HAVANA

Keby niekto do tohto úžasného mesta s unikátnou atmosférou nalial ešte desiatky miliónov na opravu nádherných domov a ulíc, bolo by to jedno z najkrajších miest sveta. Lenže tieto desiatky miliónov tu zatiaľ nie sú. A ani kuracie mäso dnes nebude...ani sladkosti nemajú a zemiaky? Tie budú mať v reštaurácií až od obeda, alebo možno až zajtra, nevieme...Na Havanu si po prílete takto ihneď zvykajte. Nemusíte sa báť. Ale zato úsmevov majú Kubánci na rozdávanie.

Zašlý lesk a ošarpaná sláva tohto mesta sú viditeľné na každom kroku. V minulosti to bolo známe mesto hriechu a chtíču, kasín a mafiánskych závodov. Dnes je to mesto, ktoré vyžaruje zvláštnu energiu, ktorá vychádza z tých jeho krásne rozpadajúcich sa budov.

MALECÓN

Kultová promenáda, kde vám pri rannom behu robia spoločnosť rybári; je miesto, kde sa po večeroch stretávajú ľudia pri hudbe a fľaške rumu. Taká miestna sociálna sieť off-line. Na tejto promenáde nečakajte parky, stromy a lavičky. Toto je ešte lepšie! Najväčšie pamätníky tých najdôležitejších osobnosti, krásne Capitolio, Gran Teatro, Stará Havana = Havana pre turistov. Španieli založili súčasnú Havanu v roku 1519 a už počas prvých desaťročí sa stala centrom celej oblasti.

VEĽKÝ PRÍSTAV

Bola povinná zastávka všetkých lodí, ktoré sa plavili medzi španielskym kráľovstvom a Novým svetom. Tu sa všetko zlato a cennosti prekladali, kontrolovali, zapisovali. Malebné námestia európskeho charakteru Plaza de Armas, Plaza Vieja a Plaza San Francisco Vám dajú pocit, že sa prechádzate po centre jedného z miest španielskej Andalúzie.

A ako vlastne vyzerá Kuba po smrti Fidela? Oplatí sa to vôbec ešte vidieť? Samozrejme, že áno!  A ako vyzerala Kuba, v deň, keď zomrel Fidel? Prečítajte si vynikajúci článok nášho sprievodcu tu: Deň, keď zomrel Fidel, ktorý vtedy sprevádzal našich klientov na Kube. Čo myslíte? Všetko sa zavrelo? Dal sa ešte kúpiť rum? Odleteli Slováci z Kuby?

BAR EL FLORIDITA HAVANA

V ranných 30. rokoch 20. storočia tu pracoval Katalánec Constantino Vert ako barman a neskôr majiteľ, ktorý predstavil miestnej spoločnosti úžasný drink Frozen Daiquiri. Obľúbil si ho spisovateľ Ernest Hemingway, ktorý mal tento bar doslova na skok nielen z hotela Ambos Mundos, kde býval v rokoch 1932-1939, ale zavítal sem aj zo svojej vilky Finca Vigía na okraji Havany. Jeho takzvané Hemingway daiquiri, alebo “Papa doble” sa pripravoval s dvojitou dávkou rumu a bez cukru. El Floridita rozhodne nevynechajte. A odtiaľ to máte na skok do ošarpaných uličiek La Habana Vieja, starej Havany. Pri prechádzaní uličkami si uvedomíte, že Havana je jedno z najkrajších miest na svete, aj bez tých desiatok miliónov, ktoré by sa jej zišli na tie opravy.

ÚDOLIE VIŇALES

Západne od Havany máte možnosť ocitnúť sa vo svete, ktorý pripomína zelenú prírodu juhovýchodnej Ázie. Tu sa žije tradičný život, kubánsky zelený vidiek, kde sa pestuje cukrová trstina, tabak, šťavnaté ovocie, banány, ananásy. Údolie, ktoré je zapísané do UNESCO, je nutne povinnou zastávkou, ak ste na návšteve v Havane a chcete vidieť ešte niečo viac. Pôda, ktorá poskytuje obživu jej obyvateľom, je červenkastej farby, pretože obsahuje dostatok železa. Orie sa tradičným spôsobom, kde byvoly ťahajú povoz a roľníci manuálne drú, aby vyprodukovali tie najlepšie tabakové listy. Navštíviť dom roľníka, pozrieť si sušiareň tabaku a spôsob, ako sa šúľajú cigary (skutočne na kyprých stehnách kubánskych žien?) bez toho sa z Kuby snáď ani nedá odletieť preč. Krásny kus zeme. Videli ste epizódu Prípady Majora Zemana - Rukojemník z Bella Vista? Tu blízko ju natáčali. 

PENINSULA DE ZAPATA

Toto je dôležité miesto z hľadiska histórie Kuby. Zátoka svíň má snáď najkrajšiu farbu mora, akú na Kube uvidíte. Je to presne tá azúrová modrá, o ktorej snívate, keď si predstavíte Karibik. A navštívte tu aj najhlbšie cenote Kuby. Presne to cenote, ktorým je tak známy Yukatánsky polostrov v Mexiku. Táto oblasť je to zároveň aj miesto, kde sa vyskytuje krokodíl kubánsky, endemit, ktorý je najnebezpečnejší tvor na Kube. Dorastá do dĺžky 2,5 – 3,5 metra. Človek však nie je v ohrození, nakoľko jeho životné prostredie je prírodnými hranicami oddelené a dá sa tu teda aj bez starostí okúpať.

CIENFUEGOS

Relatívne nové mesto založené až na začiatku 19. storočia, kde je viditeľný silný francúzsky vplyv. Má rôzne prezývky – Zázrak socializmu, Perla juhu či Kubánske New Orleans. Dnes to je mesto s úžasnou prímorskom karibskou atmosférou. Je tu akosi čistejšie než v Havane a aj v obchodoch sa zdá byť viac tovaru. Kaviarničky, galérie, maliari a keď to trochu preženiete, môžete povedať, že to je také kubánske Nice.

Zároveň to je východiskové miesto do Karibiku. V prístave kotvia veľké jachty, ktoré sa plavia po celom okolí, ostrovy Cayo Largo, Kajmany, a iné. Nezabudnite na krásny palác Palacio de Valle v neomudéjarskom štýle, ktorý sa do koloritu mesta ani nehodí, ale o to viac je zaujímavý, a Vy máte na zopár sekúnd pocit, že ste sa ocitli v španielskej Andalúzii. Cienfuegos, to je už iný príbeh než príbeh Havany. V týchto oblastiach sa udiala veľká revolúcia otrokov v kolóniách na konci 18. storočia.

TRINIDAD

Trinidad je pod patronátom UNESCO a je to v skutku skanzen pod holým nebom! Odporúčame výlet do okolia. Pohorie Sierra del Escambray v pozadí dotvára krásnu prírodnú scenériu. Alebo si oddýchnete na hoteli priamo na pláži a dáte si mojito, dve, pri kubánskom západe slnka? Ešte ste sa do Kuby nezamilovali? 

SANTIAGO DE CUBA

Santiago je druhé najväčšie mesto Kuby a zároveň to bolo aj prvé hlavné mesto ostrova po tom, ako ho založil španielsky conquistador Diego Velázquez, ktorý sa stal guvernérom ostrova a svoj palác si dal postaviť práve tu v Santiagu. Dnes to je skôr hlavné mesto salsy, tanca, zábavy a hudby. Úžasný mix rôznych kultúr, ale hlavne africkej, karibskej, španielskej a francúzskej, toto všetko je Santiago! Opýtajte sa Kubáncov kdekoľvek na Kube, kde sú najlepšie festivaly a párty? Každý vám svorne odpovie, že v Santiagu. Metropolova východu. Santiago je mesto, vďaka ktorému sa stal Fidel Castro známy po celej Kube. Navštívte kasárne Moncada, ktoré si vybral mladý Fidel ako cieľ pre svoj útok, aby získal zbrane a začal ozbrojený boj proti prezidentovi Batistovi. „Nás je sto, ich je tisíc, no na našej strane je pravda!“ a tak aj dopadol. V Santiagu sa nachádzajú aj posledné miesta odpočinku velikánov ako Jose Martí (pamätáte na pieseň Guantanamera?), rodina Bacardi, zakladateľ legendárneho Buena Vista Social Club a od roku 2016 aj Fidel Castro.

GUANTANAMO

Reč bude aj o kontroverznej oblasti Guantanamo. Slovo Guantanamo počul snáď každý a každý vie, že to je tá slávna americká väznica niekde na Kube. Guantanamo je však zároveň aj názov najvýchodnejšej provincie ostrova, je to zároveň aj názov zátoky a aj názov vojenskej základne, v rámci ktorej len malá časť je spomínaná väznica. Polovicu tejto zátoky majú teda prenajatú Američania. Ako je to možné, že znepriatelená krajina má na ostrove nejaké svoje územie? História je zložitá, no je dobre si ju prečítať, aby ste Kubu sami pochopili. Američania tam majú vojenské objekty, letisko, prístav, civilné objekty, školu, dovolenkový rezort a pod. Odhliadnuc od toho tu zavíta len málo turistov. Cesty, ktoré do tejto časti ostrova vedú, sú zlé a je to ďaleko. No na východ ostrova sa oplatí cestovať. My v BUBO túto časť zbožňujeme. Táto časť ostrova je krásna, zelená, autentická a po jej prejdení usúdite, že východ ostrova stal určite za to. 

BARACOA

Mesto na východe Kuby, ktoré sa nachádza blízko najvýchodnejšieho bodu ostrova, Punta de Maisí. Mesto, pri ktorom sa vylodil Krištof Kolumbus v roku 1492 a vyhlásil, že objavil najkrajšie miesto, aké kedy videlo ľudské oko. Učupené pod stolovou horou El Yunque, v objatí tropickej zelenej prírody, je toto mesto určite jedno z najzaujímavejších, ktoré sa na Kube dajú navštíviť. Príroda na Kube je krásna, ale väčšina ľudí sa zhoduje, že práve tu je najkrajšia.

Baracoa nemá veľké pompézne historické stavby, je to však milé, malebné a farebné mesto, kde každý záber vyzerá dobre aj bez pridaného filtra. Oblasť Baracoa je typická pestovaním kakaa.

EL YUNQUE

El Yunque je stolová hora vysoká 570 m a stala sa symbolom celej oblasti okolo mesta Baracoa. Prvýkrát ju opísal práve Kolumbus, keď do tejto oblasti priplával a neskôr sa stala orientačným bodom pre ďalších objaviteľov a námorníkov. Na zájazde je možnosť výstupu až na vrchol. Výstup je strednej náročnosti a celý výlet trvá približne 5 - 6 hodín. Ak sa Vám nechce, ostávate na pláži a oddychujete.

CAMAGUEY

Keď dorazili Španieli na Ostrov slobody, boli spočiatku sklamaní. Najväčší ostrov Veľkých Antíl a žiadne zlato ani striebro a ani drahokamy? Tak, kde je to "Eldorado", ktoré hľadáme? Prvý guvernér Kuby založil 7 hlavných osád. Väčšina z nich boli prístavy a vnútorná komunikácia s ostrovom, ako dnes "po asfaltkách", vôbec nefungovala. Mesta si žili svojim vlastným životom a to spôsobilo, že sa vyvíjali každé svojou vlastnou cestou. To je na Kube úžasné! Každé mesto je iné. Keď o Havane sa hovorí ako o rozpadajúcej sa kráske, o Viñales ako o regióne s najlepším tabakom na svete, o Trinidad ako o koloniálnom klenote, o Cienfuegos ako o meste s francúzskym šarmom, tak o Camaguey sa hovorí ako o Puerto Principe "Prístavné mesto". A keďže bolo často prepadávané pirátmi, Španieli sa rozhodli mesto "preniesť" do vnútrozemia a založiť ho znova, ale nie klasickým šachovnicovým pôdorysom, ale ako labyrint! Keď nepriatelia vojdu, tak už nenájdu cestu von. Pre tento netradičný štýl ulíc je Camaguey na zozname UNESCO. 

VARADERO

Ak nie ste veľký cestovateľ, ale radi si oddýchnete v dobrom hoteli, odporúčame Vám minimálne vidieť Havanu, pozrieť si pestovanie tabaku v údolí Viňales a z Havany sa presunúť na polostrov Varadero, kde sa nachádzajú aj kvalitné rezorty, ktoré ponúkajú služby hodné 5 hviezdičiek. Pozrite si naše odporúčania v časti ubytovanie. Ak hľadáte lepšie miesto ako Varadero, odporúčame Vám polostrov Cayo Santa Maria, ktoré sa nachádza ďalej na východ ostrova. 

K

Amerika  

Kuba


náročnosť

16 dní

Trvanie

4501 5489€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

3105 4140€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

3439 4299€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

3868 4550€
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami Prémiový blog

Prémiový blog Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami

Len pár mesiacov pred Fidelovou smrťou, 13. augusta, sa po celom ostrove diali veľkolepé oslavy 90. narodenín vodcu. V mestách sa vybudovali pódiá.…

KVÍZ: Poznáte Kubu a jej najkrajšie miesta? Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Kubu a jej najkrajšie miesta?

Najkrajší ostrov Karibiku, komunistická no čarovná Havana, luxusné pláže Varadera či (ne)slávne osobnosti ako Che Guevara či Fidel Castro. O Kube…

Viktor Háber 11 min. čítania
Camagüey – z labyrintu a mesta džbánov sa stal Rím Kuby Camagüey

Camagüey Camagüey – z labyrintu a mesta džbánov sa stal Rím Kuby

Ak vyrazíte na východ ostrova Kuba, nesmiete vynechať návštevu Camagüey. Tretie najväčšie mesto Kuby a zároveň hlavné mesto rovnomennej provincie.…

Ľubor Kučera 11 min. čítania
El Granma

16

20:16

mar

2024

Kuba Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Je to po Titanicu jedna z najznámejších lodí v histórii, dnes je na Kube predmetom uctievania. Jej cesta sa začala 25. novembra 1956,…

Cukor - biele zlato

16

19:53

mar

2024

Kuba Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Krištof Kolumbus na svojej druhej ceste priniesol prvé výhonky cukrovej trstiny z Kanárskych ostrovov a zasadil ich na územiach, ktoré dnes okupujú Dominikánsku…

Antonio Maceo

16

19:31

mar

2024

Kuba Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Tento Brondzový titan ako ho nazývali sa narodil 14. júna 1845 v Santiagu de Cuba na Kube. Bol jedným z trinástich detí Mariany Grajalesovej a Marcosa Macea, majiteľa…