Hotely na Kube stále fungujú úplne inak ako v ostatných krajinách sveta. Predstavte si, ako vyzerali naše hotely pred rokom 1989. Štátne hotely majú slabšie služby, hoci postupne sa snažia dobehnúť európsku kvalitu. Prvé lastovičky sú hotely španielskych sietí Melia a Iberostar. Toto sú hotely, ktoré spĺňajú európske štandardy služieb v kvalite 4* a 5*. Problém je, že ich nie je dostatok a navyše sú za relatívne vysoké sumy.

Aké hotely ponúkajú fajn pomer ceny a kvality?

Hotel Comodoro, Havana, má označenie 4*, štyri kubánske hviezdičky, čo v našom ponímaní znamená slabšie 3*. Hotel sa postupne renovuje. Ubytovanie je štandardne riešené v izbách v dvojpodlažných vilkách. Hotel ponúka niekoľko barov. Hneď za areálom sa nachádza skalnaté pobrežie Atlantického oceánu, kde sa síce veľmi neokúpete (v Havane nemáte pláže), ale dať si raňajky a popritom sledovať vlny Atlantiku je tiež veľký zážitok. Ak hľadáte v Havane luxusnejší hotel, užite si chutnú Havanu ešte viac v pohodlí luxusného havanského hotela Mélia Habana. Ideálna poloha v známej štvrti Miramar medzi mestom a morom a najväčší bazén v Havane Vám spríjemnia pobyt v hlavnom meste Kuby. 

Hotely v Trinidade na polostrove Ancon. Od Atlantiku (Havana) sa presuňte ku slnečnému Karibiku a práve rekreačná zóna na polostrove Ancon je to pravé na oddych. Hotel Ancon má označenie kubánske 3*, čo v našom ponímaní znamená slabšie 2*. Hotel sa postupne renovuje, ale väčšina izieb je stále v pôvodnom, zastaralom stave. Absencia lepších hotelov v Trinidade brzdí rozvoj tohto, inak krásneho, kubánskeho mestečka obklopeného nádherným vidiekom. Hotel leží priamo na príjemnej piesočnatej pláži. Hotel ponúka aj bazén a večerný program. Vzdialenosť od centra historického mesta Trinidad je približne 20 min.

V druhom najväčšom meste Kuby, Santiagu de Cuba, odporúčame hotel Versalles. Hotel, ktorý sa nachádza v štvrti Versalles, má označenie kubánske 3*, čo v našom ponímaní znamená slabšie 3*. Ubytovanie je riešené v radovej zástavbe izieb alebo v dvojpodlažných chatách, ktoré sú rozmiestnené po celom areáli. V budove po ľavej strane sa nachádza recepcia, kde sa prídete ubytovať. Oproti recepcii nájdete denný bar, kde Vám ochotne pripravia kávu aj ranné mojito. Za recepciou na spodnom podlaží sa nachádza reštaurácia aj pódium, kde sa koná večerný program. Dajte si večer dobrý drink a vychutnajte si večernú show. Hotel má aj bazén. Vzdialenosť od centra historického mesta Santiago je približne 10 - 15 min.

V krásnom zelenom meste Baracoa je dobrý tip hotel El Castillo, alebo hotel Porto Santo. Hotely sú rovnakej kategórie. Ubytovanie je riešené v štandardných hotelových izbách. Hotely ponúkajú aj bazén. Hotel El Castillo sa nachádza na kopci nad mestom, na mieste bývalej španielskej pevnosti. Z tohto miesta sa Vám ponúkajú úžasné výhľady na celé okolie, na stolovú horu El Yunque a na mesto pod Vami. Vzdialenosť od centra mesta Baracoa je približne 10 minút pešou chôdzou v prípade hotela El Castillo (hotel sa nachádza na kopci, prístup je možné po schodoch alebo obchádzkou po ceste), vzdialenosť od centra mesta je približne 15 min. v prípade hotela Porto Santo.

V meste Guardalavaca pri meste Holguín sa ponúka moderný hotel Memories. Tento hotel ponúka služby západoeurópskeho typu a je zameraný na turistov, ktorí vyhľadávajú pobytové zájazdy v oblasti kubánskej provincie Holguín. Ubytovanie je riešené v izbách v dvojpodlažných vilkách v rozsiahlom areáli. Po ľavej strane máte recepciu a zmenáreň, oproti recepcii sa nachádza hlavný hotelový bar, kde si môžete vybrať z bohatej ponuky miešaných drinkov. Hotel ponúka bazény, niekoľko barov, snack bar, cigar bar, posilňovňu a večerný program v centrálnom patiu, prípadne v krytej divadelnej sále. K dispozícii máte služby all inclusive na jedlo a tak isto aj nápoje, pri ubytovaní sa dostanete náramky. Raňajky sa ponúkajú v hlavnej reštaurácii od 7:30. Vzdialenosť od mesta Holguín je približne 50 min.

V meste Santa Clara odporúčame hotel Los Caneyes. Ubytovanie je riešené v štýlových jednopodlažných chatách pripomínajúcich pôvodné indiánske stavby. Hotel ponúka aj bazén a večerný program. Vzdialenosť od centra mesta Santa Clara je približne 10 - 15 min.

Všetky hotely ponúkajú na zákupenie internetové karty/kódy ETECSA na WI-FI pripojenie na internet. Hotely ponúkajú aj službu zámeny peňazí (v prípade, že disponujú hotovosťou). Všetky spomenuté hotely majú vo svojom areáli obchod, stánok so suvenírmi a iné. 

Pri klasických kubánskych hoteloch sa môže stať, že na izbe je problém s klimatizáciou, problém so zámkou na dverách, s vodou (nejde teplá/studená/žiadna voda). Kuba je ostrov, a navyše distribučné siete nie sú najmodernejšie. Ak nejde voda u Vás, pravdepodobne nepôjde ani v inej izbe, možno v celej štvrti. Na odstránení závad sa pracuje, ale počítajte s kubánskym pohodovým tempom. Ste v krajine, kde fungujú veci inak.

SOCIALIZMUS A HOTELY: Mnohí si pamätáte, aké boli hotely a služby na Slovensku počas socializmu a to isté je na Kube. Štandard nezlepšíte a im je to úplne jedno. Slovensko bolo roku 1989 na rovnakej úrovni. Preto pri akomkoľvek hodnotení si spomeňte na časy, ktoré sme mnohí spoločne „budovali“ a ak ste aj chceli zlepšenie, tak to nešlo. Rovnaký prístup je na Kube. Na Varadere sú našťastie aj európske siete ako MELIA, kde je štandard oveľa vyšší.

Na Varadere nájdete strednú kvalitu v hoteloch typu Memories/Blau/Breezes

Aj pri tomto hoteli sa môžete stretnúť s klasickým príkladom socializmu. Nepravidelná izbová služba, poodierané múry, zanedbaná pravidelná údržba, ak sa pokazí odtok, opravár príde o 24 hodín, alebo nemá čas a opravuje odtok vo vedľajšej izbe, ale strašne dlho atď. Hotely sú hodné svojej ceny, ale veľa ľudí má o 4* hoteli iné predstavy, aké Vám ponúkajú Kubánci. V hoteloch sa otočí obrovské množstvo ľudí, keďže sú populárne a človek má pocit vybývanosti.

Lepší je už hotel Melia

Melia Varadero alebo Melia Marina sú klasické 5* hotely na Varadere, ktoré hodnotíme skôr na 4*. Celkovo ale veľmi dobrý výber ponúka to, na čo ste v luxusných hoteloch zvyknutí. Tieto hotely sú medzi BUBO klientmi obľúbené a vracajú sa spokojní.

Vynikajúce all inclusive hotely na Varadere typu PARADISUS PRINCESA DEL MAR/PARADISUS/IBEROSTAR

Tieto hotely poskytujú azda najväčší luxus spomedzi hotelov na Kube. Ak sa niekde môžete spoľahnúť na kubánske služby, je to práve tu. Z nich je Paradisus Princesa del Mar určený iba pre dospelých. Ak cestujete s deťmi, výborná  možnosť je sieť hotelov Iberostar v tejto kategórii. Z týchto hoteloch budete na Kube nadšení. 

Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami Prémiový blog

Prémiový blog Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami

Len pár mesiacov pred Fidelovou smrťou, 13. augusta, sa po celom ostrove diali veľkolepé oslavy 90. narodenín vodcu. V mestách sa vybudovali pódiá.…

Santiago - prvé hlavné mesto Kuby Santiago

Santiago Santiago - prvé hlavné mesto Kuby

Druhé najväčšie mesto Kuby, a zároveň prvé hlavné mesto ostrova po tom, ako ho založil španielsky conquistador Diego Velázquez, ktorý sa stal…

Baracoa - tipy na východnú Kubu Baracoa

Baracoa Baracoa - tipy na východnú Kubu

Väčšina turistov prichádzajúcich na dovolenku na Kubu končí svoje poznávanie ostrova na Varadere či v Havane. My sme presvedčení, že Kubu treba…