Kuvajt je krajina, kde budete vedieť veľmi dobre najesť. Kuchyňa v krajinách zálivu má podobné črty a keď ste v Kuvajte či Katare alebo v Bahrajne, stále nájdete rovnaké veci v jedálničku. Samozrejme, každá z nich má svoju „pan-arabskú“ kuchyňu a potom niekoľko svojich vlastných lokálnych predstáv. Kuchyňa je prevažne mäsová, pretože Kuvajťania milujú kebaby na rôzne spôsoby a spomedzi všetkých druhov mäsa sa najčastejšie objavuje jahňacina, hovädzina či kuracie mäso a potom samozrejme ryby a morské plody. Bravčové mäso by ste v Kuvajte hľadali márne, pretože sa tu nejedáva. Kebaby nájdete z mletého mäsa alebo z kúskov mäsa napichnutých na ihle a grilovaných na drevenom uhlí. Fantázii sa tu medze nekladú a ak milujete tieto mäsové variácie, sklamaní určite nebudete. Najčastejšou prílohou sú chlebové placky a kopec zeleniny. Predjedlom v arabskom svete sú Mezze a Kuvajt samozrejme nemôže byť výnimkou. Mezze predstavujú malé mištičky či tanieriky, kde viete objaviť typický hummus, baklažánovú „nátierku“ baba ganúš, foul, tahini alebo nakladanú zeleninu, fazuľky či vajcia. Práve kombinácia mezze s kebabmi vám ukážu, že o monotónnosti v kuvajtskej kuchyni nemôže byť ani reč. Pre Kuvajt sú už tradične veľmi typické ryby a najlepšie nájdete v podnikoch pri trhoviskách či na bazároch. Niekedy stačí vziať rybu, podfarbiť ju exotickými koreninami a ugrilovať. Tradičným jedlom je Hamoor, ryba podobná kaprovi na mnohé spôsoby od grilovania až po kúsky ryby v rajčinovej omáčke. Skúste aj krevetovú polievku.

Najobľúbenejším nápojom Kuvajtu je čaj a káva. Pije sa tu najmä čierny čaj s mliekom, ktorý sa robí po vzore Indie či Pakistanu. Volajú ho Karak a nájdete ho takmer všade. Je chutný, sladký a čoskoro si ho obľúbite. Káva s vôňou Arábie má príchuť mletého kardamómu, a tak si ju rozhodne nenechajte ujsť. Na uhasenie smädu sú skvelé čerstvé, ovocné šťavy, ktoré pripravia priamo pred vami. Osviežujúce je granátové jablko, no vyskúšajte aj citrónovú šťavu s mätou.

Konzumácia alkoholu na verejnosti je zakázaná a trestaná väzením. Voda, nealko a iné nápoje sú dostupné všade. Ak sa alkoholické nápoje predávajú, tak to bude IBA v hoteloch a niektorých baroch. Doviezť si môžete maximálne 1 liter tvrdého alkoholu. Dávajte si na alkohol pozor! Uvidíte, že aj čaj, ktorý sa tu pije na litre vám zachutí a bude dotvárať skvelú, arabskú atmosféru.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Kuvajte:

Dar Hamad (Kuwait City)  – Arabian Gulf St. | Beside Marina Mall, Salmiya, Hawalli Governorate, Kuwait – V hlavnom meste Kuvajtu nájdete viacero špičkových podnikov, no ak hľadáte taký, kde môžete ochutnať jeho arabské chute, voľba padne na podnik zvaný Dar Hamad. Za obed alebo večeru tu necháte pokojne aj 30-40 euro, ale môžete si byť istí, že platíte za kvalitu. Ochutnajte tu typické kuvajtské jedlá s ryžou, jahňacím mäsom, dusenou zeleninou a ako sladkú bodku si vyberte niektorú z presladených sladkostí, ktoré spláchnete kardamónovou kávou.

Al Noukhaza Seafood Restaurant (Kuwait City)  – Crown Plaza Hotel | Airport road 55, Farwaniya 81006, Kuwait – Zaujímavý podnik s adresou v hoteli Crown Plaza. Ak milujete seafood, teda morské plody, tak ste tu na dobrej adrese. Kuvajtská kuchyňa ich využíva v maximálnej možnej miere a miestny bufet, ktorý tu na vás čaká v rámci večere je nimi doslova prešpikovaný. Grilované krevety, homáre s maslom alebo dokonalé kalamáry sú len ukážkou toho všetkého, čo tu nájdete.

Freij Sweileh (Kuwait City)  – Salem Mubarak Street | Salmiya, Kuwait City, Kuwait – Lokálny podnik s kuvajtskými špecialitami nájdete v štvrti Samiya a máte tu na výber množstvo jedál s chuťou krajiny. Čerstvé chlebové placky, poháriky čaju, ryžový Machbous aj Biryiani a nechýbajú tu ani jahňacie kotlety alebo kebaby z mletého mäsa napichnutého na špajdli a grilované na drevenom uhlí. Okrem jedla sa tu nadýchnete aj atmosféry Kuvajtu a stretnete domácich.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

16 dní

Trvanie

4935 7050€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

3077 4395€
Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale
Blog

Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale

V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…

Ľuboš Fellner 56 min. čítania
Kuvajt - bohatstvo Perzského zálivu
Blog

Blog Kuvajt - bohatstvo Perzského zálivu

Čo by ste mali vedieť, vidieť a ochutnať pri návšteve Kuvajtu? Kam siaha história tejto malej krajiny s veľkým bohatstvom?