ISTANBUL

Istanbul patrí právom k unikátnym mestám a nie je to dané len jeho polohou. Leží totiž na dvoch kontinentoch a svoju polohu si mimoriadne užíva. Istanbul je najznámejším, najkrajším a najobletovanejším miestom Turecka a akonáhle sa v ňom ocitnete, pochopíte prečo tomu tak je. Stiahne vás jeho atmosféra a ponoríte sa do jeho bazárov, dejín, súčasnosti, ochutnáte jeho jedlo, spoznáte zákutia a zamilujete si ho. Jeho dejiny sú často dejinami sveta a po Grékoch si tu svoje miesto našla Byzancia, ktorá premenila vtedajší Konštantínopol na svoje hlavné mesto. Vzniká tu unikátna Hagia Sofia, mesto zdobia najkrajšie stavby celej ríše a bolo tak bohaté, že dokonca 4. križiacka výprava na chvíľu zabudla na Jeruzalem a prišla ho vyplieniť. V roku 1453 Konštantínopol dobyl Mehmet Fatih, teda Mehmet Dobyvateľ a nielen že zmenil kríže za polmesiace, ale zmenil aj jeho názov a od týchto dôb o ňom hovoríme ako o Istanbule. S Osmanmi prichádza obrovská výstavba a najkrajšie stavby mesta dnes pochádzajú práve z doby, kedy bol Istanbul stredom osmanského vesmíru. Sultáni vládli z paláca Topkapi, sultán Ahmet nechal postaviť okázalú Modrú mešitu, nad mestom vyrástli tisíce minaretov a Istanbul bol taký bohatý, že pôsobil ako magnet. Stal sa symbolom orientálneho mesta a dodnes ťaží zo svojej aury. Stratíte sa vo Veľkom bazári, nahliadnite pod zem do obrovskej Cisterny, pohľadajte Galatskú vežu s výhľadom, vychutnajte si pohľad na Bospor, poseďte si na čaji v tieni sultánskych hrobiek alebo skúste navštíviť hammam tak ako generácie pred vami. Istanbul je dnes modernou metropolou, ale stále v nej cítiť nostalgiu za miznúcim svetom. Toto miesto budete milovať.

GALLIPOLI

Turecký polostrov Gallipoli patrí k prírodným zaujímavostiam Turecka, no skrýva v sebe aj mimoriadne strategický význam, pretože spája úžinu Dardanely s Egejským morom a tak sa týmito miestami prelievali dejiny. Kontrolovala ho Byzancia, neskôr sa tadiaľto vydali Osmani na Balkán, no historické knihy zaplnil polostrov až v 20. storočí, kedy sa tu odohrala jedna z najdôležitejších bitiek 1. svetovej vojny v regióne medzi Osmanmi a britskými a austrálskymi jednotkami. Bitka tu prebiehala v rokoch 1915-1916 a ak by padlo Gallipoli, otvorila by sa cesta na Istanbul, čo si Osmani nemohli dovoliť. Za rok tu zahynulo takmer pol milióna ľudí (straty si rozdelili súperiace strany pol na pol) a bitka o Gallipoli sa napokon skončila osmanským víťazstvom. Dnes je toto miesto posiate pamätníkmi, cintorínmi či vojenským múzeami.

TRÓJA

Staroveká Trója patrí medzi najvýraznejšie symboly antického sveta. Kto by nepoznal Homéra a jeho slávne nesmrteľné dielo s príbehom krásnej Heleny, udatného Achilla, Hektora či múdreho kráľa Priama? Na príbehu Trójskej vojny vyrástli generácie historikov či archeológov a hoci si mnohí mysleli, že to nemôže byť skutočné, Heinrich Schliemann si povedal, že Trója existuje, a tak ju napokon našiel. Bájna Trója dnes leží na západe Turecka, južne od mesta Canakkale a pre svojich návštevníkov si pripravila zaujímavé ruiny. Mnohí od Tróje čakajú viac, ale to len preto, že sa na ňu pozerajú ako na hŕbu kamenia a nevedia jej príbeh. Vy ho spoznáte a preto budete z tohto miesta nadšení. Trója - to nie sú totiž len kamene, je to aj obrovský sen a ukážka toho, že ak človek niečomu verí, tak sa tvrdou prácou dopracuje aj k splnenému snu. Prečítajte si príbeh Trójskej vojny.

PERGAMON

Staroveký Pergamon patril už pred dvomi tisíckami rokov medzi najdôležitejšie mestá Malej Ázie. V roku 133 pr. Kr, po tom, ako legendárny kráľ Attalos III. odkázal mesto Rimanom, sa Pergamon stal jedným z najvýznamnejších centier vzdelanosti v staroveku. Mesto akumulovalo bohatstvo, a tak je aj dnes jeho Akropola ležiaca nad mestom plná krásnych, starovekých stavieb. Nádherný oltár boha Dia dnes na Akropole chýba, pretože si ho Nemci so sebou vzali do Berlína, kde ho nájdete dodnes. Aj napriek tomu má Akropola svoju atmosféru. Divadlo z 3. storočia má jednu z najkrajších panorám Malej Ázie a kedysi v ňom sedelo pokojne aj 10 000 návštevníkov. Najkrajšou pamiatkou Akropoly je Trajáneum, pozostatky Trajánovho chrámu z bieleho mramoru. Pohľadajte tu aj torzo rímskeho cisára. Medzi fantastické miesta patrí aj chrámový komplex Asklepion, kde kedysi stál nielen dôležitý chrám boha liečiteľstva, ale aj prvé nemocnice. Toto miesto ja nabité zážitkami.

EFEZ

V Turecku by ste našli stovky starovekých miest, antických pamiatok, no ani jedna z nich nesiaha na Efez. Efez vyrástol v Malej Ázii a hoci sa nám dnes spája s gréckymi či rímskymi dejinami, museli by sme za jeho zrodom ísť omnoho ďalej, pretože ho dokonca spomínajú aj Chetiti. To, čo v Efeze uvidíte dnes, je výsledok prelomu letopočtov, a teda stále sa bavíme takmer o dvoch tisíckach rokov. Efez sa dostal sa starovekú mapu sveta svojim obrovským chrámom pre bohyňu Artemis. Dostal sa dokonca medzi sedem starovekých divov sveta! Boli doby, kedy držali Efez vo svojich rukách Peržania, ale v 334 pr. Kr ich oslobodil Alexander Veľký. Vojdite do Efezu a nebudete vedieť, kam sa skôr pozrieť. Niet divu, že sa o ňom hovorí ako o jednom z najlepšie zachovalých miest antického sveta. Kráčate starovekými ulicami, tam sa na vás pozerá ruina chrámu, inde domy, ktoré mali dokonca dve poschodia a napokon stojíte zoči voči Celsovej knižnici, z ktorej nespustíte oči. Efez má aj viacero prekvapení. Pohľadáme tu aj dôležité pútnické miesto, kde stojí podľa tradície dom Panny Márie.

APHRODISIAS

Turecko nemusí skrývať len najznámejšie miesta antiky, aby vás dokázali zaujať, ale práve tu v menej známom mieste Aphrodisias vás presvedčí, že meno nemusí byť všetko. Aphrodisias patrí k najpôsobivejším miestam západného Turecka, no stále ho neobjavili turisti tak ako Pergamon či Efez. História miesta siahala dávno do doby pred Rimanmi, no až oni ho povýšili na piedestál a spravili z neho dôležité a prosperujúce mesto o ktorom počuli aj v samotnom Ríme. Priamo tu v Aphrodisias totiž pôsobila mimoriadne kvalitná sochárska škola, a teda prúdili sem umelci z celého okolia. Dnes je Aphrodisias unikátna zbierka nádherných starovekých stavieb. Medzi všetkými vyniká Tetrapylon z 2. storočia, no zahanbiť sa nedá ani obrovský štadión pre 30 000 divákov, ruiny chrámov, Bouleterion či kúpele cisára Hadriána. Z fotogenickej Agory sa napokon ponoríte do múzea, a to vďaka svojim pokladom patrí medzi najkrajšie v celom Turecku. Však vás Aphrodisias prekvapil?

PAMUKKALE

Snehobiele travertínové jazierka Pamukkale patria k najznámejším prírodným divom celého Turecka. Poznali ich už generácie pred nami a dokonca v staroveku tu boli obľúbené termálne kúpele. Pamukkale znie v preklade „Bavlnený hrad“ a pri pohľade na krásu pred seba to hneď pochopíte. Minerálne pramene sú bohaté na vápnik a prekvapí vás aj farba vody, ktorou sú jednotlivé jazierka naplnené. Hneď vedľa jazierok nájdeme aj ruiny starovekého mesta Hierapolis, ktoré sa prebojovali až do UNESCO.

ANTALYA

Antalya sa stala symbolom prímorskej dovolenky v Turecku. Leží na brehu Stredozemného mora a z jednej strany sa jej dotýkajú krásne zátoky s plážami a z druhej strany ju obopína pohorie Taurus. Turecko má dnes veľké množstvo dovolenkových miest, ale Antalya je stále najznámejšia spomedzi nich. V jej okolí nájdete rôzne staroveké miesta, akými sú Perge či Aspendos, kam sa dá vydať po stopách Alexandra Veľkého, ale aj miesto samotné má čo ponúknuť. Objavíte v ňom spomienky na staroveký Rím, ale aj zaujímavý minaret Yivliminare. Uličky Antalye majú svoje prímorské čaro, zdobia ich staré domy, kaviarne, reštaurácie či čajovne. Ak hľadáte suveníry, nájdete ich tu viac než dosť, no nezabudnite si oddýchnuť pri mori. Veď koniec koncov, práve k tomu ste sem do Antalye prišli. Pláž, Stredozemné more, oddych a relax.

KONYA

Posvätné mesto Konya neďaleko pohoria Taurus patrí k ozdobám centrálneho Turecka. Prúdia do neho pútnici zo všetkých kútov krajiny, ale aj z okolitých oblastí, pretože Konya sa prepletá s postavou islamského mystika a súfistu, ktorého poznáme pod menom Mevlana. Ten sa narodil v roku 1207 v afganskom Balchu ako Džalaludín Rúmi a svojimi myšlienkami zmenil jednu z vetiev samotného islamu. Do Konye ho pozval seldžucký sultán, a tak tu Mevlana pôsobil až do svojej smrti v roku 1274. Svätyňa s hrobkou Mevlanu je mimoriadne fotogenická a nič podobné v celom Turecku nenájdete. Mesto má aj svoje ďalšie pamiatky medzi ktoré patria mešity, krásny bazár, ale svätyňa s Mevlanom je najväčší magnet a tak sú všetci návštevníci mesta priamo pri ňom. S mestom sa spájajú aj slávni derviši so svojimi vírivým tancom zvaným sema. Tradícia sa odtiaľto rozpŕchla do mnohých kútov islamského sveta. Konya je dnes konzervatívne mesto, ale rozhodne nabitá atmosférou.

KAPADÓKIA

Kapadokia je najčarovanejší kúsok Turecka a má v sebe kus podmanivej rozprávky. Predstave si krajinu posiatu tufovými skalami, ktoré majú často veľmi bizarné tvary a medzi ne vtesnali malé dedinky či mestečká. Mesto Goreme je strediskom Kapadokie a ľudia si tu kedysi vytesali svoje príbytky do týchto mäkkých skál. Je to mimoriadne príťažlivý pohľad, no týmto to nekončí. Za mestom sa u krajiny dvíhajú skaly premenené na vzácne kostoly posiate ešte vzácnejšími freskami. Nebudete veriť vlastným očiam, pretože z diaľky by ste o tieto skaly takmer nezavadili ani pohľadom. Údolie lásky je vyplnené kamennými falusmi a ďalšie údolie zase tufovými hríbmi obrovských rozmerov. Do toho si predstavte mesto vyhĺbené pod zemou, kde sa dalo normálne žiť alebo obrovskú skalu posiatu domami s pevnosťou na najvyššom bode. Presne tam leží Uchisar. Kamkoľvek sa v Kapadokii pohnete, tam objavíte niečo unikátne. K tomu si pripočítajte skvelé, anatólske jedlo či pohár vína, pretože pôda pod Kapadokiou je azda najlepšia na pestovanie hrozna. Nie, odtiaľto nebudete chcieť odchádzať. 

ANKARA

Ankara je hlavným mestom Turecka, no vždy bude v tieni legendárneho Istanbulu. Aj napriek tomu má toto miesto, čo ponúknuť a tak tu môžete vidieť rímske ruiny, stopy osmanských mešít či odkaz Atatürka, ktorého osud sa preplietol s osudom moderného Turecka. Z jeho hrobky Anitkabir je krásny výhľad na celé mesto a ponoríme sa do jeho uličiek, bazárov či čajovní. Ankaru pozná málokto, ale ukážeme vám, že rozhodne stojí za to. 

VAN A VANSKÉ JAZERO

Mesto Van patrí k metropolám východného Turecka a okrem toho má atraktívnu polohu takmer na brehu slávneho Vanského jazera. Van leží na historickom mieste, kde bolo kedysi hlavné mesto starovekej ríše Urartu a jej stopy ešte dodnes nájdete na pahorku nad mestom, odkiaľ máte krásny výhľad na dnešný Van. Medzi najhistorickejšie miesta Vanu patrí aj areál starých, rozpadávajúcich sa islamských stavieb, ktoré sú mimoriadne fotogenické. Van preslávili aj vanské mačky a to preto, že ak sa im zahľadíte do očí, zistíte, že každé z nich má inú farbu. Niet divu, že práve táto mačka je symbolom mesta. Medzi najkrajšie výlety patrí výlet k Vanskému jazeru s unikátnym ostrovčekom menom Akdamar, kde leží vzácna a stará arménska Katedrála svätého kríža. Postavili ju ešte v 10. storočí v čase, kedy bola Arménska ríša pomerne silná a katedrála na ostrove vzdoruje času aj storočiam. Vo vnútri nájdete nádherné maľované fresky a užijete si aj okolie, pretože Vanské jazero obklopujú hory, ktoré sú ešte na jar posypané snehom. Čarovný kraj.

HASANKEYF

Historické mestečko vyniklo medzi ostatnými nielen svojou unikátnou polohou priamo nad riekou Tigris, ale aj svojimi dejinami a nádhernými ruinami, ktoré po sebe zanechali známe ríše. Mesto poznali Rimania, neskôr ho zveľaďovala Byzancia. V 7. storočí ho dobyli moslimovia a o niekoľko storočí neskôr mu vládla menej známa, no dôležitá dynastia moslimských Artukidov. Zlatý vek zažíva Hasankeyf medzi 14-16. storočím, kedy tu existuje dokonca lokálny emirát. S príchodom Osmanov sa Hasankeyf stratil z dôležitých máp, no po slávnych dejinách tu ostal pahorok posiaty vzácnymi stavbami. Ticho krajiny prikrylo ruiny mešít, minaretov, medries, kúpeľov a aj po stáročiach ukázali na to, ako veľké a dôležité mesto kedysi Hasankeyf musel byť. Posledné roky sa o ňom hovorí v súvislosti s veľkou priehradou na rieke Tigris. Tento projekt zatopil niektoré časti starobylého mesta, niekoľko pamiatok museli presunúť a dnes na brehu priehrady leží moderné mesto.

MARDIN

Mardin má povesť najkrajšieho mesta východnej Anatólie. Nie je to len prázdna veta, ale keď sa v tomto meste ocitnete, skutočne si ho obľúbite. Jeho poloha robí divy. Mardin leží na kopci, kde sa mesto terasovito škriabe takmer až na jeho vrchol a priamo pred ním sa rozlieva obrovská rovina hornej Mezopotámie, ktorá sa zastaví až v severnej Sýrii. Mardin pripomína múzeum pod šírym nebom. Staré mesto má svoj stredoveký ráz a pri potulkách natrafíte na staré kláštory, vedľa ktorých stoja mešity s minaretmi a medzi najkrajšiu budovu mesta patrí stará pošta. Krajšiu poštu by ste v celom Turecku nenašli. Mardin je spomenie krásnych, no málo známych pamiatok s príjemnou atmosférou živého mesta.

DIYARBAKIR

Diyarbakir patrí medzi najväčšie mestá východnej Anatólie a je akýmsi symbolom Kurdov v týchto končinách. Leží na rieke Tigris a pretiekli ním dejiny snáď všetkých národov, ktoré o túto oblasť zakopli. Dnes sa staré mesto ukrýva za obrovskými hradbami dlhými 6 kilometrov a naozaj má čo ponúknuť. Staré mešity medzi ktorými dominuje Ulu Camii, jedno z najposvätnejších miest východného Turecka, niekoľko kostolov, kláštorov ako spomienka na Asýrčanov či Arménov, trhoviská s lokálnymi produktmi miestnych pastierov a staré karavanseraje pretvorené na čajovne či kaviarničky. Videli ste už stáť minaret na štyroch nôžkach? Behali ste po čiernych hradbách s výhľadom na starobylé mesto. Diyarbakir je miesto plné zážitkov a čiernej farby. Stačí chvíľka, aby ste si všimli, že takmer každá historická stavba má čierny nádych a patrí to k tradičnej črte mesta.

NEMRUT DAG

Nemrut Dag patrí medzi najikonickejšie miesta východného Turecka. Ak ste videli fotky z miesta, kde stoja na kopci obrovské kamenné hlavy bohov, videli ste Nemrut Dag. Práve tu neďalekom mesta Kahta nechal na vysokom pahorku kráľ Antiochos I. postaviť monumentálnu terasu, ktorú ozdobil nielen bohmi, ale dokonca aj svojou vlastnou podobizňou. Vďaka takejto „drobnosti“ sa napokon kráľ Antiochos I. stal nesmrteľným panovníkom. Obrovské hlavy majú takmer 9 metrov a zahľadíte sa do očí samotného Dia, Herkla, bohyni Tyché či obľúbeného Apolóna. Toto miesto je najkrajšie pri západe slnka a ak si to viete takto načasovať, ocitnite sa tu práve na sklonku dňa, aby ste mali ešte o niečo silnejší zážitok.

GOBEKLI TEPE

Gobekli Tepe je svojim názvom stále pre mnohých ľudí jedna veľká neznáma, no v skutočnosti patrí medzi najunikátnejšie miesto celého sveta. Dnes je pod ochranou UNESCO a čaká tu na vás mimoriadne zaujímavý chrámový komplex, ktorý sa považuje za najstarší chrámový komplex sveta! Jeho vek sa odhaduje na cca 10 000 až 11 000 rokov, a tak má okrem toho aj povesť prvej kamennej stavby sveta. Pyramídy v Gíze majú „len“ cca 4 500 rokov. Vidíte ten rozdiel? Gobekli Tepe je dnes v ruinách, ale keď si človek uvedomí tú historickú silu, tak má obrovský zážitok. Medzi najzaujímavejšie nálezy patria kamenné piliere ozdobené symbolmi zvierat, vtákov či rôznych abstraktných motívov, ktorým dnes už nerozumieme. Bez kontextu je Gobekli Tepe „hŕba“ kamenia, no s kontextom dostávate zimomriavky.

SANLIURFA

Sanliurfa patrí medzi najunikátnejšie miesta východného Turecka a dodnes nosí hrdo prezývku „Mesto prorokov“, pretože sa mal jeho osud preťať s osudom biblického Abraháma. Mesto je však staršie než Abrahám a je výkladnou skriňou dejín, ktoré tadiaľto kráčali už od nepamäti. Poloha neďaleko sýrskych hraníc mesto pred stáročiami ovplyvnilo natoľko, že dodnes sa tu miešajú arabské, kurdské, turecké, asýrske aj arménske vplyvy a mesto má svoju unikátnu atmosféru. Medzi najznámejšie pamiatky patrí ikonické jazierko Balikli Gol s posvätnými rybami. Práve tu mal podľa príbehu chcieť upáliť kráľ Nimrod Abraháma, no Boh premenil oheň na vodu a žeravé uhlíky na ryby. Tie tu podľa legendy plávajú dodnes a tak ich navštevujú pútnici aj občasní turisti. Najkrajší výhľad na mesto je z kamennej Citadely. Dlhé roky či stáročia sa mesto volalo len Urfa a presne pod týmto názvom nájdete aj najväčšiu špecialitu mesta, a teda Urfa Kebab.

GAZIANTEP

Gaziantep na juhu Turecka má v krajine výsostné postavenie, pretože o ňom všetci hovoria ako o gastronomickej mekke krajiny. Ak sa chcete vynikajúco najesť a objaviť gastronomické zážitky, mali by ste sa vybrať práve sem. Za stáročia tadiaľto prešli mnohé národy aj civilizácie, a tak tu mnohí po sebe zanechali kúsok svojho dedičstva, čo dalo za vznik unikátnej kuchyni. Práve tu nájdete najlepšiu baklavu na svete, no nielen tú. Samozrejme, Gaziantep nie je len o ochutnávaní, ale toto mesto sa môže popýšiť aj nádherným bazárom, súborom starých islamských budov od mešít cez medresy až po karavanseraje. Nájdete tu aj zaujímavú pevnosť nad mestom, odkiaľ si viete užiť skvelú panorámu. Z historického centra v miestach, kde sa miešal vplyv Turecka a Sýrie sa Gaziantep dnes vyšvihol na šieste najväčšie mesto celého Turecka, kde dnes žijú takmer dva milióny obyvateľov.

ARARAT

Najlegendárnejšia hora celého Turecka, ale aj symbol všetkých Arménov. Biblický Ararat nie je len prírodný skvost, ale aj miesto nasiaknuté príbehmi o potope sveta či Noemovej arche. Bola na vrchole Araratu alebo nebola? My sa na Ararat na tejto ceste pozrieme naozaj zblízka, pretože práve on je našim cieľom a snom. Niekoľko dňový trek až na samotný vrchol, ktorý sa vypína vo výške 5 137 m.n.m. Okolitá príroda je krásna, a tak si užijete nádherné výhľady a spravíte desiatky, ak nie stovky fotografií. Prvý kemp leží vo výške 3 200 m.n.m., druhý kemp pod Araratom až vo výške 4 200 m.n.m. a o všetko je postarané. Tento trek bude patriť k najkrajším vo vašom živote a chladný Ararat sa premení na príjemný zážitok!

DOGUBEYAZIT A ISHAK PASHA

Dogubeyazit na východe Turecka je dnes síce len zaprášené provinčné mesto, no má fantastickú polohu. Leží priamo pod Araratom, ktorý dopĺňa jeho panorámu a práve tadiaľto prúdili kedysi hlavné toky Hodvábnej cesty. Ide o prastarý región a Dogubeyazit bol pri tom. Dnes je toto prevažne kurdské mesto tranzitom nielen pre cestu na Ararat, ale aj pri cestách do Iránu, pretože spája Istanbul s Teheránom. Najväčšou zaujímavosťou mesta je okázalý palác Ishak Pasha. Hoci ho postavili len koncom 17.storočia, pokojne by ste mu hádali niekoľko storočí navyše. Pripomína rozprávky Tisíc a jednej noci a jeho poloha na úpätí krásnych hôr z neho robia jedno z najkrajších miest celého východného Turecka.

K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

10 dní

Trvanie

1427 2195€
K

Ázia   Európa  

Azerbajdžan, Turecko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1526 2180€
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

3 dní

Trvanie

850
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

11 dní

Trvanie

2246 2995€
Turecko - recenzia zájazdu Prémiový blog

Prémiový blog Turecko - recenzia zájazdu

Turecko nemá u nás dobré meno, no všetko je inak a po prečítaní tohoto blogu sa sem budete chcieť vybrať. Spoločne sa preplavíme cez Bospor a…

Ľuboš Fellner 30 min. čítania
Istanbul pre pokročilých - prehliadka Istanbul

Istanbul Istanbul pre pokročilých - prehliadka

Istanbul je pre mnohých sprievodcov BUBO tým najkrajším mestom na svete. Ak sa sem aj Vy rozhodnete vrátiť, potom je tento blog presne pre Vás. Kde…

Ľuboš Fellner 26 min. čítania
Najunikátnejšie hotely sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ararat – výstup na legendárnu horu Prémiový blog

Prémiový blog Ararat – výstup na legendárnu horu

Poďte v lete 2022 na Ararat. Ararat nie je obyčajným kopcom. Vystupuje vysoko z náhornej plošiny a jednoznačne dominuje svojmu okoliu. Je tak…