KUWAIT CITY

Kuvajtská metropola Kuwait City patrí medzi najmenej známe mestá Perzského zálivu. Má cez pol milióna obyvateľov a je ekonomickým, hospodárskym aj politickým centrom celého Kuvajtu. Počiatku Kuwait City siahajú do roku 1760 a už v 19.storočí tu pulzuje dôležitý prístav a Kuvajt vďaka nemu obchoduje s viacerými oblasťami. Množstvo historických budov sa z mesta stratilo v 1990, kedy sa Kuvajt stal obeťou neďalekého Iraku a ocitol som sa vo vojne. Dnes má Kuwait City modernú tvár posiate mrakodrapmi, vežami a medzi symboly patri Tri veže s nádhernou panorámou mesta. Kuwait City žije aj svojim bazárom, kde ešte cítiť starú Arábiu. 

DIAĽNICA SMRTI

Hoci tu nejde o mesto, ale medzi najunikátnejšie miesta kam sa viete v Kuvajte vybrať patrí aj „Diaľnica smrti“ na severe krajiny. Išlo o výpadovku smer Irak a táto cesta zohrala dôležitú úlohu v počas irackej invázie do Kuvajtu z roku 1990. Iračania práve cez túto diaľnicu prišli do Kuvajtu a následne odtiaľ utekali. Do histórie sa toto miesto zapísalo v noci z 26. na 27.februára v roku 1991, kedy sa tejto ceste zničili spojenecké vojská medzi 1400 a 2000 vozidiel. Dodnes sa úplne presne nevie koľko obetí toto bombardovanie malo, ale ide rádovo v stovkách obetí. Neskôr sa diaľnica smrti zmenila na „múzeum“ od šírym nebom, kde boli na krajnici desiatky zničených vozidiel, autobusov či vojenská technika.

FAILAKA

Malý ostrov v Perzskom zálive ležiaci cca 20 kilometrov od pobrežia, kde leží Kuwait City v sebe skrýva obrovský kus histórie. Ľudia poznali tento ostrov už v 3.tisícročí pr.Kr. v období, kedy tvorila história ríša Sumerov. Mezopotámia sa dostala na Failaku v 2.tisícročí pr.Kr. a zanechali tu po sebe stopy, ktoré dodnes fascinujú archeológov. V 4.storočí pr.Kr. sa Failaka dostala do rúk Grékom a neskôr s ostrovom obchodovali aj Ptolemaiovci. Dnes je Failaka jedno z najdôležitejších archeologických nálezísk Kuvajtu.

K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

5504 6880€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

3259 4345€
Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale Blog

Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale

V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Kuvajt - bohatstvo Perzského zálivu Blog

Blog Kuvajt - bohatstvo Perzského zálivu

Čo by ste mali vedieť, vidieť a ochutnať pri návšteve Kuvajtu? Kam siaha história tejto malej krajiny s veľkým bohatstvom?