ASTANA

Hlavné mesto obrovského Kazachstanu poznal svet dlhé roky ako Astanu, no v roku 2019 sa premenovalo mesto na počesť dlhoročného prezidenta Nursultana Nazarbajeva po tom ako odstúpil zo svojej „doživotnej“ funkcie na mesto zvané Nursultan. Netrvalo to však dlho a v roku 2022 sa Kazachstan opäť vrátil k menu Astana. Dnes patrí s turkménskym Ašchabadom medzi najfuturistickejšie mestá celej Strednej Ázie. Z malého, neznámeho mestečka sa tu za posledné desaťročia stalo mesto s nápadmi a stavbami, ktoré by sem tam mohol závidieť aj Dubaj či Singapur. Reflektory sveta si na Astanu posvietili v roku 2017, kedy sa tu konalo svetové EXPO a mnohé fantastické stavby tu stoja dodnes. Vychutnajte si tu bulvár Nuržol s obrovským nákupným centrom Khan Shatyr, ktoré pripomína nomádsky stan. Astana je prešpikovaná unikátnymi miestami. Obrovská mešita, zaujímavé múzeá, filharmónia, prezidentský palác či v neposlednom rade aj veža Bayterek. Tá je dnes symbolom mesta a ponúka vám zaujímavú panorámu. Astanu si neviete predstaviť, Astanu musíte zažiť!

BAJKONUR

Jedno z najlegendárnejších miest Kazachstanu, ale aj celej Strednej Ázie bude pre mnohých splneným snom. Mesto, ktoré svieti v dejinách sveta obrovskými písmenami, pretože to bolo tu, odkiaľ sa do vesmíru dostal nielen Sputnik, ale aj Jurij Gagarin. Roky bol Bajkonur v prísnom utajení Sovietskeho Zväzu ako mimoriadne strategické miesto, no tieto časy sú preč a dnes sa na unikátne veci môžete pozrieť vlastnými očami. Prehliadka Bajkonuru je dnes zážitkom. Uvidíte nielen domčeky patriace Gagarinovi a Korolevovi, ale aj miesto odkiaľ Gagarin štartoval či zaujímavý bunker, veliteľstvo a skvelé múzeum venujúce sa dobývaniu vesmíru.

TURKESTAN

Kazašský Turkestan patrí medzi najdôležitejšie historické miesta celého Kazachstanu. Často nevnímame túto krajinu ako krajinu posiatu historickými pamiatkami, no práve Turkestan vám ukáže, že sa mýlime. Pre miestnych veriacich patrí zároveň k najposvätnejším miestam, pretože ústredným motívom Turkestanu je okázalá hrobka Ahmeda Chodžu Yassawího, ktorý šíril islam a bol známym učencom a mystikom. Vďaka jeho hrobke prezývajú Turkestan aj ako „malý Samarkand“, pretože to bol práve Timur Veľký, kto investoval prostriedky do výstavby hrobky. Tá láka pútnikov na svoje tyrkysové kupoly či nádherné detaily. V okolí nájdete aj podzemné mešity či iné zaujímavosti. Turkestan si vás získa, pretože ste nečakali, že aj takéto vzácne a krásne miesto v sebe Kazachstan ukrýva.

ALMATY

Kazašské bývalé, hlavné mesto menom Almaty patrí k najkultúrnejším mestám krajiny. Leží pod pahorkami vysokých hôr a vzniklo ako ruské, posádkové mesto na riečke Almatinka. Kedysi ho volali Vernij, neskôr Alma-Ata a dnes Almaty. V preklade to znamená Otec jabĺk a niektorí sa domnievajú, že jablká pochádzajú práve z týchto končín. Dnes je Almaty moderným mestom, kde sa miešajú Kazachovia, Ujguri, Kirgizi a Rusi do jedného zaujímavého organizmu. Objavíme tu pešiu zónu Žibek Žoli s kaviarničkami či umelcami so svojimi maľbami, ale aj Námestie republiky s odtlačkom dlane prvého kazašského prezidenta a neobídeme ani Panfilov park so vzácnou a fotogenickou Zenkovou katedrálou. Miestny bazár Kok Bazar ponúka širokú škálu exotiky od sušeného ovocia, orieškov cez kýble plné tvarohu, čerstvých syrov, kumysu alebo ťavieho šubatu. Dostať tu aj údené ryby či konské mäso. V Almaty stojí za to odviezť sa lanovkou na pahorok Kok Tepe s výhľadom na celé mesto a odviesť sa najmodernejším metrom Strednej Ázie. Okolie Almaty stojí za to, pretože sa odtiaľto môžete vybrať do hôr, k jazerám či dokonca k ľadovcu nad Šimbulakom.

Prečítajte si náš blog z Almaty

ŠIMBULAK

Dlhoročné hlavné mesto Kazachstanu má geniálnu polohu. Nachádza sa len cca 25 km od jedného z najväčších lyžiarskych centier Strednej Ázie. Miestni dokonca tvrdia, že so svojimi 12km zjazdoviek je aj najväčšie. Zvažovali aj o podaní kandidatúry na zimné OH v roku 2018, od ktorej sa nakoniec odskočilo. V každom prípade, ak ste v Almaty, určite sa oplatí zájsť na Šimbulak. Klasickým systémom kabínkových lanoviek sa dokážete vyviesť až do nadmorskej výšky cez 3000 metrov nad morom. Z tohto bodu je aj výhľad na ľadovec, ktorý sa pomaličky zosúva z holých skalných stien podľa toho, v akom ročnom období sa sem vyberiete. Ak máte šťastie, a vonku je ešte dostatočná zima, tak hneď pri základnej stanici lanovky na Šimbulak sa nachádza aj preslávený Medeu. Najväčšia ľadová plocha položená v nadmorskej výške nad 1500 metrov na svete. Cez 10 000 metrov štvorcových ľadu je pripravených pre dychtivých športovcov. Dajú sa tu požičať korčule a cez víkendy je tu parádna „podívaná“ na celé Almaty, ktoré sa sem chodí vyšantiť. Medeu, že vraj, drží rekord v počte svetových rekordov, ktoré tu od jeho otvorenia v roku 1951 padli. Čísla sa šplhajú až k 200. Miestni hovoria, že je to optimálnou kombináciou dokonalého sovietskeho zamrazovacieho systému, unikátnym zložením miestnej vody a nadmorskou výškou. Nečudo, že Medeu bolo po dlhé roky tréningovým strediskom číslo jedna sovietskeho zimného olympijského tímu a hlavne rýchlokorčuliari si túto plochu nedokážu vynachváliť..  

Viac o lyžiarskom stredisku sa dočítate aj v našom blogu

ŠARYN

Kaňon Šaryn ležiaci cca 200 kilometrov východne od Almaty patrí medzi najunikátnejšie miesta Kazachstanu. Príroda sa s nám za milióny rokov celkom pekne vyhrala a rieka tu vyhĺbila hlboký kaňon, ktorý si pre svoju krásu vyslúžil prezývku „kazašský Grand Canyon“. Najkrajšia časť kaňonu nesie meno „Údolie zámkov“ pretože bizarné skaliská vám budú skutočne pripomínať pevnosti, zámky, kamenné veže a budete si pripadať ako v rozprávke. Aj dnes sa v kaňone ešte stretnete s dravou riekou, odpočiniete si s výhľadom na krásu prírody a medzi najzaujímavejšie miesta patrí vyhliadka nad kaňonom odkiaľ ho máte pred sebou ako na dlani!

K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2284 2855€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3217 4595€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4101 5859€
Šimkent - v treťom najväčšom meste Kazachstanu Šimkent

Šimkent Šimkent - v treťom najväčšom meste Kazachstanu

Po tom ako si človek užije Almaty, ukrytú pod horami, zaujímavé je ísť aj pozrieť iné časti tejto obrovskej krajiny. Nasadnime do kazašského vlaku…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 24 min. čítania
Aralské jazero - čo spôsobilo ekologickú tragédiu storočia? Blog

Blog Aralské jazero - čo spôsobilo ekologickú tragédiu storočia?

Aralské jazero je podľa OSN miestom, kde sa odohrala najväčšia ekologická katastrofa 20. storočia. Plocha slanej vody, ktorá leží v srdci strednej…

Martin Lipinský 9 min. čítania