, v ktorom spalo toľko známych ľudí, že dojete svoje jedlo, kým ich všetkých vymenujú. Nádych starých príbehov je ešte zakliaty v jeho stenách a ak sa sem prídete najesť, môžete sa tešiť na arabské, izraelské aj medzinárodné jedlá. Kura na orieškoch, grilovaná pražma alebo jahňacie kotletky? Nesnívajte, zastavte sa tu a perfektne sa najedzte!

Falafel za Damašskou bránou (Jeruzalem) - Radi by ste ochutnali vynikajúci faláfel priamo na ulici v streetfood stánku? Vojdite do starého mesta Damašskou bránou, kráčajte nadol ulicou a takmer na jej konci sa pozrite do pravej strany. Nájdete tam maličký podnik, kde robia prakticky len faláfel. Lepší ste ešte nejedli!

Austrian Hospice (Jeruzalem) - 37 Via Dolorosa | Muslim Quarter, Jeruzalem 9762637, Izrael – Nenápadné miesto, ktoré mnohí obídu bez povšimnutia, pretože leží na rohu ulice, ktorá sa križuje v Krížovou cestou hneď vedľa 3. a 4.zastavenia. Vojdite za mohutnú bránu a pomaly, ale isto sa ocitnete v Rakúskom hospici, kde sídli zaujímavá reštaurácia. Majú tu skvelú viedenskú kávu, Wienerschnitzel (a iné dobroty), ale aj dokonalú Sacherovu tortu. A čerešnička na torte? Perfektný výhľad na starý Jeruzalem.

Gatsby Cocktail Room (Jeruzalem) - Rehov Hillel 18, Jeruzalem 9458118, Izrael  – Zážitok v podobe perfektného baru? Gatsby je TOP miestom celého Jeruzalemu, kde si doprajete po celom dni nielen skvelý drink, ale aj atmosféru zabudnutých 20. rokov 20. storočia. Cestovanie v čase s pohárikom v ruke. Môžete sa tu aj najesť, ale radíme vám, skočte sem len na kokteily, ktoré v celej krajine nikto neprekoná. Otvárajú ho denne od 18:00 a záverečná prichádza v noci o 1:00.

Jafar Sweet´s (Jeruzalem) - Beit HaBad St 40, Jerusalem, Izrael – Malá, nenápadná cukráreň v starom Jeruzaleme patrí k pokladom. Kráčajte okolo nej a ak si všimnete, že vo výklade leží obrovský kus Knafeh, vojdite dnu, objednajte si jednu porciu dokonalého dezertu a vychutnajte si ho s domácimi. Najlepší dezert Jeruzalemu na kultovom mieste.

Trhovisko Machane Yehuda – Milujete trhoviská a radi sa nimi túlate nielen kvôli atmosfére, ale aj kvôli ľuďom, tovaru či dobrému jedlu? Jedno z najznámejších trhovísk celého Jeruzalema leží v novom meste a sľubuje zážitok chutí. Na svojom mieste už pôsobí od roku 1928 a prelínajú sa tu arabské aj izraelské reálie. Ochutnajte tu baklažánový Sabich, skvelý falafel, shawarmu, hummus alebo rôzne mezze.

The Tent Restaurant (Betlehem) - Shepherds' Field Street | Shepherds' Valley Village, Beit Sahour 972, Palestine – Ak sa zatúlate do Betlehemu, tak hneď vedľa známych Pastierskych polí (Beit Sahour) nájdete príjemný podnik The Tent s výhľadom na okolitú krajinu a s vynikajúcim palestínskym jedlom. Táto reštaurácia ponúka vynikajúce mezze, arabské predjedlá, ktoré prekvapia svojou rozmanitosťou. Kura s jemným nádychom cesnaku ako hlavné jedlo, je už len príjemný bonus!

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Arabesque Restaurant
Arabesque Restaurant

Štýlové reštaurácie

Arabesque Restaurant

Jeruzalem
Izrael

Ak chcete spojiť dokonalú gastronómiu s patinou histórie, tak snáď v celom Jeruzaleme nenájdete lepšie miesto ako legendárny hotel American Colony, v ktorom spalo toľko známych ľudí, že dojete svoje jedlo, kým ich všetkých vymenujú. Nádych starých príbehov je ešte zakliaty v jeho stenách a ak sa sem prídete najesť, môžete sa tešiť na arabské, izraelské aj medzinárodné jedlá. Kura na orieškoch, grilovaná pražma alebo jahňacie kotletky? Nesnívajte, zastavte sa tu a perfektne sa najedzte!

Rooftop Restaurant
Rooftop Restaurant

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Rooftop Restaurant

Jeruzalem
Izrael

Chcete si v Jeruzaleme užiť kúsok márnivého luxusu? Vyberte sa do hotela Mamilla a nechajte sa vyviesť na jeho strechu do reštaurácie Rooftop. Už len kvôli tomu perfektnému výhľadu na hradby a vežičky starého mesta sa to oplatí, a to nehovoríme o jedle. V ponuke sú jedlá lokálnej aj medzinárodnej kuchyne, ktorých prevedenie na tanieri ja samostatným zážitkom. Ochutnajte husaciu pečienku s kapustou a lokálnym korením zataar a napokon si dajte jahňacie kotlety alebo čerstvo vylovené ryby. Ak nechcete jesť, večerný drink na streche bude sám o sebe dokonalým zážitkom.

Rezervovať
K

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

3146
K

Ázia  

Palestína, Izrael


náročnosť

6 dní

Trvanie

1964
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

4395
B

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

6694
Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Najväčší európsky cestovateľ Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem Prémiový blog

Prémiový blog Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem

Jeruzalem je nevyčerpateľné mesto. Má v sebe všetko od príbehov, legiend, histórie, turbulencií až po niečo neopísateľné a podmanivé. Jeruzalem je…

Za múrmi Jeruzalema: Olivová hora a Betlehem Betlehem

Betlehem Za múrmi Jeruzalema: Olivová hora a Betlehem

Po celodennej prehliadke Jeruzalema sa vydávame za jeho stredoveké múry spoznať aj nemenej dôležité okolie. Už počas prehliadky Chrámovej hory sme…