Počas cesty do Izraelu treba myslieť na špecifiká, ktorú túto krajinu sprevádzajú. Na Blízkom Východe panuje počas väčšiny roka pomerne príjemné počasie. Ak sa sem vyberiete v lete, čakajte horúčavy a suché teplo, zatiaľ čo v zimných mesiacoch a častokrát aj na jar bude ešte chladno. Január či február môže byť v Jeruzaleme chladný a využijete aj bundu, zatiaľ čo na juhu v Eilate sa pri lepšom počasí viete okúpať v Červenom mori. Izrael nie je veľký, ale má svoje regionálne rozdiely. Myslite na to pri balení podľa toho, kedy sa do regiónu vyberiete.

Myslite aj na to, že Izrael je krajina s odlišnou kultúrou aj náboženstvom a tak sa treba prispôsobovať miestnym pomerom, čo je znakom rešpektu a úcty. Týka sa to najmä Jeruzalemu, ktorý je prešpikovaný svätými miestami a oblečenie preto zvoľte konzervatívnejšie a slušnejšie. Dlhé nohavice alebo tričko s krátkym rukávom je v poriadku, ale neberte si do Jeruzalemu tielka, príliš krátke nohavice či krátke sukne. Pre ženy odporúčame aj jednu šatku na prekrytie prípadných odhalených ramien či výstrihu počas návštevy v kostoloch či chrámoch. Zahaľovať si vlasy netreba, ale niektoré ortodoxné kostoly tiež vyžadujú počas návštevy u žien zahalené vlasy a na to sa tiež hodí spomenutá šatka.

Zoberte si so sebou voľné, teplé nohavice, krátke nohavice, tričká alebo košele s krátkym rukávom, jeden pulóver alebo sveter (najmä ak cestujete na jar či koncom jesene) a na obutie šľapky, sandále a jedni pevnejšie topánky, ktoré sa vám zídu najmä v mestách. 

Dôležité upozornenie: Ak cestujete v mesiacoch november – marec, pripravte sa a zbaľte tak, že bude počas dňa veľmi príjemné počasie, no večer môžu v niektorých oblastiach klesnúť teploty pokojne aj na 5 stupňov a bude chladno. V týchto termínoch môžete využiť aj teplú bundu, čiapku a vhodné topánky. Radšej ich budete mať v kufri a v prípade krásneho počasia ich nevyužijete, ako by vám už priamo na mieste mali chýbať a vy ste si neužili každý deň na 100 percent!

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou, a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Pri odchode z Izraela sa pripravte na otázky ohľadom vašej batožiny a či ste si ju balili sami. Otázky sa budú týkať toho, či máte pre niekoho nejaký darček alebo vám niekto dal niečo, aby ste preniesli cez hranicu. Kufor tiež pri vstupe alebo výstupe prechádza kontrolou a tak to treba vziať ako fakt a tých niekoľko minút počkať a nehádať sa, že prečo práve váš kufor ide na prehliadku a „vedľajší kufor“ nie.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, powerbanky) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbank).

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

3146
K

Ázia  

Palestína, Izrael


náročnosť

6 dní

Trvanie

1964
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

4395
B

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

6694
Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Najväčší európsky cestovateľ Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem Prémiový blog

Prémiový blog Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem

Jeruzalem je nevyčerpateľné mesto. Má v sebe všetko od príbehov, legiend, histórie, turbulencií až po niečo neopísateľné a podmanivé. Jeruzalem je…

Za múrmi Jeruzalema: Olivová hora a Betlehem Betlehem

Betlehem Za múrmi Jeruzalema: Olivová hora a Betlehem

Po celodennej prehliadke Jeruzalema sa vydávame za jeho stredoveké múry spoznať aj nemenej dôležité okolie. Už počas prehliadky Chrámovej hory sme…