Strava je vo východnej Afrike veľmi chutná a prispôsobená európskym žalúdkom. Raňajky bývajú v hoteloch často formou švédskych stolov s bohatým výberom. Samozrejme, že uprostred národného parku je sortiment mierne obmedzený, vždy si ale nájdete to svoje. K dispozícii sú rôzne druhy chleba, syrov, salám, jogurtov, cereálií, ovocia a podobne. Džúsy, káva a čaj sú samozrejmosťou. Ochutnajte miestnu zázvorovú malinovku Stoney Tangawizi.

Prvé dni odporúčame vystríhať sa nápojom s ľadom a ovociu a zelenine umývanej pod vodou a nešúpanej. Organizmus je oslabený z cesty a môže zareagovať. Po tomto už jedzte všetko, na čo máte chuť.

Do krajiny je povolené doviezť jeden liter/jedna fľaša tvrdého alkoholu.

Pre silnejšie nátury je možnosť ochutnať pravú domácu stravu. Najpopulárnejším jedlom je grilované jahňacie alebo kozie mäso – nyama choma. Keďže mäso nie je odležané, je tuhé a potrebujete dobré zuby na spracovanie. V hoteloch a lodžiach je často k večeri na výber aj tradičný guláš - stew, a tak môžete ochutnať aj tento typ kuchyne. Vo všeobecnosti má východoafrická kuchyňa indický nádych, vzhľadom k ich silnému vplyvu za posledných viac ako 100 rokov.

Na pobreží je typická swahilská kuchyňa, ktorá mieša indickú, arabskú a európsku kuchyňu. Tu sú často používanými ingredienciami kari a kokosové mlieko. Hlavnými surovinami sú tu ryby a ďalšie plody mora. Kto má toto rád, príde si na svoje.

Ochutnajte "Mchuzi wa samaki" (ryba v omáčke), ktorá je jedným z najobľúbenejších jedál na ostrove. Podáva sa najčastejšie s ryžou. Omáčka má kari-kokosový základ, dochutený inými koreninami, zeleninou a podobne. More poskytuje aj ďalšiu obľúbenú pochúťku, ktorou je "pweza" - chobotnica. Chobotnica v kokosovej omáčke je súzvuk dokonalých chutí. Chobotnicu predávajú aj na ulici, často pri prístavoch, len grilovanú s čili omáčkou na namáčanie. V reštauráciách aj na ulici dostanete obľúbené "mshikake", malé kúsky mäsa grilované na špajli. 

Obľúbeným jedlom domácich je "chipsy mayai" - zemiaky s vajcom. Je to akási omeleta, v ktorej sú zemiakové hranolky. Je to ako ľahký obed, alebo desiata/olovrant.

Určite ochutnajte niektorú z čerstvých rýb, ktoré tu pri každej večeri ponúkajú. Či už je to luciánovitá (ostriežovitá) ryba red snapper, tuniak, alebo mečiar, každá má fantastickú a nezameniteľnú chuť. Väčšinou sú pripravované na grile, alebo pečené vcelku, a tak si zachovávajú svoju chuť. Dochuťte si ich citrónovou šťavou s maslom a ako prílohu si dajte ochutenú ryžu pilao.

Ak máte radi pivo, v Tanzánii je najpopulárnejšie Kilimanjaro. Asi najpopulárnejším alkoholickým nápojom Tanzánie je ich vlastný gin – Konyagi. Predáva sa v základnej verzii vo fľaškách rôznych veľkostí, prémiové balenie s vyššou kvalitou. Donedávna bol rôzny alkohol vrátane Konyagi v poldecových sáčkoch. Nakoľko však Tanzánia zakázala plastové obaly, postihlo to aj producentov alkoholu.

V Stone Town sú miesta, kre predávajú tradičný džús "ukwaju". Je to džús vyrobený z tamarindu, osladený a vynikajúci. V malých obchodíkoch sa dá nájsť aj tradičný, miestny jogurt, ktorý je pripravený na sladko a má chuť, na akú sme u nás doma už dávno zabudli.

Veľkej popularite sa tu teší káva "kahawa" a čaj "chai". Tieto si dopraje na ulici, kde káva je často podávaná s kardamonom a čaj na sladko s mliekom. Predávajú ich tu roky rovankí ľudia na rovnakých miestach. Spýtajte sa pri pevnosti na "Baba chai" (čajový otec), ktorý sem každé neskoršie popoludnie prichádza a ostáva do neskorého večera. Okrem pouličnej kávy je tu množstvo kaviarní, kde ponúkajú vynikajúce kávy európskeho typu (espresso, latté, capuccino a podobne).

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

7291
R

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia

12.12. → 22.12. +56 termínov

náročnosť

11 dní

Trvanie

2605
K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

11 dní

Trvanie

5244
K

Afrika  

Zanzibar, Lesotho, Eswatini, Tanzánia, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

2961 4230€
Exotické tipy - ako si vybrať ideálnu dovolenku Blog

Blog Exotické tipy - ako si vybrať ideálnu dovolenku

Nemáte radi zimu? Nastal čas vybrať si najlepšiu dovolenku v teplej exotike. BUBO vás prevedie po všetkých krajinách sveta od severného pólu k…

Viktor Háber 9 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC