Turecko je krajina, ktorá je pomerne obrovská a podľa toho kam sa chystáte, tak tomu prispôsobíte aj vaše balenie. Západné Turecko je liberálnejšie, východné Turecko naopak miestami až priveľmi konzervatívne a treba na to rozhodne myslieť. Inak sa budete obliekať v Istanbule, inak v Konyii či v Kapadokii. Myslite na to aj v akom ročnom období  budete cestovať. Zima v Turecku je v centrálnych a východných častiach pomerne chladná, miestami chladnejšia než u nás a leto je zase rozpálené a na brehu Stredozemného či Egejského mora príjemné.

Oblečenie: Turecko má mediteránnu klímu a teda väčšinu roka tu na vás bude čakať príjemne počasie. Ak sa vyberiete v lete spoznávať jeho krásy, pripravte sa na to, že tu bude horúčava a suché teplo, zatiaľ čo v jarných mesiacoch či na konci jesene bude chladnejšie, no stále o čosi teplejšie ako u nás doma. Ak sa chystáte k moru na juh Turecka, aj jeseň či skorá zima je tu ešte veľmi príjemná.

Myslite aj na to, že Turecko je krajina s odlišným náboženstvom a kultúrou a preto je mieste prísť s rešpektom a úctou. Do menej navštevovaných regiónov (centrálna a východná Anatólia) je vhodné konzervatívne oblečenie. Dlhé, voľné nohavice, dlhé rukávy alebo krátke tričká (žiadne tielka, krátke sukne a podobne). Pre ženy odporúčame aj jednu šatku na prekrytie prípadných odhalených ramien (tie sú na západe Turecka stále vnímané ako bezproblémové) či výstrihu počas návštevy v kostoloch či mešitách. Zahaľovať si vlasy netreba, ale je dobré mať so sebou šatku.

Ak si zbalíte plavky, využijete ich buď v hotelových bazénoch, v tradičnom tureckom hammame alebo na brehu Egejského či Stredozemného mora. Nezabudnite si na svoju letnú dovolenku vziať aj opaľovací krém, slnečné okuliare a ďalšie príslušenstvo vďaka ktorému bude vaša dovolenka zážitok.

Dôležité upozornenie: Ak cestujete v mesiacoch november – marec, pripravte sa a zbaľte tak, že bude počas dňa veľmi príjemné počasie, no večer môžu v niektorých oblastiach klesnúť teploty pokojne aj jednociferné čísla. V týchto termínoch môžete využiť aj teplú bundu, čiapku a vhodné topánky. Radšej ich budete mať v kufri a v prípade krásneho počasia ich nevyužijete, ako by vám už priamo na mieste mali chýbať a vy ste si neužili každý deň na 100 percent!

V Turecku nájdete v hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás. Nabitie elektroniky nebude teda žiadnym problémom.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbanky).

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Ako postupovať pri strate/meškaní batožiny: Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2322 2903€
K

Ázia   Európa  

Azerbajdžan, Turecko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1526 2180€
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

3 dní

Trvanie

1125
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

11 dní

Trvanie

2971 3961€
Turecko - recenzia zájazdu Prémiový blog

Prémiový blog Turecko - recenzia zájazdu

Turecko nemá u nás dobré meno, no všetko je inak a po prečítaní tohoto blogu sa sem budete chcieť vybrať. Spoločne sa preplavíme cez Bospor a…

Ľuboš Fellner 30 min. čítania
Istanbul pre pokročilých - prehliadka Istanbul

Istanbul Istanbul pre pokročilých - prehliadka

Istanbul je pre mnohých sprievodcov BUBO tým najkrajším mestom na svete. Ak sa sem aj Vy rozhodnete vrátiť, potom je tento blog presne pre Vás. Kde…

Ľuboš Fellner 26 min. čítania
Najunikátnejšie hotely sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ararat – výstup na legendárnu horu Prémiový blog

Prémiový blog Ararat – výstup na legendárnu horu

Poďte v lete 2022 na Ararat. Ararat nie je obyčajným kopcom. Vystupuje vysoko z náhornej plošiny a jednoznačne dominuje svojmu okoliu. Je tak…